Retansiyon Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüs bezlerinin tıkanması sonucunda meydana gelen retansiyon kisti baş ağrısı, geniz akıntısı gibi belirtileri olacaktır. Endoskopik yöntemle ya da cerrahi yöntem uygulanarak tedavisi mümkündür.

Retansiyon Kist


Retansiyon Kisti MR Görüntüleme

Retansiyon kistleri oval kavite bölgesinde çok görülmekte olan en yaygın kistler arasında olmaktadır. Küçük bir tükürük bezi kanalının yüzeysel olan bölümünün içeren tıkanıklık veya minör travma sonucunda retansiyon kistleri ortaya çıkacaktır. Burada mukozalar genellikle epitelden yoksun olan ve iltihaplanmış granülasyon dokusu ile astarlanmış, epitelyım veya ekstravasyon mukoselleri ile kaplı olan mukoz retansiyon kistleri olarak sınıflamaktadır.

Bu nedenle de üst solunum yollarında meydana gelecek olan bir tıkanma sonucunda içerisi sıvı dolu olan bu keseler oluşacaktır. Bu kistler genellikle ya sinüs kısmı içerisinde görülmektedir ya da tükürük bezleri üzerinde görülecektir. Bazı kişilerde ise bu kistlerin dudak bölgesinde, boğaz kısmında da meydana geleceği gibi ses tellerinde de olabilir.

Hastanın sık sık tekrar etmekte olan ve bir türlü geçmeyen sürekli yaşadığı sinüs hastalığının olması sonucunda kişilerin sol overde ya da maksiller alanda bulunan mukoza kistlerine yol açacaktır. Maksiller alanda meydana gelen kistler mukoza kistleri olarak adlandırılmaktadır. Bunun tespitinin yapılabilmesi için sinüzit filminin çekilmesinden sonra tespiti de gerçekleşecektir.

Retansiyon Kist Nedenleri ve Belirtileri

İnsanların yüz kısımlarında bulunan sinüs bezlerinin tıkanması sonucunda kistler meydana gelecektir. İlk oluşmaya başlaması durumunda bir belirtisi olmaz. Fakat bu kistler de diğer kistler gibi büyüme eğilimi içerisinde olacaktır. Büyümesi sonucunda da çevresinde bulunan dokulara şiddetli bir baskı yapmaya başlaması sonucunda kistlerin belirtileri olmaya başlayacaktır. Retansiyon kistleri bulunduğu bölgeye göre genellikle herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca kalabilirler. Bazı kişilerde ise bazı belirtiler vermektedir. Bu belirtiler sıklıkla şunlar olacaktır:

  • Baş ağrısı;
  • Yüz ağrısı;
  • Geniz akıntısı;
  • Yüz bölgesinde şişkinlik;
  • Burun tıkanıklığı;
  • Baş dönmesi.

Rast gele çekilen röntgen filmi sonucunda görülmektedir. Bu kistlerin görülmesi ile birlikte insanların akıllarına tehlikeli midir sorusu gelmektedir. Genellikle bu kistler tehlikeli değildir. Bu nedenle de oldukça zararsızdır.

Sinüs bölgesinde meydana gelen burada bulunan sinüs salgı bezinin herhangi birinin tıkanması neticesinde oluşacak kistler olmaktadır. Bu kistler daha çok yanak bölgesinde oluşması ile bilinmektedir. Bölgede meydana gelen kistlerin tıkanması sonucunda büyümeye yol açacaktır. Kistler büyümesi sonucunda ağzını kapatacak ve bunun sonucunda da şikayetler meydana gelecektir. Ciddi belirtiler olmaması durumunda hissedilmeyecektir. Bu kistler iyi huylu olmaktadır.

Çoğu kişinin akıllarına direk retansiyon kisti ne demek sorusu gelmektedir. Bu kistler sinüs bölgesinde bir enfeksiyon yaşanması durumunda poliplerin oluşması gibi nedenlerden dolayı tıkanacaktır. Bunun sonucunda da mukosel retansiyon kistlerinin oluşması söz konusu olur. Sinüs içerisinde salgıların dışarı atılması normalde gerekmektedir. Fakat bu tıkanıklık meydana gelmesi sonucunda salgının dışa atılması söz konusu olmayacaktır. İç kısımda birikmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da kemikler üzerinde biraz baskı yapmaya başlayacaktır. Bu kemiklere yapılacak baskı sonucunda göz bölgesine vuran şiddetli bir ağrının olması söz konusu olur. Ya da kişilerde yanak bölgesinde de şişkinlik sıklıkla görülmektedir.

Retansiyon Kist Tedavisi

Oluşan maksiller retansiyon kistlerinin zararsız olduğu bilinmelidir. Büyümemesi durumunda yıllar boyunca bölge üzerinden duracak ve herhangi bir zarara neden olmayacaktır. Hastaların ilk olarak tedavisinin gerçekleşebilmesi için ilaç tedavisi çoğu kişilerde uygulanmaktadır. Başarılı olması nedeniyle ameliyata ihtiyaç duyulmayacaktır. Bazı kişilerde ise ilaç tedavisinin yeterli olmaması nedeniyle ilaç tedavisine ihtiyaç duyulacaktır. Bunun sonucunda da kulak burun boğaz doktorları tarafından sol maksiller retansiyon kistinin tedavisi yapılacaktır.

Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından yapılan fiziksel muayene sonucunda gerekli görmesi durumunda hastanın bilgisayarlı tomografi ya da beyinde MR çektirmesi gerekebilir. Bunlar hastaya kesin tanı koymak için gerekli olacaktır.

Tanı konulduktan sonra endoskopi yöntemiyle hastanın ameliyat edileceği gibi açık cerrahi kullanılarak da ameliyat edilmesi söz konusu olabilir.

Endoskopi yöntemi kullanılarak yapılacak yöntem için burundan bir kameralı cihaz girilerek sinüs duvarından açılan ufak bir delik yardımıyla kiste ulaşılmaktadır. Burada kamera yardımıyla kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Bu operasyon daha kolay olmaktadır. Fakat kisti tam olarak görememeye ve daha sonradan nüks etme gibi bir riski olmasına neden olacaktır.

Açık cerrahi uygulanacağı zaman ağız içerisinden dişlerin yukarısından ve yanak bölgesinden küçük bir kesik yapılacaktır. Burun bölgesine ulaşılacak ve buradan da tıkanıklığa neden olan kist bulunacaktır. Kist açık yöntem kullanılarak çıkartılması tam olarak kistin görülmesi sonucunda olacaktır. Fakat operasyon sonrasında hastanın iyileşmesi daha uzun olacaktır. Hastanın ilk birkaç gün yüz bölgesinde şişme meydana gelebilir. İlk birkaç gün morarma da görülebilir. Ameliyat sonrasında kendiliğinden eriyen dikişler atılacaktır. Bunun sonrasında 10 gün içerisinde bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

Retansiyon Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 20 gram kurutulmuş papatya;
  • 1 litre su.

Teşhis konulduktan sonra retansiyon kisti nedir soruları sıklıkla akıllara gelmektedir. Bu kist herhangi bir şekilde korkulacak bir kist olmamaktadır. Sadece belirtileri sonucunda insanların hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Kistin tedavisi amacıyla sizlerde papatya buharını deneyebilirsiniz. Bunun için yapacağınız bir litre suyun içerisine 20 gram kurutulmuş papatya atmanız olacaktır. Papatyaların çok eski olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Su kaynatılmalıdır. Ardından ise yüzünüz yanmaması için bir örtü ile başınızı sarın ve bu buharı yüzünüze solumalısınız. Bu işlemi su ılık bir hal alana kadar tekrar etmelisiniz. Günde birkaç defa uygulamanız sinüs tıkanıklığının yok olmasına ve açılmasını sağlayacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle