Rahim Kisti Kanama Yapar Mı? Kanama Tehlikeli Mi?

Rahim kistleri, rahmin kas yapısında meydana gelen genellikle iyi huylu kitlelerdir. En belirgin özelliği ise kanama yapmasıdır. Kanama hayati tehlike yaratabilir.

Rahim Kisti Belirtilerinden Kanama

Rahim kistleri, myom olarak anılan, rahmin kas dokusunda meydana gelen kistlerdir. Bu kistler adet kanamalarının arttığı ya da anormal kanamaların yaşandığı durumlarla muayene sonucunda anlaşılmaktadır. Myomlar, rahmin içine ya da dışına doğru büyümeler gösterebilmektedir. 

Kanamalar, adet dönemlerinde artış gösterirken normal adet kanamaları dışında da kanamalar yapmaktadır. Bu kanamaların yoğun ve uzun süre oluşu ise hasta için hayati tehlike yaratabilmektedir. 

Rahim kistinin genellikle 30 yaş ve üzeri kadınlarda görüldüğü, östrojen hormonunun kisti besleyerek hızla büyüttüğü düşünülmektedir. Uterusu besleyen damarların dondurulması ya da ışınla yakılması kanamanın durdurulmasında kullanılan ve aynı zamanda kistin küçülmesini sağlayan bir yöntemdir. 


Rahim kistleri oluşum yerleri

Kanamanın Durdurulması

Myom kaynaklı kanamalarla hastaneye başvuran kişilerin, hemogram denilen tam kan ölçümleri yapılarak kan seviyelerine bakılmasının ardından hastanın hayati fonksiyonlarında aksaklık olması halinde yatarak tedavi gerektiren bir durumdur. Nadiren ara kanamaların yaşandığı ve myomların çok büyük olmaması durumların myom için hormon tedavisi başlanması yeterli olabilmektedir. 

Gebelik içinde engel teşkil edebilen myom, bazı hastalarda myom mevcutken hamile kalabilirler. Bu durumda, hamilelik devam ederken kanama yaşayan ve bebeğin gelişimine engel olan myomlar bebekle birlikte rahim içerisinden alınması gerekebilir. Gebeliği süreci için risk teşkil eden kistler için annenin hayatını tehlikeye atmamak en önemli noktadır. Gebeye riskler anlatılır ve bir karar vermesi beklenir. 


Gebelik ve Myom Aynı Anda Görülebilir

Yatarak yapılacak tedavilerde kan düzeyi çok düşmüş ise kan takviyesi yapılacaktır. Uygun kan naklinden sonra ve kan durdurucu yöntemlerden sonra hastanın ameliyata alınması uygun görülürse operasyon için hazırlık başlatılacaktır. 

Myom ve Kanama

İnsan vücudunda yaklaşık 4,5 5 litre kadar kan bulunmaktadır. Kadın ve erkek vücudunda, kadınların yaşadığı aylık adet kanamaları nedeniyle bu oran değişebilmektedir. Kadınların adet dönemlerinde kaybettikleri kan ortalama 35-40 ml civarındadır ve vücut bu kanı kanamanın olmadığı dönemde yerine koyar. 

Uterus içerisindeki myom nedeniyle adet döneminde daha fazla kan kaybedilebilir ve / veya ara kanamalar bu döneme ilave olabilir. Ara kanama denilen olay, adet kanaması bittikten sonra ortaya çıkan anormal kanamalardır. Adet kanaması gibi gelen, adet kanamasından az ya da fazla olarak ortaya çıkmaktadır. Ara kanamalar göz ardı edilmemeli en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olunmalıdır. 

Rahimde meydana gelen myomların yaklaşık 150-200 ml’ye kadar kan kaybı yaşattığı bilinmektedir. Myom büyüklüğü ve kişinin kullandığı ilaçlar ile bu kan miktarı artıp azalmakta. Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar kanamanın durmasını engellediği gibi kişiye yaşattığı kan kayıpları vücut üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. 

Adet Kanaması Pis Kan Değildir!

Yaşanan adet kanamaları halk arasında pis kanın atılması olarak nitelendirilse de aslında rahimde yaşanacak olan hamilelik için hazırlığın yenilenmesi demektir. Rahim içerisinde embriyonun tutunacağı alanın (endometrium) hazırlanması ve kalınlaştırılması adet kanaması bittikten 13-15 gün sonraya denk gelmektedir. Gebelik olmadığı taktirde hazırlanan endometrium tabakası dökülerek yerine yenisi yapılmak üzere yenilenir. Tabakanın döküldüğü bu dönem adet kanamasının yaşandığı dönemdir. 

Rahimde meydana gelen tabakanın yenilenmesi olayında, yaranın kabuğunun kaldırılıp kanaması olarak görülebilir. Tabaka döküldüğü anda orada açığa çıkan taze doku bir miktar kanama yapmakta ve sonrasında tekrar eski haline gelmektedir. Yaşanan kanamalar için pis kanın atılması olarak nitelendirmek yanlış olacaktır. 

Aynı şekilde myomu olan kişilerinde pis kanı attığı görüşü yanlış bir görüştür ve kişinin yaşadığı bu durumla ilgili mutlaka önlem alınmalı ve tedavi edilmelidir. 

Myom Kanamalarında Tedavi

Yaygın kullanılan 2 yöntemin dışında kanamayı durdurmaya ve kistin küçülmesine yönelik 3 yöntem daha bulunmaktadır. Myomum büyüklüğü ve yerleşim yerine göre uygulanan tedaviler şöyledir:

  • Hormon Tedavisi: Östrojen hormonundan menşein alarak büyüdüğü düşünülerek hastalara myomları henüz küçük ise östrojen hormonu düzenleyici tedavi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi için hastanın kan tahlillerinde hormon incelemesi yapılması ve tedaviye öyle başlanması gerekir. 
  • Myomektomi: Kelime anlamı olarak kistin rahim içerisinden çıkartılması anlamını taşır. Rahim kasında oluşan myomun açık ya da kapalı ameliyat ile çıkartılıp patolojiye gönderilmesi ile sonuçlanır. 
  • Rahim atardamar tıkaması: Rahmi besleyen atardamarın tıkanması ile kistin beslenmesi durdurulur. Bu yöntemle kanamalar durur, kist küçülmeye başlar. 
  • Miyoliz: Myomu besleyen damarların ışınla ya da elektrik yöntemiyle yakılması böylece kanamanın durması amaçlanır. Çok kullanılan yöntem değildir. 
  • Yüksek enerjili ultrason dalgaları: Ultrason dalgalarının MR ile desteklenerek kistin ısısı arttırılır ve bir nevi kisti yakma işlemi yapılır.


Rahim Arterini Tıkama

 

 

 

 

 

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle