Sebase Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sebase kistleri yağ kistleri olarak alınan, genellikle iyi huylu olan, estetik açıdan kötü bir görüntüsü olan bu kistler doktor tarafından cerrahi müdahale ile alınmalıdır.

Sebase Kist

Epidermoid kisti olarak da bilinmektedir. İçerisi sıvı dolu olan ve etrafının bir zar ile kaplı olduğu kesecikler olarak bilinmektedirler. Deride sebase kist görünmesi sonucunda lezyonlar olarak adlandırılmaktadır. Sebase kistler ayrıca insanlar arasında yağ kistleri diye bilinen, kistin çevresini zar ile kaplanmış olan ve olan içerisi yağ dolu olan ve çok kötü bir kokuya sahip olan kesecikler olarak bilinmektedir. Herhangi bir şekilde kötü huylu kistler değildir. Bu nedenle de insan hayatını tehlikeye atmayacaklardır. İyi huylu kesecikler daha çok yumru halinde görülmektedirler. Kistler çok hızlı büyümeyip daha çok yavaş bir şekilde büyümesi ile bilinmektedirler. Belirtileri ise şunlardır:

 • Yumuşak bir kıvama sahip olmaktadırlar;
 • Dokunulması durumunda hareket ederler;
 • Misket görüntüsüne benzemektedir;
 • Cilt altında bulunurlar;
 • Küre şeklindedir;
 • Bölge üzerinde çok sayıda olabilir;
 • Cilt üzerinde kızarıklık meydana gelir;
 • Sebase kist enfeksiyonu olabilir.

Çoğu kişinin sebase kisti olması durumunda yağ kisti olarak zannedilmektedir. Kafa üzerinde görülmesi sonucunda kitlelerin kemiğe ait bir şişlik ya da yapısal bir sorun nedeniyle de görülebilir. Kemiğe ait olan şişliğin oluşması sonucunda da yumru görülebilir. Boyun bölgesinde olması durumunda ise lenf bezleri ile sebase kist karıştırılması söz konusu olabilir.

Sebase Kist Nedenleri

İnsan bedeni ya da saçları kapsayacak olan yağ dokusunu bir takım insan vücudunda bulunan bezler salgılayacaktır. Ciltte salgılayacak olan yağlara sebum ismi verilmektedir. Sebum yağ bezlerinin kanallara ulaşarak cildin yüzey kısmına gelecektir. Eğer ki cildin üzerinde yağ bezlerinin salgılanacak olduğu kanallar tıkanması sonucunda kist meydana gelecektir. Bu tıkanmalara daha çok neden olan sebepler arasında sivilceler, geçirilen ameliyat sonucunda kalan izler, herhangi bir ezilme ya da çizik oluştuğu zaman meydana geleceklerdir. Sebase kistleri her zaman için hızlı büyümemektedir. Çok yavaş bir şekilde büyüdüğü için hemen fark edilmeyecek ve yıllar sonra yumru oluştuğu zaman fark edilecektir.

Bazı kişilerde ise bu kistler doğumsal olarak bulunması söz konusu olabilir. Gardner Sendromunda meydana gelecek olan bazal hücreler sonucunda nevüslerden de kistlerin meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Sebase kistlerinin en çok bulunduğu bölgeler ise şunlardır:

 • Kafa üzerinde;
 • Yüz;
 • Sırt;
 • Boyun;
 • Bacaklar.

Eğer ki vücudunuzda bulunan Epidermoid yani sebase kistleri enfeksiyon yapmaması durumunda ağrıya neden olmayacaktır. Eğer ki kist enfeksiyon kaparsa ağrı olmaya başlar. Bu bölgelerde çok sıklıkla bulunmaktadır. Fakat vücudun diğer bölgelerinde de görülme riski bulunmaktadır. Bu bölgelerde görülmesi sonucunda yumru şeklinde olduğundan ele gelecek olduğu için fark edilmesi söz konusu olacaktır. Ağrı enfeksiyon olmaması durumunda rahatsızlık vermeyecektir. Şişlik olması sonucunda görüntü olarak insanları rahatsız edecektir. Özellikle de saçı tararken insanları rahatsız edecektir. Saçın kısa kesilmesi durumunda ise kafa üzerinde bir yumru oluşacaktır. 

Sebase Kist Tedavi Yöntemleri

5 santimden daha da büyük olan yağ kistlerinin zararlı olma ihtimali yüksek olmaktadır. Özellikle de çıkarılması sonucunda tekrardan oluşması durumunda kötü huylu olma ihtimali vardır. İltihaplanma sonucunda zonklama ağrısı söz konusu olacaktır. Kistlerin patlatılması ve içinde ki sıvının akmasını sağlamak çok zararlıdır. Bu iltihaplanmasına neden olacaktır. Yağ kistleri sıklıkla yapılacak muayene sonucunda kolaylıkla tanısı konulabilir. Kesin tanının konulması için ultrason muayenesi yapılacak ya da bilgisayarlı tomografi de çekilmesi söz konusu olacaktır. 

İltihaplanmaması durumunda ameliyat ile alınmasının nedenleri arasında daha çok estetik görüntü nedeniyle yapılmaktadır. Yağ kistlerinin tedavisi için cerrahi yöntem uygulanacak ve kistin küçük bir kesik yapılarak bulunduğu bölgeden patlatılmadan çıkartılması gerekmektedir. Kistin üzerinde paralel olarak bir kesik yapılır. Küçük bir kesik olsa da hastada yara izinin olması söz konusu olabilir.

Cerrahi yönden tedavisinin uygulanması sonucunda kistin tekrarlama ihtimali oldukça az olmaktadır. ikiş bölgesinde komplikasyonların oluşması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu işlemi ise her zaman genel cerrah uzmanları tarafından hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Sebase Kist Bitkisel Tedavisi

 • 50 gram kurutulmuş papatya;
 • İki litre su.

Papatya buharı kistin bulunduğu bölgeye temas etmesi için 50 gram kadar kurutulmuş papatya ve iki litre suya ihtiyacınız olacaktır. İki litre suyun içerisine atılan kurutulmuş papatya yarım saat boyunca kaynatılmalıdır. Tencerenin kapağı kapalı olmalıdır. Yarım saat sonrasında tencerenin kapağı açılır ve birkaç dakika boyunca suyun buharının cilde temas etmesi gerekmektedir. Bu işlem suyun buharı bitene kadar tekrar edilir. Bu işlemi her gün uygulamalısınız. Kürün uygulama süresi 30 gün olmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle