Rahim Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim kisti oluşması durumunda belirtiler bazı bayanlarda olmayacaktır. Bazı bayanlarda ise, ağrı ya da kısırlık gibi sorunların olmasına neden olacak durumlar gelişebilir.

Rahimde Kist Belirtileri

Rahimde meydana gelen kistlerin ya da miyomların çoğunluğunun belirti vermemesi ile bilinmektedir. Bu kistler içerisinde ki sıvının artması sonucunda kist rahimde oluştuğu bölgeye baskı uygulayacaktır. Bu baskı sonucunda da bayanlarda belirtilerin olmasına neden olması sonucunda sıklıkla kısırlık gibi belirtilerin oluşmasına neden olacak durumlar gelişecektir. Kadınlarda ayrıca rahimde kist oluşmasının dışında miyom oluşması da görülecektir. Bu kistlerin ve miyomların boyutlarının küçük olması durumunda herhangi bir belirti vermeyecek olsa bile zaman içerisinde boyutlarının artması sonucunda ağrıların oluşmasına da neden olur. Bu durumda gebeliğin gerçekleşmeyeceği ve cinsel ilişki sırasında da ciddi ağrılar oluşmasına neden olabilir. Kist meydana geldiği zaman herhangi bir belirti vermemesi durumunda rutin olarak bayanlarda yapılacak olan kontroller sırasında tanının konulması mümkün olacaktır. Bu kistlerin gerçekleşmesi sonucunda büyüklüğüne bağlı olarak, kistin sayısına ve oluştuğu bölgeye göre tedavisinin yapılması gerekmektedir. Gebe kalmak isteyen ama bir türlü gebe kalamayan kadınlarda yapılan ultrason muayenesinde rahimde kist ya da miyom olduğu da görülmektedir. Rahimdeki kist belirtileri sıklıkla şunlar olacaktır:

 • Adet görememe;
 • Aşırı kanamanın olması;
 • Kansızlık;
 • Mide bulantısı;
 • Kistin büyüklüğüne bağlı şişlik;
 • Kısırlık;
 • Cinsel ilişki esnasında aşırı ağrı;
 • Bağırsak sorunlarına bağlı kabızlık;
 • Bel ağrısı;
 • Sürekli idrar yapmak.

Bayanların rahimdeki kist varsa bunun sonucunda bayanlarda belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtileri sonucunda hastanın sıklıkla kistlerinin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kist varsa ve tedavisi gerçekleşmemesi durumunda kistin büyümesine bağlı olarak komplikasyonların gelişmesi de gündeme gelecektir. Bu komplikasyonlar arasında en sıklıkla kistin duvarlarının yırtılması sonucunda içerisinde ki sıvının karın boşluğuna akması görülecektir. Bunun sonucunda da şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Yüksek ateş;
 • Organların birbirine yapışması;
 • Titreme;
 • Enfeksiyon;
 • Ağrı;
 • Halsizlik;
 • Kanama;
 • Bayılma;
 • Şok.

Kist meydana gelmesi sonucunda içerisinde ki sıvı giderek artacaktır. Bu artış sonucunda kistin duvarları bunu kaldıramayacak olması sonucunda ve belirtileri olmasına rağmen tedavisinin gerçekleşmemesi sonucunda hastanın kistinin baskı görmesi sonucunda bazı durumlarda yırtılma görülmesi gerçekleşecektir. Adet görememe gibi belirtileri kist varsa sıklıkla görülecektir. Düzensiz adet görme, karında şişlik, hazımsızlık yaşanması gibi durumlar olması sonucunda hastanın kadın doğum uzmanına giderek muayene olması gerekmektedir.

Kist varsa ve bunun sonucunda gebe kalamayan evli bir bayana yapılan ultrason görüntüsü sonucunda kisti sonucunda gebe kalamadığı tespit edilir.

Rahimde Kist Tedavisi

Rahimde kist varsa bu daha çoğunlukla yumurtalık bölgesi üzerinde meydana gelecektir. Bu durumda kişilerde bazen belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler kist varsa ortaya çıkacak olduğundan kistin oluşması sonucunda başta kısırlık gibi sorunlar ve adet görememe gibi sorunlar olabilir. Kistin oluşması durumunda birçok bayanın hayatı içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Fakat kistler kaybolmaması durumunda kadın doğum doktoruna gitmeleri sonucunda kistin çeşidine bağlı olarak ya da boyutuna bağlı olarak tedavisi gerçekleştirecektir. Bunun için ilk olarak hormonları dengelemek amacıyla kistin boyutlarını küçülterek yok etmek amacıyla doğum kontrol hapları kist varsa tedavisi için uygulanacaktır. Doğum kontrol hapları tedavisi sonrasında birçok kistin boyutlarında küçülme görülmektedir.

Fakat kistin boyutlarında küçülme veya yok olmaması sonucunda cerrahi müdahale olması gerekmektedir.

İlaç tedavisinde yok olmayan ya da dermoid gibi kistler rahimde meydana gelmesi sonucunda hastalığın tedavisi için sadece cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Cerrahi yöntemi her zaman uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için genel anestezi altında uygulanacak olan iki türlü ameliyat yöntemi olmaktadır. Laparoskopi adı verilen yöntem uygulanacağı gibi aynı zamanda da kistin boyutlarının çok büyük olması sonucunda açık cerrahi yöntem uygulanarak da hastanın tedavisinin gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. 10 santimden daha küçük olan kistler kapalı yöntem ile ameliyat edilirken daha büyük olan kistlerin olduğu bölgeden çıkartılması için daha çok açık cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir.

Rahimde Kist Bitkisel Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı çobançantası;
 • 300 gram su.

Rahimde kist meydana gelmesi ya da miyom bulunması sonucunda küçülmesi ve yok olmasını sağlamak için bitkisel kürler uygulanarak da tedavisinde yardımcı olmasını istiyorsanız çobançantası kürü uygulayabilirsiniz. Özellikle de rahimde miyom olması sonucunda rahim kanserinden korkmanız neticesine bunun yok olması için her zaman çobançantası kürü uygulamalısınız. Bunun için yaklaşık olarak 300 gram suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar çobançantası bitkisi konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalı ve daha sonrasında biraz ılık olması beklenecektir. Demlenen çobançantası suyunun sabahları aç karnına içilmesi sonucunda kistlerde ve miyomlarda küçülme olabilir.

Soğan Kürü

 • 1 tane beyaz kuru soğan;
 • 300 gram su.

Rahimde ortaya çıkacak olan kist için etkili olan bitkisel kürlerden bir diğeri ise soğan kürü olmaktadır. Bunun için beyaz kuru soğan 4 eşit parçaya bölündükten sonra suyun içerisine konularak 15 dakika kısık ateşte kaynatılır. 15 dakika beklendikten sonra sabah ve akşam içmelisiniz. Tatlandırıcı atılmamalı ve 15 gün boyunca gün içerisinde iki defa bu kürü her defasında yeniden demleyerek içmelisiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle