Rahim Kisti Tedavi Yöntemleri ve Rahim Kisti Ameliyatı Sonrası

Bayanların rahminde meydana gelen kist oluşumlarına yönelik olarak ileri evrede uygulanan rahim kisti tedavisi ve tedavi sonrasındaki iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler.

Rahim Kisti


Rahim kisti tedavisi

Bayanların üreme sisteminde bulunan rahmin duvarlarındaki kaslarda ortaya çıkan rahim kisti, ilerleyen evrelerinde rahim yüzeyine rahim boşluğuna doğru büyüme yaşayabilir. Genel olarak iyi huylu yapıya sahip olan rahimde kist oluşumları temel olarak rahimdeki kas hücrelerinin olağan dışı biçimde büyüme yaşaması ile söz konusu olur. Ağırlıklı olarak doğum yapmış olan bayanlarda olmak üzere 30 yaş ile 40 yaş aralığında sıklıkla görülen önemli bir kadın rahatsızlığı olan bu kist tipine ilişkin olarak tedavi uygulamaları farklı yapılarda gerçekleştirilebilir.

Temel yapısal özellikleri dolayısı ile hastada herhangi bir zarar teşkil etmiyor olmadığı gibi dünya genelinde bayanlarda çok sık şekilde görülen bir kist tipidir. Öyle ki günümüzde pek çok bayan rahimde kist oluşumu olduğundan dahi habersiz olabiliyor. Yapılan araştırmalar, vücutta meydana gelen kistlerin tam olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiğine kesin sonuçlar elde edilebilmesine imkan vermemiştir. Vücutta ortaya çıkan kistlerin temel olarak hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığına ilişkin olarak somut veriler elde edilebilmiş olmasa da tamamen bilimsel ve tıbbi temele dayalı olan teoriler söz konudur. Bu çerçevede de rahim kisti nedenleri konusunda da çeşitli bilimsel öngörüler bulunmaktadır. Bunlar ağırlıklı olarak hormonal etkenler, genetik faktörler, etnik köken ve erken yaşta regl döneminin başlaması gibi hususlardan oluşmaktadır.

Rahim Kisti Tanısı

Rahimde meydana gelen kistin tespitinin kişisel olarak gerçekleştirilebilmesi pek de mümkün değildir. Çünkü ilk evrelerinde semptomlar oluşturmayan ve ilerleyen evrelerinde çeşitli belirtiler ortaya çıkartıyor olsa da pek çok farklı kadın rahatsızlığı ile benzer belirtiler teşkil ediyor olması nedeni ile net şekilde tanısının koyulabilmesi mümkün değildir. Ancak rahim kisti belirtilerinin ortaya çıkması bu olasılığı gündeme getirir ki en kısa süre içerisinde uzman jinekolog’ a başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman hekim tarafından rahim kistinin tanısı için ilk olarak pelvis muayenesi gerçekleştirir. Bunun dışında karın ya da vajinal bölgeden ultrason görüntülemesi, MR, rahim biyopsisi ve endoskopi gibi görüntüleme teknolojisini temel alan müdahaleler ile rahatsızlığın tanısını koyar.  

Rahim Kisti Tedavi Yöntemleri


Rahim kisti tanısı

Günümüzde yaşanan rahimde kist oluşumu vakalarının önemli kısmı herhangi bir tedavi gerekliliği doğurmadan kendiliğinden geçebiliyor ya da zararsız olarak bölgede kalabiliyor. Ancak ilerleme yaşayarak, bölgede büyüklüğü ile rahatsızlık yaratan, ciddi semptomlar ortaya çıkartan ve sağlığı risk altına sokan kistlerin tedavilerinde jinekolog pek çok müdahale gerçekleştirilebilir. Bu tedaviler ağırlıklı şekilde aşamalı tabloya göre yapılır. Yalnızca kanser yapısı teşkil ederek, rahim kanseri riskini oluşturan kistlerde doğrudan ameliyat operasyonlarıyla kistin ve hatta ihtiyaç duyulması durumunda rahmin alımı gibi bir müdahale de bulunulabilir.

Eğer rahimdeki kistin rahatsızlık yaşayan kişide olumsuz etkiler oluşturmadığı vaka mevcut ise jinekolog sadece düzenli kontrollerin uygulandığı bir takip kararı alınır. Bu süreçte hastanın düzenli olarak kontrole alınması, kistin büyüme ve etki durumunun takibi gerçekleştirilir. Söz konusu kontrol süresinin 1 ve 3 ay arasında hastanın durumuna göre değişkenlik göstermesi de mümkündür. Rahim kisti tedavisinde eğer hastanın rahmindeki kistin devamlı olarak büyüme kaydettiği tespit edilirse uzman doktor tarafından hastanın ‘doğum kontrol ilacı’ kullanması tavsiye edilir. Bu şekilde kistin büyüme hızının düşürülmesi ve hatta durdurulması hedeflenir. Bunun dışında uzman doktor tarafından hormon tedavisi ve regl döngüsüne engel oluşturacak ilaç tedavisi uygulayabilir. Aynı zamanda da anemi ve demir eksikliği gibi olasılıklara karşı da demir tedavisi (takviyesi) uygulayabilir.

Uygulanan müdahaleler sonucunda rahim kistinin tedavisinde gelişme kaydedilemez ise en son olarak cerrahi müdahale ile kistin rahimden çıkartılması gerçekleştirilir. Bu kapsamda uygulanacak cerrahi müdahaleler kistin büyüklüğü, etki alanı ve iyi huylu ya da köyü huylu olup, olmadığı gibi bilgilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Rahmin içerisinde büyümeye devam eden kistin tedavisi için uygulanan cerrahi müdahaleler;

  • Laparaskopi,
  • Laparatomi,
  • Vajinal bölge operasyonları,

şeklindedir. Bu cerrahi müdahaleler ile rahimdeki kistin bölgeden çıkartılması sağlanır.

Cerrahi müdahalelerde hastanın yeniden rahim kisti riski bulunur. Bu yüzden tekrarlama olasılığına karşın beslenme alışkanlıklarından, yaşam tarzına kadar her hususa dikkat edilmesi ve aylık periyotlarda kontrol yaptırılması gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Rahim Kisti Doğal Tedavisi

Günümüzde dünya genelinde alternatfi tıp/bitkisel uzmanlığında sayılı uzmanlardan Prof. Saraçoğlu’nun bayanlarda sıklıkla görülen rahimde kist tedavisi sağlıklı ve bitkisel yapıda önerileri bulunuyor. Vücut sağlığı konusunda zengin içeriğiyle çok önemli faydaları bulunan soğan ile hazırlanan kür bu konuda bayanlara fazlasıyla yardımcı oluyor.

Kullanılan Malzemeler

  • Soğan (1 adet/kırmızı ya da mor renkte olmamalı),
  • Su (kaynamış, klor içermeyen iki bardak),

Hazırlanışı

Kesinlikle klor içermediğine dikkat edilen iki bardak suyun bir kap içerisinde kaynama noktasına gelene dek kaynatılması gerekir. Kaynama işlemi sonrası içerisine iyice soyulmuş ve temizlenmiş Önce ortadan sonra her iki parçanın kendi ortasında kesilmesiyle dört küçük parça haline getirilen normal soğan su içerisine atılır. Soğan ilave edilen su yaklaşık bu andan itibaren dört ya da 5 dakikalık bir kaynamaya daha bırakılır.

Kullanım Tavsiyesi?

İlk öğün hariç olmak üzere ikinci ve üçüncü öğünleri öncesinde bir bardakta günde 2 defa içilmesi tavsiye edilir. Saraçoğlu’nca tavsiye edilen bu soğanla hazırlanmış su karışımını iki haftalık süreçte uygulanması tavsiye edilir.

Soğanla hazırlanan bu karışımın rahim kisti tedavisinde kürün 15 günden fazla kullanılmaması gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle