Rahimdeki Kistler Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Rahimdeki kistler, rahmin kas dokusunda meydana gelen büyüklükleri ve yerleşim yerleri değişkenlik gösterebilen kistlerdir. Myom adı da verilen kistler, hamilelik için engel olabilir.

Rahimdeki Kist Hamile Kalmaya Engel Mi?

Rahmin kas yapısında meydana gelen kistler, rahmin içine ve dışına büyüme gösterebilirler. Bir ya da birden çok kist görülebilir. Kistler kas yapısında olması nedeniyle yumurtanın döllenip rahim içerisine yuvalanmasına engel olabilmektedirler.

Hamilelik için kısmen engel teşkil eden rahim kistleri, bazı hastalarda hamilelikle birlikte de görülebilmektedir. Bu durumda hastanın gebeliğinin süreci ve bebeğin gelişimi göz önünde bulundurulmalı, annenin hayatını tehlikeye atılmaması gerekmektedir.


Gebelik ve Myomun aynı anda görüldüğü ultrason görüntüsü

Rahimde myom varken gebe kalan hastalar, myomun gelişimi yakından takip edilip, bebeğin gelişimini engellediği gözlemlenirse ameliyat ile bebeğin hayatına son verilip myomunda alınması gerekebilir.

Rahimdeki Kist Ve Hamile Kalma

Anatomik olarak rahmin kas yapısında görülen ve genellikle iyi huylu olan kistlerdir myomlar. Embriyonun tutunduğu yer ise endometrium tabakası olarak geçmektedir. Endometrium tabakası, rahmin kas tabasının üstünü örten bir yapıdır. Her ay rutin şekilde gebelik olacak gibi hazırlanır ve kadın hamile kalmaz ise endometrium tabakası yenilenmek üzere dökülür.

Endometrium tabakası, adet kanaması denilen olay ile dökülürken kanama meydana gelmektedir. Yumurtlama döneminde en kalın haliyle görülen tabaka o dönemde yaşanan cinsel ilişki ile yumurta – sperm döllenmesi sonucunda oluşan embriyoyu tüplerin rahim içerisine göndererek tutunmasını sağlar.

Rahmin içerisindeki myomun yerleşim yerinin önemi tam olarak burada başlamaktadır. Rahim duvarlarından sağda, solda ya da dış kısmında olması ya da tepe noktasında yerleşim göstermesi gebeliği etkileyecektir.

Tepe noktasında yerleşim göstermiş olan kistler, tüpleri tıkayarak sperm geçişini ya da döllenen yumurtanın rahim içerisine inmesini engelleyebilir. Rahim duvarlarında yerleşmiş kistler ise o bölgedeki endometrium tabakasının incelmesine neden olacağı için embriyonun yuvalanmasına engel olacaktır.

Döllenen yumurta myomun olmadığı noktada yuvalanır ise myom ile birlikte büyüyebilir. Myom varken oluşan hamilelik düşükle, erken doğumla sonuçlanabilmektedir. Bebeğin gelişimini etkilemeyen myomların yerleşim yeri dikkatli incelenmelidir.


Myom Gebeliği Kısmen Engeller

Rahim İçi Kistin Hamilelikte Yaratacağı Sorunlar

Rahim içi ve dışında görülebilen myomlar, hamilelikte bebeğin uterus içerisinde sıkışmasına ve gelişimine önemli etkileri olabilmektedir. Uterus içerisinde bebekle beraber büyüme gösteren kist, doğum yolunu kapatarak normal doğuma engel olabilir ve sezeryanla doğum yapılması gerekebilir.

Bebeğin gelişimini etkilediği gibi düşüklere ve erken doğumlara da sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra apandist iltihabı, böbrek taşı, böbrek iltihabı, idrar yolu iltihabı ya da idrar kesesi iltihabına da neden olabilmektedir. En önemlisi de bebeğin beslendiği ve içerisinde bulunduğu kesenin (plasenta) yerinden ayrılmasıdır. Plasenta previa denilen bu durum annenin ve bebeğin hayatını son derece tehlikeye sokmaktadır.

Hamilelik döneminde doğum sürecine kadar myom kanama yapabilir. Myomun kanama yapması annenin hayati tehlikesini arttırmaktadır. Gebeliğin ilk trimestrında kist bebekle birlikte büyüme gösterirken diğer 2 trimestrda kist küçüledebilir büyümeye devam da edebilir. Kistin bu belirsiz büyüme eğilimleri göz önünde bulundurularak anneye riskler anlatılmalı ve sonuçları söylenmelidir. Annenin bebeği ve kendisi için vereceği kararda üstelenmemelidir. Kistin tedavisi yapıldıktan sonra tekrar hamile kalabileceği de unutulmamalıdır.

Kist Tedavisinden Sonra Hamilelik Süreci

Kist için operasyon planlaması yapıldıktan sonra kistin boyutuna ve hastanın yapısına göre operasyonun açık ya da kapalı yapılacağına karar verilir. Myomektomi için hazırlığı yapılan hastalar için kanama riskine karşı hazırda kan bulundurulması gerekebilir.

Açık operasyonla alınacak kistler için kasık üzerine 6-8 santimetrelik kesi açılarak rahme ulaşılıp oradan da kistin çıkarılması işlemine başlanır. Kist çıkartıldıktan sonra rahmin sağlıklı alanları birbirine dikilerek kapatılır. Çıkartılan kist ise incelenmek üzere patolojiye gönderilir.

Kapalı ameliyat yönteminde ise, hasta karın üzerine en fazla 3 küçük kesi yapılarak kamera ve ışık sistemi ile karın boşluğuna girilerek kistin çıkartılma işlemi yapılır.

Rahim üzerine yapılan işlem sonrasında iyileşme süreci başlamıştır. Hastalar yaklaşık 3 hafta sonrasında normal hayatlarına dönerken gebelik için doktorun önerilerine uymalıdır. Operasyonun hemen ardından rahmin kas dokusunun iyileşmesi bir müddet zaman alacağı için, yaşanan gebeliğin annenin ve bebeğin hayati tehlikesini arttırabileceği de unutulmamalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle