Sağ Yumurtalık Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Sağ yumurtalık kisti hamileliğe engel olabilecek olan ve birçok komplikasyon oluşumuna da neden olacak bir kist olmaktadır. Tedavisi mutlaka uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Sağ Yumurtalıkta Kist


Sağ Yumurtalık Kisti

Yumurtalıklar kadınların üremesini ve her ay düzenli olarak adet görmesini sağlayan organlardır. Rahmin sağ ve sol tarafından bulunan karın alt bölgesinde yerleşmiş olan yumurtalıklar her ay düzenli olarak adet kanamasını gerçekleştirecektir. Kadınlarda yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonlarını üretecek olan iki adet ve bir tanesi sağ diğeri de sol tarafta bulunurlar. Kist oluşması her organ üzerinde meydana geleceği gibi aynı zamanda da içerisi sıvı dolu olan bu kesecikler kadınların yumurtalıklarında da gelişebilir. Sağ yumurtalıkta oluşacağı gibi sol yumurtalıkta da meydana gelebilir. Bazı durumlarda kadınların her iki yumurtalıklarında da aynı anda olması ile bilinirler. Kistlerin çoğunluğu ağrısız olması ile bilinecektir.

Sağ Yumurtalıkta Kist Belirtileri

Kist oluşması durumunda çok küçük boyutlarda olan kistlerde herhangi bir semptom oluşmayacaktır. Fakat bu kistlerin büyümesi sonrasında dokulara baskı kuracak olduğundan ve büyümesi sonucunda da karın bölgesinde şişliğin oluşması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Sıklıkla sağ yumurtalık kistlerin de herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır. Bazı bayanlarda ise kistin büyümesi sonrasında şu belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Karın bölgesinde sağ tarafta özellikle şişlik;
 • Bağırsağa baskı yapması sonucunda kabızlık;
 • Sık sık idrara çıkmak;
 • Pelvik bölgesinde şiddetli ağrı;
 • Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesi;
 • Uyluk kısmında ağrı;
 • Göğüslerde hassaslık;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma;
 • Yüksek ateş;
 • Baş dönmesi;

Yumurtalık kistleri oluşması durumunda bu kist basınç sonucunda patlama riski olacaktır. İçerisinde oluşan sıvının karın bölgesine akması sonucunda birçok bayanın yaşayacak olduğu sorunların başında yüksek ateş ve enfeksiyon riski oluşacaktır. Bu durumda bayanlarda hızlı soluk alıp vermek gibi belirtiler olması durumunda yumurtalık torsiyonu görülebilir.

Bu durumda da komplikasyonların oluşmasına neden olacak ve ciddi sonuçların olmasını engellemek amacıyla bir an önce hastanın tedavisinin yapılması gerekecektir.

Sağ Yumurtalıkta Kist Nedenleri

Sağ yumurtalıkta meydana gelecek olan kist folikül adı verilen dokunun çatlamaması sonucunda meydana gelecektir. Folikül dokusu bir kadının yumurtalıklarında bulunur. Adet döngüsü içerisinde sağ yumurtalığın içerisinde bulunan folikül adı verilen kese büyüyecektir. Bu kese yumurtalıkların içerisinde yer alır ve adet dönemi içerisinde kesenin çatlaması sonucunda folikül kesesi açılacaktır. Bunun sonucunda da yumurtaları bırakır. Eğer ki kadınlarda bu folikül adı verilen kesenin çatlamaması sonucunda folikül içerisinde ki sıvının yumurtalık üzerinde büyüyecek olmasından kalacaktır. İçerisinde sıvı kana karışmayacak olduğundan bayanların yumurtalıklarında kist meydana gelecektir. Kadınlarda yumurtlama dönemi içerisinde kesenin yırtılarak açılmaması sonucunda kistler ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı kadınlarda dermoid kist adı verilen içerisinde yağ dokularının olduğu kistlerde görüleceği gibi bir takım bayanların yumurtalıklarında halk arasında sıklıkla çikolata kisti adı verilen kistlerin de oluşması söz konusu olabilir. Bayanlarda meydana gelen bir takım kistler polikistik over sendromu sonucunda ortaya çıkacak olan küçük kistler fakat sayısı birden fazla olmasına neden olan kistler olacaktır. Yumurtalıkların büyümesine neden olabilir. 

Sağ Yumurtalıkta Kist Tedavisi

Yumurtalık kisti belirtileri olması durumunda kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan ultrason görüntüleme tekniği sayesinde kadınlarda yumurtalıklarında kist olup olmadığı anlaşılacaktır. Bunun sonucunda kistin tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bayanların gebeliklerinin de oluşmasına engel olacağı gibi aynı zamanda da bayanların cinsel ilişki sırasında çok fazla ağrısının olmasına neden olacak durum gelişebilir. Bu durumda tanı konulması sonucunda bayanlara ilk olarak ilaç tedavisi uygulanacaktır. Bayanlara doğum kontrol hapları reçete edilecek ve over kistinin yok olması için gözlem altında tutulacaktır. Bayanlarda oral yolla kullanacak oldukları ilaçların yumurtalık kistinin küçülmesini sağlayacaktır.

Eğer ki kist küçülmemesi durumunda ve ilaçlar fayda etmemesi sonucunda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale günümüzde kadın doğum uzmanları tarafından yapılacaktır. Laparoskopi yöntemi adı verilen ve sıklıkla kist ameliyatlarında tercih edilecek olan laparoskopi yöntemi halk arasında kapalı yöntem adı verilen bu ameliyat türünde sıklıkla 3 tane küçük delik yardımıyla tıbbi cihazlar kullanılarak kistin içerisine girilerek kist dışarıya çıkartılır. Küçük kistlerin tedavisinde etkili olacaktır. Fakat kistin büyük olması durumunda ise laparotomi adı verilen açık ameliyat türü uygulanacaktır. Bunun için kistin bulunduğu sağ taraftan bir kesik açılarak hastanın kisti yumurtalıklardan kist duvarı ile birlikte çıkartılır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle