Rahimde Kist Patlaması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Rahimde kist patlaması ciddi komplikasyonların olmasına neden olacak durumlar gelişmesine yol açabilir. Bunların içerisinde hastanın kanaması olması durumunda şoka bile girebilir.

Rahimde Kist Patlaması


Rahimde Kist Patlaması Ultrason Görüntüsü

Rahimde meydana gelen kistlerin içerisinde olan sıvının artması sonucunda kistin boyutları da büyüyecektir. Bu durum kistin gerginliğinin artmasına neden olur. Kist duvarları çeper ile kaplıdır. Bunun sonucunda kistin içerisinde oluşan sıvının artması ile birlikte kist rüptüre denilen durum meydana gelecektir. Kistin duvarlarının basınç sonucunda yırtılması ile birlikte içerisinde ki sıvı karın boşluğuna akacaktır. Bunun sonucunda da bazı bayanlarda herhangi bir sorun oluşmayacaktır.Küçük kistlerin yırtılması daha çoğunlukla soruna yol açmayacak olsa da büyük kistlerin yırtılarak içerisinde ki sıvının karın boşluğuna akması ya da kistin kan damarlarına baskı yaparak damarların da yırtılması ile sonuçlanabilir. Bu durum kistin yırtılması ve damarların da patlaması sonucunda kanamanın olmasına neden olabilir. Kanama bazen kendiliğinden duracaktır. Bu durumda herhangi bir komplikasyon oluşmasına neden olmaz. Fakat kistin damarlarının kanaması bazı bayanlarda kendiliğinden durmayacak olduğundan bu komplikasyonların oluşmasına neden olacaktır.

Rahimde kist oluşması sonucunda birçok bayanda belirtileri olmasa bile bazı bayanlarda adet düzensizliği yapacağı gibi kistin bulunduğu bölgede şişmesi sonucunda şişlik ve dokuya baskı yapması neticesinde de ağrının olmasına neden olacaktır. Sıklıkla rahimdeki kist bayanların cinsel ilişki sırasında şiddetli bir ağrı yaşanmasına neden olacaktır. Kistin iltihaplanması gibi bir durum meydana gelebilir. Bu durumda kistin apse yaparak bulunduğu bölgede apse yapması neticesinde de yüksek ateş ve titreme gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. Ayrıca rahimdeki kist yumurtalıklarda ya da rahmin diğer bölgesinde meydana gelmesi sonucunda bağırsaklara baskı yapabilir. Bu durum sonucunda da hastalarda sıklıkla kabızlık şikayetleri artacaktır.

Aynı şekilde mesaneye yakın olan kistler ise mesaneye baskı yapacak olması sonucunda sık sık bayanların idrara çıkması gibi durumlarda gelişebilir.

Rahimde Kist Patlaması Belirtileri

Rahimdeki kistin patlaması durumunda birçok belirtinin oluşması da görülecektir. Kadınların daha çoğunlukla yumurtalıklarında meydana gelen bu kistler rüptüre olduğu zamanlarda karın içerisinde ki sıvının akması durumunda organların birbirine yapışması gibi durumlar meydana gelebilir. Bu durum ilerleyen zamanlarda problem olmasına yol açacak bir sorun olacaktır. Ayrıca kadınlarda ki kist patlaması sonucunda tüpleri etkilenecektir. Bu sorun da kısırlık olması gibi sorunlara yol açabilir. Yumurtalık kisti meydana gelmesi durumunda kistin kanaması durmaması sonucunda birçok kişinin ciddi komplikasyonları olmasına neden olur. Doktorlar tarafından rutin olarak yapılacak muayene sırasında kistin büyüklüğü ve durumu değerlendirilerek mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Tedavi olmayan kistler patlaması durumunda sıklıkla şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Kanama;
  • Karın ağrısı;
  • Göz kararması;
  • Yüksek ateş;
  • Organların yapışması;
  • Halsizlik;
  • Bayılma;
  • Şoka girme.

Kistin yırtılma nedenleri arasında basınç artması sonucunda oluşacağı gibi bazı durumlarda bayanların cinsel ilişkiye girmesi sonucunda da yırtılma oluşabilir. Bu durum sıklıkla rastlanılan bir durum olmaktadır. Ayrıca kadınların yapacak oldukları ağır ve yorucu egzersiz sonucunda kistlerin etkilenmesi nedeniyle ve günlük aktiviteleri sırasında da rahim içerisinde meydana gelen kistlerin yırtılması da söz konusu olabilir. Cinsel ilişki sırasında ya da günlük olarak yapacak olduğu herhangi bir aktivite sonrasında patlayacak olan kistin şiddetli bir kasık ağrısı olacağı gibi karın bölgesinde de şiddetli ağrının olmasına neden olacak durumlar oluşturabilir. Kist patlaması sonucunda hastaların çoğunluğunun yoğun olarak hissettikleri şikayetler arasında ağrı meydana gelmesi olacaktır. Bazı bayanlarda yaşanmakta olan kist patlaması sonucunda karın içerisinde kanama olmadığı da görülmektedir. Bu durumda kistin içerisinde oluşan sıvı karın boşluğu içerisinde akar. Kistin içinde ki sıvı bitince kendiliğinden durur.

Ağrının hissedilmediği durumlarda oluşabilir. Bu nedenle hastanın şikayeti olmayacak ve anlamayacaktır.

Rahimde Kist Patlaması Tedavisi

Rahimde meydana gelen kistlerin patlaması hastanın ciddi komplikasyonlarının olmasına neden olacak durumlar gelişmesine neden olabilir. Kist patlaması durumunda yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerin olması durumunda hastanın vakit kaybetmeden tedavisinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde şok gibi ciddi sonuçların olmasına neden olacak durumlar ortaya çıkabilir. Hastanın şikayetleri artması sonucunda yapılacak olan muayene sırasında ultrason görüntüleme sayesinde patlamış olan kist tanısı konulacaktır. Bu durumda kist patlaması sonucunda etrafında kan oluşacaktır. Hastalarda ciddi oranda patlama sonucunda kanama meydana gelmesi durumunda kan değerlerine de bakılacaktır. Bunun sonucunda hastaların tansiyonu hemen ölçülmelidir. Kan değerlerinin düşük çıkması durumunda hastanın yapılacak olan tedavisine vakit kaybedilmeden başlaması gerekmektedir.

Kistin karın içerisinde patlayıp kanama yapması sonucunda hastanın şoka girmesi gibi ciddi durumlar gelişebilir. Bu durumda acil bir şekilde hasta ameliyata alınarak kanama durması için hastanın cerrahi müdahalesi kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat kistin durumuna bağlı olarak daha çoğunlukla laparoskopi adı verilen yöntem uygulanarak yapılacaktır. Acil bir şekilde ameliyata alınan hastanın genel anestezi altında yapılacak olan ameliyatı sırasında kistin duvarları da temizlenecek bu sayede tekrarlama riski ortadan kalkacaktır. Kanamanın durması için cerrahi müdahale sırasında karın bölgesinden 3 tane delik açılarak tıbbi cihazlar ile birlikte karın içerisine girilecek ve kanamanın durması sağlanacaktır. Eğer ki kistin patlaması sonucunda yumurtalıklara zarar vermesi neticesinde hastanın yumurtalıklarının alınması da gerekebilir. Eğer ki durumu ciddi ve kistin büyüklüğü fazla olması sonucunda patlaması ve dokulara zarar vermesi tanısı konulması sonucunda hastanın açık cerrahi uygulanarak cerrahi müdahalesinin yapılması gerekmektedir. Kistin patlaması sonucunda cerrahi yöntem uygulanarak ameliyat edilen hasta durumuna bağlı olarak 2 ile 4 gün arasında hastanede yatmalı ve daha sonrasında doktoru tarafından verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle