Sağ Over Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sağ over kisti bazı bayanlarda herhangi belirti vermezken, bazı bayanlarda kısırlık gibi ciddi sorunlar oluşturabilir. Tedavisi aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Sağ Over Kisti


Sağ Over Kisti Ultrason Görüntüsü

Kadınların üreme sisteminde yumurtalıklar bulunmaktadır. Rahmin her iki yan tarafında ve karnın alt kısmında bulunurlar. Kadınların yumurtalıkları östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasında etkili olacak olan sağ ve sol iki tane bulunurlar. Yumurtalık kistlerinin oluşması durumunda içerisi sıvı dolu olan bu keseciklerin bazıları herhangi bir belirti vermeyecektir. Bu kistler belirti vermemesi ve komplikasyon içermemesi durumunda tedavisi de gerekmeyecektir. Fakat kistin çok büyük boyutlara ulaşması sonucunda ve kistin basınç sonucunda belirtileri oluşması durumunda kistin tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Yumurtalıklar over olarak adlandırılmaktadır. Kist eksizyon oluşması durumunda doktorunuzdan bilgi almak için hastaneye giderek muayene olmalısınız. Kistin tedavisi aksatılması sonucunda komplikasyonların olmasına neden olacaktır. 

Sağ Over Kisti Belirtileri

Sağ over kisti bazı bayanlarda oluşması durumunda herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca over üzerinde kalabilir. Kistin büyüyecek olması durumunda ise belirtiler ortaya çıkacaktır. Kist fark edilmemesi ve hastanın doktor tarafından muayene edilerek bilgi almaması sonucunda kistin bazı durumlarda ciddi büyüklüğü olacaktır. Bu durumda hastanın karın bölgesinde şişkinliğin oluşmasına neden olur. Bazı kistler nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarda ise kısırlık oluşumu meydana gelecektir. Bunlar ciddi olan komplikasyonlar arasında olacaktır. Bunların dışında sıklıkla over de meydana gelecek olan kistler şu belirtiler olmasına neden olur:

  • Kabızlık;
  • Kısırlık;
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı;
  • Düzensiz adet dönemi;
  • Karın bölgesinde şişkinlik;
  • Pelvik ağrısı;
  • Göğüslerde hassaslığın oluşması;
  • Mide bulantısı ve kusma.

Over bölgesinde oluşması durumunda şiddetli bir şekilde kasıklarda meydana gelecek olan ağrının oluşması durumu görülecektir. Bazı kişilerde meydana gelecek olan yüksek ateş meydana gelebilir. Kistin basınç sonucunda patlamasının sonucunda kişilerde yüksek ateşin oluşması gibi durumların oluşmasına neden olur. Bu durumda kanama oluşacağı gibi hızlı bir şekilde nefes alıp verme de görülebilir. Kişilerin baygınlık ya da şok geçirmesine neden olacak durumlar gelişebilir. Ayrıca hastalarda baş dönmesi de görülebilir. Bu kişilerde kısırlık oluşacağı gibi ayrıca da bazı kişilerde yumurtalık kisti oluşması durumunda erken tedavi için doktordan bilgi alınması da gerekecektir.

Sağ Over Kisti Nedenleri

Over kisti oluşması durumunda bu kistlerin çok farklı türleri oluşacaktır. Bayanlarda meydana gelen sağ over kistlerinin sıklıkla folikül kist olarak karşımıza çıkmaktadır. Kist oluşması durumunda bayanların folikül dokusunun yumurtalıklar içerisinde kesenin her adet dönemi içerisinde büyümesi ve sonrasında çatlaması sonucunda yumurta bırakması ile bilinmektedir. Folikül kistinin oluşması ise kadınların adet dönemi içerisinde folikül dokusunun büyümesi ve ardından da dokunun çatlayarak yumurtaları bırakmaması sonucunda meydana gelecektir. Bu kist içerisinde sıvı biriktirir ve büyümesi sonucunda bayanlarda belirtiler ortaya çıkar.

Bazı bayanlarda ise herhangi belirtiler ortaya çıkmadan kendiliğinden birkaç ay içerisinde kaybolabilir.

Dermoid kistler yumurtalıklarda meydana gelecek olan kistler arasında meydana gelebilir. Bu kistler normal kistlerin aksine içerisinde saç, tırnak, diş gibi dokuları barındıracak olan kistlerdir. Yumurtalıklarda meydana gelir ve kese benzerinde bir görüntüsü olacaktır. Kistadenom adı verilen kistler ise çok nadirende olsa kanserli olmayan doku olarak ortaya çıkar. Yumurtalık üzerinde dış yüzeyinde gelişecek kese tarzında bir görünümü vardır. Kadınlarda ayrıca en sıklıkla meydana gelecek olan kistler arasında çikolata kisti de sıklıkla görülebilir. Bunun sonucunda rahmin dokusunda meydana gelecek olan ve içerisinde koyu kırmızı ya da kahverengi rengi olan yarı katı bir sıvı ile dolu olmaktadır. Bazı bayanların sağ over kısmında meydana gelecek olan polikistik over sendromu adı verilen kistlerin oluşması da söz konusu olabilir. Bunlar çok küçük kistlerden oluşan çok sayıda kistler olarak bilinmektedir. Mutlaka doktor tarafından hasta bilgilendirilmeli ve infertiliteye olmadan müdahale edilmesi gerekmektedir.

Sağ Over Kisti Tedavi Yöntemleri

Over kisti meydana gelmesi durumunda belirti vermeyen kistler hastanın rutin kontrolleri sırasında çekilecek ultrason görüntüsünde ortaya çıkacaktır. Bunun dışında kist oluşması durumunda ve belirtiler ortaya çıkması sonucunda bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme tekniği kullanılarak kistin tanısı da konulabilir. Hastalık ortaya çıkınca yumurtalıklarda belirti vermesi sonucunda kistin tedavisi ilk olarak küçük boyutlarda olması sonucunda doğum kontrol hapları kullanılarak gerçekleştirilecektir. Bu kistler tedavi edilebilmesi için eğer ki doğum kontrol hapları kullanılmasına rağmen belirtilerinde ve boyutunda azalma olmaması durumunda hastalığın tedavisinin yapılması için kişilere laparoskopi adı verilen yöntem daha çok küçük boyutlu olan kistlerin tedavisinde uygulanacaktır.

Eğer ki kistin boyutlarının çok büyük olması durumunda açık yöntem uygulanarak hasta ameliyat edilecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle