Rahimde Kisti Oluşumu Nedenleri ve Riskleri Nelerdir?

Bayanlarda rahim içinde ortaya çıkan kistlerin, meydana gelmesine neden olan ve beraberinde de ortaya çıkardığı semptomlar ve riskler ile ilgili olarak merak edilen her şey.

Rahim Kisti Başlangıcı

Kanserojen yapıya sahip olmayan ve dünyada bayanlar arasında çok sık şekilde karşılaşılan kist tiplerinden birisi olan rahim kisti, bayanların rahimlerinde bulunan uç kısımlardaki salgı bezlerinin salgılamış oldukları hücreleri dışarıya atamaması sonucunda bölgede tıkanıklığa yol açarak, kiste dönüşüm söz konusu olur. Bu şekilde meydana gelen bu rahim kistlerinin ilk evrelerinde belirtileri ve semptomları bulunmaması nedeni ile tespit edilmeleri de mümkün olmuyor. Özellikle de kişisel olarak belirtiler üzerinden net bir şekilde rahim kisti teşhisi koyulabilmesi pek de mümkün değildir. Çünkü bu belirtiler aynı zamanda da pek çok kadın rahatsızlığına işarette ediyor olabiliyor. Rahim kistlerinin dünyada yaygın olarak doğum yapmış olan bayanlarda daha sık şekilde görüldüğü ve genel olarak 30 yaş ile 40 yaş aralarında değişen kişilerde daha sık olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda da rahim kistlerinin ‘iyi huylu’ yapıya sahip olan kistler olması nedeni ile de çoğunlukla kişi açısından zarar oldukları da biliniyor.

Genellikle semptom oluşturmayan, kanser yapısına sahip olmayan ve aynı zamanda da kişi sağlığını olumsuz yönde etkilemeyen rahimdeki kist oluşumlarının bulundukları bölgeye göre değişen farklı tipleri bulunur. Buna göre de; intramüral, submukozal ve miyometrial şeklindeki miyomlarda oluşan 3 farklı tipi olduğu gibi saplı kistlerde söz konusu olur.

Rahimde Kist Oluşumu Belirtileri

Vücutta ortaya çıkan kistlerin tipi ne olursa olsun ilk evrelerinde belirtiler ortaya koyması söz konusu değildir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda kistlerin özellikle ilk aşamada belirgin belirtiler ortaya koymadığını gösteriyor ki rahimdeki kist oluşumlarında da hastaların ilk evresinden itibaren rahminde kistin meydana geldiğini anlayabilmesi pek mümkündür. Ancak ilerleyen süreç içerisinde gelişen ve büyüyen kistin rahim içerisinde oluşturduğu baskı ve fonksiyon sorunlarının beraberinde getirdiği semptomlar ve şikayetler söz konusu olur. Bu tip rahim kisti belirtileri ise kişinin rahminde kist olduğu konusunda olasılığın söz konusu olduğunu anlayabilmesini sağlar. Bunun nedeni ise söz konusu belirtilerin, pek çok kadın hastalığı belirtileri ile fazlasıyla benzerlik taşıyor olmasıdır. Bu yüzden de rahimdeki kist oluşumunun söz konusu olduğu endişesi üzerine kesin tanı için jinekoloji ya da kadın doğum uzmanına başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Rahimde kist belirtileri vücutta farklı etkilere yol açabilir ki bunlar kistin büyüklüğü ve etki alanı gibi niteliklere göre önemli değişkenlikler gösterebilir. Bu kapsamda da rahimdeki kist oluşumlarının ortaya çıkardığı belirtiler arasında;

 • Bayanların olağan ‘adet dönemi’ kanamalarının 1 haftayı aşkın süre boyunca devam etmesi ve kanama düzeyinin yüksek kapasitede olması,
 • Aydan aya oluşan adet dönemlerinin arasında da kanama görülmesi,
 • İdrar ihtiyacının çok sık tekrarlaması,
 • Hamileliklerde düşük sorunu ile karşı karşıya kalınması,
 • Kabızlık yaşanması,
 • Göbek ve sırt genelinde şiddetli ağrıların oluşması,
 • Cinsel birlikteliklerde şiddetli acı ve ağrı oluşması,
 • Vücutta bölgesel anormal şişkinlik oluşması,

gibi şikayetler yer alır.

Rahimde Kist Oluşumunun Nedenleri

Modern yüzyıl dünyasında insan vücudunda meydana gelen kistlerin tam olarak hangi etkenlere bağlı olarak meydana geldiğine ilişkin olarak somut veriler yapılan kapsamlı araştırmalara karşın elde edilmemiştir. Bu kapsamda da günümüz modern yüzyıl dünyasında kist tiplerinin kendilerine özel olacak şekilde ortaya çıkışları konusunda farklı teoriler söz konusu olur. Rahim kisti sorunu da bunlardan birisi olurken, rahimde kistin ortaya çıkışında ağırlıklı olarak hormonal etkenlerin, kalıtsal faktörlerin, etnik kökenin, regl döneminin erken yaşta başlaması ve insülin tarzı ilaçların kullanımı gibi faktörler fazlasıyla etkili olur.

Rahim Kisti Riskleri

Rahimde meydana gelen kistlerin genel olarak zararsız oldukları yapılan araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Ancak rahimde meydana gelen ve büyümeye devam eden kistlerin çevresinde oluşturmuş olduğu tahribat ve engellediği fonksiyonlar nedeni ile vücutta çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasında tetikleyici etki oluşturabilir. Bu kapsamda da rahim kisti riskleri ortaya çıkar ki bazı vakalarda hayati önem taşıyan olguların dahi görülmesi mümkün olabilir. Buna göre;

 • Adet döneminde ya da sonrasında kanama şiddetiin yüksek olması nedeni ile anemi rahatsızlığının ya da yoğun kan kaybından vücuttaki demir dengesinin bozulması,
 • İdrar ve bağırsak sistemlerinde tıkanıklıkların yaşanması,
 • Rahim formu değişimi gibi etkilere neden olarak kısırlık oluşması,
 • Gündelik hayatı etkileyecek düzeyde şiddetli bel ve sırt ağrıları,
 • Hamileliklerde düşük olasılıkla da olsa düşük yapılması ya da erken doğuma neden olması,
 • Bebek gelişiminin sorunlu olması,
 • Plesanta problemlerinin yaşanması,

gibi riskler hastanın karşısına çıkacaktır. Bu tip risklere karşı mutlaka ilk aşamadan itibaren rahim kisti takibinin uzman jinekolog tarafından gerçekleştirilmesi ve gerekli olması durumunda ilaç ya da cerrahi tedavi müdahalelerinin gerçekleştirilmesine önem verilmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle