Safra Kesesi Kisti Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Safra Kesesi Ameliyatı

Vücutta sindirim ve beslenme yapısının en temel yapı taşlarından olan safra kesesinde meydana gelen kiste yol açan etkenler, ortaya çıkardığı semptomlar ve tedavisi için uygulanan yöntemler.

Safra Kesesi Kisti


Safra kesesi kisti


Vücut enerjisinin kaynağı konumunda bulunan karaciğerin mevcut olan sağ ve sol bölümlerinin ortasındaki boşluğun alt kısmında bulunan safra kesesi, bir takım besinlerin çözünmesini sağlamak üzere safra üretimi gerçekleştirir. Safra kesesinde meydana gelen kistler ise karaciğerde veya çevresinde yer alan safra kesesi ile olan bağlantısını sağlayan ‘safra kanalları’ içerisinde bir takım genişleme durumudur. Bu kist tipi genel olarak öd kesesi kistleri olarak da isimlendirilir. Diğer kist tiplerinde olduğu gibi safra kesesinde meydana gelen kistler, genel olarak ilk evrelerinde kendisini belli etmez. Bu yüzden de günümüzde safra kesesindeki kistlerin tespiti ilerleyen evrelerinde sağlanabiliyor. Bu durumda uygulanacak tedavilerin daha zorlu ve daha uzun olmasına neden oluyor. Özellikle de safra kesesindeki kistin ilk evrelerinde tespiti gerekli olan önlemlerin alınarak, cerrahi müdahale aşamasına kadar gelinmeden önlenebilmesi mümkün olabilir.

Safra Kesesi Kisti Belirtileri

Safra kesesinde meydana gelen kistlerin diğer kist tiplerinden farklı belirtileri söz konusudur. Bölgede ortaya çıkan kist için belirleyici belirtiler bulunur. Ancak bu belirtiler pek çok farklı rahatsızlığın semptomu olabileceğinden kesin sonuçların elde edilebilmesi ve safra kesesi kisti tanısının koyulabilmesi için tıbbi inceleme ve testlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Yine de kişi açısından safra kesesi kisti olasılığını gündeme getirebilecek belirli belirtileri bulunur. Bu tip belirtileri arasında ise;

 • Safra kesesinin karaciğer ve bağırsak ile bağlantısını sağlayan safra kanallarında tıkanıklık probleminin ortaya çıkması,
 • Safra yollarında iltihaplanma oluşması,
 • Karaciğer yapısında iltihaplanma sorunu oluşması,
 • Vücut geneline yayılan ve süreklilik teşkil eden vücut ısısı artışı yani ateş yükselmesi sorunun oluşması
 • Safra kesesinde sıvı birikmesi,
 • Kese içerisinde irin birikimi,
 • Yüksek seviyede kanama,

gibi semptomlar bulunur. Bu semptomların gözlemlenmesi kişide safra kesesi kistinin olma ihtimalini önemli oranda göstermektedir. Yine de tıbbi görüntüleme teknolojileri olan tomografi ve ultrasonagrafi gibi yöntemler ile kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Safra kesesinde kistle birlikte içerisinde taş probleminin baş göstermesi de muhtemeldir.

Safra Kesesinde Kist Neden Olur?


Safra kesesi kisti ultrason görüntüsü

Vücut genelinde gözlemlenen her bir kist tipinde olduğu gibi safra kesesinde kist oluşumlarının da net olarak hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığı şu ana kadar yapılan araştırmalar ile tespit edilememiştir. Safra kesesinde meydana gelebilen hangi etkenlere bağlı olarak kist oluşumunun görüldüğüne ilişkin olarak günümüzde sadece çeşitli teoriler söz konusudur. Belirli bir temel ve dayanağa bağlı olarak öne sürülen bu teorilerden birisi de safra kesesinin kanal kısımlarında bulunan kaslardaki zayıflama sonucunda ortaya çıktığıdır. Bununla birlikte safra kesesindeki kistin neden olduğuna ilişkin olarak doğumla birlikte yani kalıtımsal ve aynı zamanda da doğumun ardından kalıtımsal olmayarak meydana gelebildiği de belirtilir. Hangi neden dolayısı ile ortaya çıkarsa çıksın özellikle erken dönemde çocuklarda çeşitli belirtilerle kendisini gösterebilir.

Erişkin kişilerde safra kesesi kistinin, karaciğer rahatsızlıkları ile birlikte görülebilmesi mümkündür. Bu doğrultuda da safra kesesinin birlikte görülebildiği karaciğer rahatsızlıkları arasında iltihaplanma, hipertansiyon ve sarılıkla beraber ilerleyen evrelerde dönüştüğü, tedavisi mümkün olmayan siroz rahatsızlıkları bulunur. Bu yüzden safra kesesinde meydana gelen kistlerde doğru kontrol ve takibin uzman tarafından yapılmasına önem verilmelidir.

Safra Kesesinde Kist Tedavisi

Günümüzde safra kesesi kistlerinde en yaygın şekilde görülen tipi ve yapısı dahilinde tümör hücre yapısı bulunur. Bu durumda safra kesesi kistlerinin kansere dönüşmesi riskinin oldukça yüksek olmasına neden olduğundan tedavisi çok önemlidir. Bu yüzden de kistin gözlemlenmesi durumunda safra kesesinde doğrudan cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesi de tercih edilebilmektedir. Tümör yapısına çok yönelik olması nedeni ile cerrahi müdahale tedavisi ile safra kesesi kisti ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Söz konusu cerrahi müdahaleler ise;

 • Kapalı müdahale tedavisi
 • Açık müdahale tedavisi

şeklinde iki farklı biçimde uygulanmaktadır. Kapalı müdahale ile yapılan ameliyatlardan sonra hastanın gündelik yaşamına dönüş zamanı çok daha kısa süre içerisinde mümkün olabilmektedir. Ancak açık müdahale ile gerçekleştirilen ameliyatlarda hasta genel anestezi ile büyük bir müdahale altına alınır. Açık müdahaleler genel olarak çok yüksek risk durumu söz konusu olan hastalar için uygulanır. Ayrıca safradan içeriğin olağan biçimde çıkışını mümkün kılmak üzere yeni bir kanal oluşturulması da bu müdahalede söz konusu olabilir. Bu gibi olağan dışı komplikasyonların söz konusu olması sebebiyle açık müdahalelerde iyileşme süreci daha uzun olur.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Doğal Kürü

Kanser riski söz konusu olmayan ve cerrahi müdahale gerektirmeyen, ilk aşamalarda olan safra kesesi kisti tedavisi için bitkiler ve alternatif tedavilerde dünyanın en ünlü uzmanı İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen bir kür bulunuyor. Bu kür için gerekli malzemeler;

 • Kimyon tohumu (2-3 çay kaşığı/hafif çatlatılmış),
 • Su (1 bardak)

şeklindedir. Yapılışı için ise hafif şekilde çatlatılan 2 ya da 3 çay kaşığı kimyon tohumunun 5 dakika kadar 1 bardak suda kaynatılması yeterlidir. Bu kürün her gün uygulanması önerilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle