Sağ Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti ve Tedavisi

Sinüs bölgesinde ki Maksiller adı verilen kemikte oluşan retansiyon kistleri genellikle zararsızdır. Büyümesi sonucunda dokulara baskı yapar. Bu durumda cerrahi yöntem ile çıkartılması gerekmektedir.

Sağ Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti

Sinüsün sağ maksiler bölgesinde gelişen kistlere sıklıkla rastlanmaktadır. Retansiyon kistlerinin çoğunlukla zararsız kistler olarak adlandırılmaktadır. Bu kistler herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca bulunduğu bölge içerisinde kalacaklardır. Fakat büyümekte olan kistlerin zaman içerisinde etrafında oluşan dokulara baskı uygulaması neticesinde bu nedenle bazı belirtiler oluşmasına neden olacaktır. Maksiller sinüs bölgesinde gelişmekte olan kistler en geniş alan içerisinde olacaktır. Bu nedenle de kişilerde meydana gelecek olan yakınmalar sonucunda doktora gittikleri zaman tespit edileceklerdir.

Kistlerin boyutları farklı olmaktadır. elastik bir duvar ile kaplı olan kistlerin içi ise sıvıyla dolu olmaktadır. Sinüs bölgesinde oluşan retansiyon kistleri daha çok ağız bölgesinde olan geniz kısmının tıkanmasına neden olacaktır. Mukus sinüsün maksiller kısmı içerisinde birikmesi neticesinde kişilerde retansiyon kisti meydana gelecektir. Bu kistlerin çoğunluğu zararsız olan kistler olmaktadır.

Sağ Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti Belirtileri

Sağ sinüs kistinin maksiller bölgesinde oluşması sonucunda bu kistin retansiyon kisti olması durumunda genellikle zararsız olması ile bilinmektedirler. Daha çok Büyümesi sonucunda kist burun tıkanıklığı ya da baş ağrısı gibi şikayetlerin oluşmasına neden olacaktır. Sinüs ağız içerisinde oluşan kistlerin sinüs salgısının dışarı atılmamasına neden olacaktır. Kemiklere baskı yapmaya başlayacak ve büyümesi durumunda kişilerde şu belirtiler görülecektir.

  • Baş ağrısı;
  • Göz bölgesinde ağrı;
  • Sağ yanakta şişme;
  • Geniz akıntısı;
  • Diş ağrısı;
  • Baş dönmesi.

Oluşma nedenleri içerisinde daha çok maksiller alan içerisinde ki kistlerin sık sık sinüzit gibi rahatsızlıkları olan kişilerde görülmektedir. Çoğu durumda kişilerde belirti vermeden yıllar boyunca bulunduğu bölgede kalacaktır. Bu kistlerin kronik sinüzit hastalığının olmasına neden açacaktır.

Kişilerde belirtiler göstermeye başlaması durumunda giderek büyümüş olan bir kist olduğu görülecektir. Bunun sonucunda daha çok kişilerde kronik olan sinüzit hastalığının oluşmasına neden olacaktır. Şikayet oluşması durumunda sinüs ağzında ciddi oranda daralma ve tıkanmanın oluşması görülecektir.

Sağ Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti Tedavisi

Maksiller sinüslerin içerisinde oluşan retansiyon kistlerinin ilaç ile tedavisi söz konusu olmayacaktır. Kistin teşhisi için fiziksel muayene yeterli olmayacaktır. Kist daha çok teşhisi için MR çekilmesi ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda görüleceği gibi röntgen filminde de çok büyük kistler tespit edilebilmektedir. Tedavisi için kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması sonucunda var olan belirtiler yok olacaktır. Kistin kemik boşluğunda oluşacağı için bu bölgeye ağız içerisinde girilecektir. Kistin çıkarılması bu sayede gerçekleşecektir. Daha çok yanak ve diş etinden açılan küçük bir kesik ile gerçekleştirilecektir. Ameliyat işlemini Kulak Burun Boğaz doktorları yapacaktır. Bu kistin çıkartılma işlemi çok dikkatli yapılmalı ve kist patlatılmadan olduğu bölge temizlenerek çıkartılacaktır. 

Kist çıkartıldıktan sonra ise kendiliğinden eriyen dikişler kullanılacak ve dikişler alınmasına gerek kalmayacaktır. Bu ameliyatın bazı komplikasyonları da bulunmaktadır. Daha çok yanak bölgesinde ciddi bir şişmenin oluşması söz konusu olur. Bazı kişilerde de morluk meydana gelebilir. Bu nedenle de kişilerin yanak bölgesine buz uygulaması yapması gerekmektedir. Ayrıca kişinin ilk hafta katı gıdalar yememesi de gerekmektedir.

Yanakta oluşan şişlik iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer. İlk birkaç gün çok ciddi ağrılar olacağı gibi aynı zamanda da enfeksiyona karşı doktor tarafından ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilecektir.

Son zamanlarda sağ maksiller bölgesinde bulunan sinüs retansiyon kistlerinin endoskopik yöntem ile çıkartılması da çok sıklıkla yapılmaktadır. Fakat bu yöntem bütün var olan kistlerin görülmeyeceği bir yöntem olmaktadır. Işıklı bir kameralı alet ile burnun içerisine girilecektir. Burada sinüs duvarlarında bir delik açılacak ve sinüs içinde gelişmiş olan kist alınacaktır. Kistin çok büyük olması durumunda tamamının çıkartılmayacağı için bu teknik çok büyük kistlerde uygulanmamaktadır. Dikiş olmaması ve çok fazla müdahale edilmemesi nedeniyle şişlik oluşmayacaktır. Sadece birkaç gün boyunca girilen burnun tampon yapılması gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle