Rahim Kisti Çeşitleri, Zararları ve Tedavi Yöntemleri

Rahimde oluşan kistler daha çok yumurtalık üzerinde gelişen kistler olmaktadır. Bu kistler ağrı oluşması, adet düzensizlikleri ve kısırlık gibi problemlere yol açacaktır.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri


Rahimde Kist Ultrason Görüntüsü

Rahimde meydana gelen kist her yaşta görülecek olduğu gibi ergenlik öncesinde ya da menopoz sonrasında da görülebilir. Yumurtalıklarda birçok kist türü bulunmaktadır. Bu oluşan kistlerin iyi huylu olmasına rağmen bazen kötü huylu olacağı gibi aynı zamanda da kistin büyümesi sonucunda meydana gelecek olan birçok ciddi problem oluşmasına neden olur. Yumurtalık kistlerinin küçük olması durumunda ya da konumuna göre bayanlarda herhangi bir belirti vermeyecek ve rahimde meydana gelen kistler çoğunlukla yumurtalıklarda meydana gelen kistlerdir. Oluşan kistlerin ortak belirtileri şunlardır:

 • Kasıklarda ve karın bölgesinde ağrı;
 • Adet düzensizliği;
 • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı;
 • Karın bölgesinde şişlik;
 • Kabızlık;
 • Sindirim sisteminde meydana gelecek bozukluk;
 • Sürekli olarak idrara çıkma;
 • Kabızlık.

Rahimde meydana gelecek olan kistlerin ilk nedenleri arasında hormon dengesizlikleri sonucunda oluşacaktır. Yumurtalıklarda oluşan enfeksiyon, çevresel faktörler ve kullanılan kimyasal ilaçların sonucunda bayanlarda yumurtalık kistlerinin oluşmasına neden olur. Ayrıca bayanların yumurtalıklarında oluşan bozulma sonucunda ve bazı parazitlerde sıklıkla kist oluşumuna neden olacak durumlardır.

Dermoid Kist

Dermoid Kistler iyi huylu olan ve 30 santim boyutlarına kadar ulaşabilecek kistler olmaktadır. Normalde kistlerin içerisinde berrak bir sıvı bulunmaktadır. Fakat yumurtalıklarda meydana gelecek olan dermoid kistlerin içerisinde yoğun miktarda saç, kıkırdak, kıl, kemik, diş ya da tırnak gibi dokular bulunacaktır. İçerisinde yoğun miktarda yağ ve sarı bir sıvı da bulunacaktır. Bu kistlerin 20 yaş altında genç kızlarda daha yoğun bir şekilde görülecektir. Ayrıca kistlerin herhangi bir belirti vermeme oranı da çok yüksek olmaktadır. Rutin kontroller esnasında görülmektedir. Fakat bazı bayanlarda kistin bulunduğu konuma göre ve büyüklüğüne göre de şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Kasıklarda ağrı;
 • Bel ağrısı; İdrar yapmakta zorluk;
 • Koyu renkli akıntı;
 • Karında şişlik;
 • Kilo alma;
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı;
 • Kusma.

Bu kistin oluşmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat en yaygın olarak kistin oluşmasının nedenleri arasında yumurtalıklarda var olan hücrelerin genetik olarak yapısında bozukluğun oluşması sonucunda meydana geleceği yönündedir. Ayrıca bu kistlerin oluşması daha çok anne karnında başlamaktadır. Kistler oluştuğu zaman kansere dönüşmesi ise çok az bir oranda görülmektedir. Kistin oluşması sonucunda komplikasyonların oluşması da görülebilir. Yırtılması ve enfeksiyon kapması gibi durumlar oluşabilir. Tanısını koyabilmek için ultrason ya da bilgisayarlı tomografi gibi testler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Meydana gelen dermoid kistlerin tedavisinin yapılması ise diğer rahimde meydana gelen kistlerde olduğu gibi doğum kontrol hapları ile tedavisi mümkün olmayacaktır. Bu kistlerin tek tedavi yöntemi bulunmaktadır o da cerrahi tedavi olacaktır.

Kistin 10 santim altında olması durumunda laparoskopi yöntemi kullanılarak tedavisi yapılır. Daha büyük kistlerin çıkartılması için açık ameliyat kullanılacaktır.

Folikül Kist

Daha çok üreme çağında olan kadınlarda görülmektedir. Folikül dokusunun her adet dönemi içerisinde çatlaması sonucunda yumurtlama gerçekleşecektir. Fakat bazı durumlarda folikül kist çatlamaması sonucunda kist meydana gelecektir. Bu kistler ortalama olarak 5 santim büyüklüğünde olacaktır. Belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Karın bölgesinde yoğun ağrı;
 • Adet düzensizliği;
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı;
 • Şişlik;
 • Sık sık idrar yapma.

Folikül kist gelişmesi sonucunda bayanların bazılarında belirti vermeyecektir. Bu kist türü patlaması bağırsaklara baskı yapması neticesinde kabızlık ortaya çıkacaktır. Hastalığın tanısını koyabilmek için ultrason yeterlidir.

Kistin tedavisi için ilk olarak doğum kontrol hapları verilecektir. Eğer boyutlarında küçülme olmaması durumunda laparoskopi yöntemi kullanılarak tedavisi gerçekleşecektir. Kistin kısırlık oluşumuna neden olacağı gibi aynı zamanda da patlama ihtimali de komplikasyonlar arasında olmaktadır.

Çikolata Kisti

Endometriozis olarak adlandırılmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmiyor olsa da çocuk sahibi olmayan kadınlara yapılan ultrason görüntüleme tekniğinde sıklıkla çikolata kistinin neden olduğu görülmektedir. Kistin kalınlaşması gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Çikolata kisti denilmesinin nedenleri arasında içerisinde ki sıvının koyu kırmızı renkte olmasıdır. Adet düzensizliği, cinsel ilişki de ağrı, sırt ağrısı, kısırlık, dışkıda kan, gibi belirtileri olmaktadır. Bu kist gelişmesi durumunda kişilerde tedavisi ilk olarak doğum kontrol hapları ile gerçekleştirilecek ve kistin küçülmesi beklenecektir.

Fakat daha büyük kistler oluşması durumunda sayısının da birden fazla olması sonucunda cerrahi yöntem kullanılarak yapılmalıdır.

Polistik Over Hastalığı

Rahimde meydana gelen polistik over kistinin çok küçük boyutlarda olması ile bilinmektedir. Çok sayıda olan bu kistler daha yoğunlukta yumurtalık içerisinde meydana gelirler. Daha çoğunlukta yumurtlama süresinde görülecek ve kadınlarda adet düzensizliği, adet görememe, akıntı gelmesi, kasıklarda sancı olması gibi belirtileri oluşacaktır. Tedavisi için ilk olarak doktorun muayenesi sonucunda kist için doğum kontrol hapları ve cerrahi müdahale gerekebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle