Rathke Kleft Kisti Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri ve Nedenleri

Rathke kleft kisti, anne karnındaki bebekte doğumsal olarak beyindeki hipofiz bezinin kistidir. Bu kist iyi huyludur ve çocukta büyüme dönemine kadar herhangi belirti vermeyebilir.

Rathke Kleft Kisti Nedir?

Rathke Kleft Kisti, rathke yarık kisti olarak da geçmektedir. Beyin iki yarım küresi arasında bulunan hipofiz bezinin anne karnındaki bebekte gelişim gösteren, konjenital yani doğumsal kistler arasında yer alır. Doğumsal olarak görülen bu kistler, bebeğin büyüme ve gelişmesinde çocukluk dönemi de dahil belirti vermezken, genç erişkin, erişkin dönemde hormon bozukluklarına, baş ağrısı, görme bozukluklarına neden olabilir. 

Kistler iyi huylu olsalar da vücutta yarattığı hormon bozukluğu nedeniyle tedavi edilmesi gerekmektedir. İyi huylu kitlelerin yarattığı en büyük sorun vücut üzerinde fonksiyon bozukluklarına neden olmasıdır. Vücudun normal anatomik ve fizyolojik yapılarında sorunlar teşkil eden bu iyi huylu kitlelerin hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkileyecek pozisyona geldikleri zaman alınmaları gerekir. 

Rathke Kleft kisti hipofiz bezinin salgıladığı hormonların dengesizliğine yol açtığından dolayı, hormon seviyelerinin takip edilmesi gerekmektedir. Hormon sevilerinde düşüş ya da artış gözlemlendiğinde ilaç tedavisi ile inhibe edici ya da stimüle edici ilaçlar verilir. Hastalığın yan etkileri eksik olan hormonlara bağlıdır ve yerine koyulan hormonlarla kişinin ölümü olabildiğince geciktirilir. 

Rathke Kleft Kisti Belirtileri

Hipofiz bezinin salgıladığı hormon eksikliğine bağlı olarak belirtiler kendini gösterir. Bebek anne karnındayken oluşan kist, bebeğin doğumundan sonra büyüme ve gelişmesine engel teşkil etmez. Kist çocukluk döneminden sonra kendini göstermeye başlar. Genç erişkin ve erişkin dönemde ise belirtiler açığa çıkar. Başlıca belirtileri şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Görme Bozuklukları (çift görme, görme alanında daralma, görme kaybı, bulanık görme vb.)
  • Hormonal bozukluklar : Gonat hormon, yumurtlama hormonu, tiroid hormonları, süt hormonları vb. 

Genç erişkin ya da erişkin dönemde daha net anlaşılan hormonal bozukluk, bedensel olarak eksikliği ya da fazlalığı ile kendini göstermektedir. Yapılan kan tahlillerinde daha net anlaşılabilen hormon bozukluğu, hormon tedavisi ile yerine koyulduğunda kişinin yaşama kalitesi olabilecek en üst seviyede tutulmaya çalışılır. 


Hipofiz Bezi

Rathke Kleft Kisti Teşhisi

Vücutta gözlemlenen hormon bozukluğu sonrasında hastanın hastaneye başvurmasından sonra gerekli kan tahlilleri yapılır. Rathke kleft kisti şüphesi olan hastalar kan tahlilinden sonra Manyetik Rezonans görüntüleme yöntemi ile kafa tasının MR’ı istenir. 

Manyetik Rezonans (MR) kafa tasının tüm kesitlerinin dikkatli bir şekilde görüntülendiği yöntemdir. Büyük mıknatıslarla sağlanan bu görüntüleme yöntemi uygulanırken kişinin üzerinde herhangi bir metal bulunmaması gerekmektedir. Hastanın üzerinde bulunan metal, MR makinesinin düzgün görüntü alamamasına neden olmaktadır. 

Rathke Kleft Kisti Tedavisi

Hormon bozukluğuna bağlı olarak eksikliği görülen hormonlar kan tahlilinde saptandıktan sonra ilaç tedavisi başlanır. Hastanın MR ile kistinin yerinin ve boyutu saptandıktan sonra hastanın operasyonu planlaması yapılır. 

Operasyon Nöroşirürji ve Beyin cerrahi tarafından yapılır. Hastanın ameliyatından sonra hastane prosedürlerine göre herhangi bir komplikasyon gelişmezse 4-6 gün kadar hastanede kontrol altında tutulur. Hastanede yatış süresince kan kontrolleri yapılır. Operasyon sonrasında kan hormon seviyeleri kontrol edilir. 

Hipofiz bezinin operasyonunda beyin omurilik sıvısının artışı komplikasyon olarak görülebilir. Beyin omur ilik sıvısının ölçümlerinde artış gözlemlendiğinde, belden özel yöntemle girilerek bir miktar boşaltım yapılır. Normal seviyelere indirilen Beyin omur ilik sıvısı diğer günlerde yakından takip edilir. 

Hormon seviyelerinde bir miktar dengesizlikler operasyon sonrasında kalırsa ilaç tedavisi ile devam edilir. Vücutta eksikliği gözlemlenen hormonlar için gerekli hormon tedavisini verilerek tedavisine başlanır. Hasta operasyon sonrasında 3 hafta kadar sonra herhangi bir sorun olmazsa tekrar polikliniğe kontrole çağrılır. 

Poliklinikte yapılan kontrolde tekrar MR ve kan tahlilleri yapılır. MR görüntülemesinde normal sınırlarda olan kist için herhangi bir girişim uygulanmaz. Ölçümü yapılan BOS için ise artış gözlemlenirse tekrar Lomber Ponksiyon yapılarak normal seviyelere çekilir. Kan tahlillerinde hormon seviyelerinde artış varsa ilaç tedavisi tekrar düzenlenir. 

Kistin kontrol MR görüntülemesinde herhangi bir tekrarlaması görülmememiştir. Rathke Kleft kisti operasyon sonrası hiç bir şekilde tekrar büyüme, hipofiz bezinde kist oluşumuna neden olmaz. Doğumsal olarak görülen kist operasyon sonrasında görülmemektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle