Rahim Kistileri İçin Tedavi Yöntemleri ve Ameliyatı

Rahimde oluşan kist, genellikle 30 yaş üzeri kadınlarda %25 oranında görülebilen myom adı verilen rahatsızlıktır. Aşırı kanamalara neden olmaktadır.

Rahimdeki Kistlerin Tedavisi

Rahim kistleri yani myomların, doğurganık döneminde rahim içerisinde, dışında ya da kas dokusunun tam içerisinde görülebilen ve östrojen etkisi ile hızla büyüme gösteren bir rahatsızlıktır. Rahminde kist olan kişiler, ara kanamalardan, adet dönemlerindeki kanamaların arttığından, cinsel ilişki sırasında ağrıdan ve kanamaya bağlı halsizlikten yakınırlar. Myomların en önemli etkisi olan kanama durumundan dolayı yaşanan kansızlık, zamanla hayati tehlike yaratabilir. 

Kistlerin tedavisi için bir kaç yöntem olmasına karşın 2 tanesi yaygın kullanılmaktadır. Bunlardan biri, östrojen hormonunun baskılanması için kullanılan ilaçlar ve diğeri ise ameliyatla rahimde bulunan kistin çıkartılıp alınmasıdır. Rahimdeki kistin ameliyatla çıkartılma işlemi ise açık ve kapalı operasyonla yapılmaktadır. Doktorun, myomun karakteristik özelliklerine göre tedavisi planlanır ve bir an önce uygulanmaya başlanır. 


Rahmin Çeşitli Yerlerinde Myom Oluşabilir

 

Medikal tedavi uygulanacak olan hastalar için, myomun boyutu, vücut üzerinde yarattığı olumsuz etkiler göz önünde bulundurularak karar verilir. Hormon tedavisi uygulanacak hastalar için, kan hormon sevilerinin ölçülmesi ve tedavi edilirken doktorun belirlediği rutin aralıklarla kontrole gitmesi gerekmektedir. Kontrollerin aksatılmadan devam etmesi, myom için uygulanan tedavide herhangi bir küçülmesine görülmemesi halinde operasyon için hazırlık yapılması gerekir.

Menopoz döneminde, vücuttan kadınlık hormonlarının çekildiği etkisinin azaldığı için myom küçülerek kendiliğinden yok olacaktır. Menopoz dönemine yakın olan kadınlar için, menopozu geciktirecek ilaç tedavisi uygulanmaz. Menopozu geciktirici ilaçların kullanılması, myomu besleyecek ve büyümesine neden olacaktır.

Rahimdeki Kist Ameliyatı (Myomektomi)

Myomun büyüklüğü ve hasta üzerindeki olumsuz etkilerinde operasyona karar verilir. Myom aynı zamanda hamileliğe de engel bir durum olduğu için bir an önce tedavi edilmesi gereken bir durumdur. İnfertilite nedeni myom olan kadınların, myomektomi ameliyatı sonrası iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra tekrardan aile planlaması ve bebek sahibi olmaları mümkündür.

Kistin büyüklüğüne göre operasyonun açık ya da kapalı olmasına karar verilmektedir. Açık yöntemle ameliyat, kasığa 8-10 cm’lik kesi yapılarak rahme ulaşmak ve oradan da myoma ulaşılarak çıkartılma işlemidir. Çıkartılan kist patolojiye gönderilerek incelemesi yapılır. 


Açık Yöntemle Yapılan Myomektomi

Kapalı yöntemle ameliyat, karın üzerinden 3 küçük kesi yapılarak karın içerisine kameralı ışık sistemiyle girilir ve myom çıkartılması işlemi yapılmaktadır. Myom rahim dokusuna yapışık ve dışa doğru büyüme eğilimi gösterdiğinden dolayı kist çıkartıldıktan sonra sağlam rahim dokusu birbirine yaklaştırma yöntemi ile dikilir ve operasyon tamamlanır. 


Kapalı Yöntem

Myomun çok büyüdüğü ve rahmin tamamını kapladığı durumlarda kişiye uygulanacak yöntem histerektomi ameliyatıdır. Histerektomi ameliyatı, rahmin çıkartılarak alındığı bir operasyondur. Kanamanın durdurulamadığı ve myomların aşırı büyüdüğü zaman uygulanan bir yöntemdir. Hasta histerektomi ameliyatından sonra menopoza girmiş olur. 

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi hastadan hastaya değişmektedir. Kapalı operasyon geçiren kişilerin iyileşmeleri açık operasyona göre daha rahat ve hızlı olmaktadır. Operasyon sonrasında antibiyotik ve analjezik tedavisi verilerek hasta taburcu edilir ve 2-3 hasta kadar istirahat döneminden sonra günlük rutin işlerini yapabilir hale gelebilir. Bir süre hastaların ağır kaldırmaması, cinsel ilişkiyi yaşamaması konusunda uyarılır. Ağır kaldırıldığı zaman, karın ve karın içi gerginliklerinden dolayı dikişlerde açılma ve kanamalara sebep olabilir. 

Myom İçin Kullanılan Yaygın Olmayan Yöntemler

Rahim arteri embolizasyonu yöntemi, uterus kistini besleyen damarların tıkanması ile myomun beslenmesini durdurma yöntemidir. Myomun kan beslenmesinin durdurulması ile myomun giderek küçülmesi beklenir. Yöntemin işe yaramadığı zaman operasyonla uterus içerisindeki kistin çıkartılması gerekmektedir. 

Yöntemlerden diğeri ise yüksek enerjili ultrason dalgalarıdır. Ultrason ses dalgaları ile inceleme yöntemi olmasına karşın, ısı da vermektedir. Yöntem manyetik rezonans ile desteklenen ultrason, rahim içerisindeki kistin ısısını arttırarak eritmeye çalışılması ile bilinmektedir. 

Diğer bir yöntem ise miyoliz yöntemidir. Miyoliz yöntemi, kisti besleyen damarların aşırı soğukla dondurulması ya da başka bir deyişle yakılması, ışınlar kullanılarak yakılması yöntemidir. Yöntemin amacı, kistin beslenmesini engelleyerek küçülmesini ve yok olmasını sağlamaktır. Küçülmeyen ve yok olmayan kistler için myomektomi ameliyatı planlanlanır. 

Sayılan yöntemler sıklıkla kullanılmamakla birlikte, hastanın hastalık sürecini uzatmamak adına da direkt olarak myomektomi operasyonu planlanmaktadır.

Rahimde kist olması, kadınlar için stresli bir durumdur. Yaşadıkları sorunlarda göz önünde bulundurulduğunda hastanın bir an önce iyileşmesi amaçlanır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle