Rahim Kisti Tehlikeli midir?

Rahim içerisinde oluşan kistleri, miyom adıyla da anılmaktadır. Kistler genellikle iyi huylu olmasına rağmen komşu organlara zarar verebilir.

Rahim Kisti Tehlikeli Midir?

Rahim içi kistler, genellikle doğurgan kadınlarda görülmektedir. Hamilelikle birlikte salgılanan östrojen miktarında artma ile rahim içi kistleri daha hızlı büyümektedirler. Menopoza giren kadınlarda ise vücuttaki östrojen hormonunun  azalmasıyla kistler yavaş yavaş küçülür ve kendiliğinden kaybolur. 


Yaşanan Şiddetli Ağrılar ve Kanamalar En Belirgin Özelliğidir

Rahim içerisinde oluşan miyom da denilen kistler, genellikle iyi huylu yapılardır. Kistlerin östrojen ile büyüme gösterdiği ve başta rahim olmak üzere diğer organlara zarar verdiği bilinmektedir. 

 Rahim içerisinde büyüyen kistlerin tehlikesi, rahmin komşu organlarına verdikleri zararlardır. Rahmin altında bulunan idrar torbasına baskı, rahmin sarkması ya da idrar torbasının sarkmasına neden olmaktadır. Ayrıca gebelik için de engel teşkil eden kistler, anne adaylarının sürecini olumsuz etkilemektedir. 

Rahim içi kistleri olan kişilerin, durumu önemsemeyip kontrollerini aksattıklarında, miyom nedeniyle aşırı kanamalar, düzensiz ve uzun süren kanamalarla karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca idrar torbasına yaptığı baskıdan dolayı sık idrara çıkma ve arkada rektuma (bağırsağın son kısmı) yaptığı baskı nedeniyle de sık sık kabızlık şikayetlerinden yakınırlar. 

Rahim içi kistin fark edilmediği ve bebek sahibi olmak isteyen kişiler karnın büyümeye başlaması ve adet düzensizliği nedeniyle hamile kaldıklarını sanabilirler. Gebelik için de engel teşkil eden kist, hormon tedavisi ya da ameliyat ile alınması, vücuda fazla zarar vermeden önüne geçilmesi gereken bir durumdur. 

Rahim Kistlerinin Zararları

Rahimdeki kistler, oluşumu ve büyümesi hızlı olan kistleridir. Genellikle doğurganlık döneminde görülmekle birlikte, çoğunlukla çok doğum yapanlarda ve östrojen seviyesi yüksek olan kadınlarda daha çok görüldüğü saptanmıştır. Rahmin kas yapısında görülen bu kistler, iyi huylu olmasına rağmen kadın için tehlikeli ve zararlı kistler arasında geçmektedir. Kistlerin belirtileri şöyle sıranabilir;

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • İdrar kesesine yaptığı baskı nedeniyle sık sık idrara çıkma ve aşırı büyüdüğü zamanlarda idrar yolu tıkanıklıkları
  • Rektuma yaptığı baskı nedeniyle kabızlık
  • Şiddetli ,uzun süren kanamaların olması akabinde kansızlık ve halsizlik : Normal adet dönemlerinde ortalama 10 tane ped değiştiriliyorsa (bu kadından kadına değişiklik gösterir), myom kanamalarında pedler daha dolu ve sayısı artmış olacaktır. 
  • Kadınlık hormonunun yüksek olması nedeniyle bel çevresi, kalça ve göğüslerde yağlanma, beklenmedik kilo artışı : Polikistik over sendromunda da aynı belirti olmasına karşın, uterustaki myomda karın büyümeye başlar ve hamilelik görüntüsü ortaya çıkabilmektedir. 
  • Karın, kasık bölgesinde dolgunluk ve baskı, bacaklarda, belde şiddetli ağrılar
  • Hamilelik için rahim duvarındaki sorun nedeniyle embriyonun tutunamaması kaynaklı infertilite


Kadın Üreme Organları Anatomisi ve Uterus Komşulukları

Rahimde myom oluşmasının en önemli ve tehlikeli belirtilerinden olan kanama, önemsenmez ve önlemi alınmaz ise vücutta ciddi sorunlar ortaya çıkartabilmekte, hayati tehlike oluşturabilmektedir. Vücuttaki kan kaybı için doktora başvuran kişilerde yapılan muayene ve ultrason görüntülemesi sonucunda myomun aşırı büyüdüğü görülür ve acil olarak önce kanama durdurucu ilaçlar verilir, operasyona alınır. 

Rahimdeki Kistin Tedavisi


Myomektomi Operasyonu

Rahimdeki kistin boyutuna göre tedavisi düzenlenmektedir. Kistlerin vücut üzerinde yaptığı etkilerde göz önünde bulundurulunca, rahimdeki kistin alınması boyutuna bakılmaksızın yapılabilmektedir. 

Östrojen hormonunun aşırı yüksekliği kan tahlilinde saptanırken, boyutu ve yerleşim yeri yapılan detaylı ultrason tetkikinde anlaşılır. Östrojen seviyesinin düzenlenmesi ile kistin tedavisinde hormon ilaçları kullanılmaktadır. Medikal tedavi gören hastaların doktorun belirlediği aralıklarla muayene olmaları ve kan tahlili vermeleri gerekir. Önemsenmeden tedavinin yarıda bırakılması hastaya daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. 

Ayrıca rahimdeki kistin beslenmesinde yardımcı olan kan damarlarının da dondurulması ya da elektriksel yöntemle yakılması da zamanla küçülmesi ve yok olmasına yardımcı olacaktır. Fakat yapılan kan damarlarının dondurulması ya da yakılması işlemi çok sık kullanılan bir yöntem değildir. 

Genellikle ilaç tedavisi ve myomektomi denilen operasyonun yapılması yaygın kullanılan tedavi yöntemleridir. Myomektomi ameliyatı, açık ya da kapalı seçenekleri bulunan bir yöntem olup, rahimdeki kistin uterus duvarından çıkartılıp alınması ve tekrar uterusun dokusunu onarma işlemidir. Çıkartılan myom patolojiye gönderilerek içerisinde herhangi kötü huylu doku olup olmadığı araştırılır. 

Kistler, varlığını menapoz dönemine kadar sürdürebilirler. Menapoz dönemine girmiş kadında, hormonların yavaş yavaş etkinliğinin azaldığı ve vücuttan çekilmesi ile kistte küçülerek yok olacaktır. Myomu olan menapoza girmiş kadınlarda, normalde kullanılan ve menapozu geciktiren hormon ilaçları verilmez. Böylece kist desteklenmemiş olur ve küçülmesi beklenir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle