Septalı Kist Nedir? Neden Olur? Riskleri Nelerdir?

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan kist oluşumlarının odacıklara bölünmesi neticesinde ortaya çıkan septalı kistin nasıl ortaya çıktığı ve hasta açısından oluşturduğu risklere dair her şey.

Septalı Kist

İnsan vücudunda çeşitli etkenlere bağlı olarak meydana gelen kistlerin, içeriğinde bulunan sıvı maddelerden oluşan ‘kistik’ yapıların bölünme durumunun yaşanması ile oluşan kistlerdir. Söz konusu bu kistlerin, biden fazla ‘odacık’ formuna sahip olabilmesi ve içeriğinde yoğun olarak sıvı formda maddeler bulunur. Buna karşın içeriği daha sert forma sahip olan maddeler ve hücreler de bulunan kistlerin oluşumu söz konusudur. Septalı kistin vücutta görülebileceği yerler ve kist oluşumları arasında;

  • Yumurtalık kistlerinde,
  • Karaciğer kistlerinde,
  • Akciğer kistlerinde,
  • Meme kistlerinde,

bulunur. Memede septalı kist oluşumu son derece yaygın şekilde görülmektedir. Yaygın olarak görülen memede septalı kist oluşumu hem sol hem de sağ meme açısından farklı lezyon değer ve ölçülerine sahip olabilir. Ayrıca septalı kist memede sol ve sağ tarafta bulunacağı yönünde bir zorunluluk bulunmamaktadır. Hangi tarafta ortaya çıkacağı ile ilgili olarak pek çok farklı değişken söz konusu olabilmektedir.

Septalı Kist Belirtileri

İnsan vücudunda ortaya çıkan kistler, modern tıp dünyasında ‘sinsi’ yani gizli olarak ilerleyen rahatsızlıklar olarak kabul edilir. Çünkü insan vücudunda farklı noktalarda ortaya çıkabilen kist oluşumlarının ilk evrelerinde belirtileri açısından etkin şikayetler söz konusu olmamaktadır. Bu doğrultuda da standart kistlerde olduğu gibi septalı kist belirtileri de ilk evrelerde kendisini göstermez. Bu yüzden de memede septalı kist oluşumu söz konusu olduğunda bunun ilk evrelerinde hasta açısından semptom yönünden şikayetler ortaya çıkarmamaktadır. Buna karşın söz konusu septalı kistlerin büyüme kaydetmesi ve genişlemesi halinde hasta açısından başta şiddetli ağrı semptomu olmak üzere pek çok farklı şikayet ortaya çıkabilir. Bu noktada ortaya çıkacak olan semptomların etkisi, niteliği ve yapısı bulunduğu konuma, büyüklüğüne ve tabii ki yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden de semptomlar üzerinden septalı kist için tanı uygulanması çok doğru sonuçların alınamamasına neden olabileceğinden mutlaka uzman hekim kontrolünde gerekli görüntüleme tetkiklerinin ve diğer testlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Günümüzde memedeki lezyon oluşumuna ilişkin olarak tanı koyulması sırasında kullanılan farklı test ve sistemler bulunmaktadır. Buna göre de; memedeki lezyon ile ilgili olarak günümüzde;

  • Uzman hekim tarafından el veya el yardımıyla uygulanabilen ekipmanlar ile meme kontrolü,
  • Meme ultrasyonu uygulaması,
  • İğne aspriasyonu,

şeklinde uygulamalar gerçekleştirilerek tanılama sağlanır. Kistin örnek alımı ve aynı zamanda da görüntüleme temelli teknolojiler ile memede septalı kist teşhisi çok daha etkin şekilde koyulabilir.

Nedenleri

Septalı kist nedenleri pek çok farklı değişkeni kapsamına alır. Buna göre de memede septalı kist neden olabilecek pek çok farklı etken söz konusudur. Genel olarak 40 ile 49 yaş aralığında bulunan bayanlarda daha yoğun olarak görülebilen meme kisti, lokasyonda ortaya çıkan içeriğinde sıvı formda maddeler bulunan keseciklerin, salgı/yağ bezleri ile bağ dokusu arasında meydana gelen yoğunlaşma sonucunda buradaki küçük süt kanallarında tıkanma meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Memede septalı kist oluşumunun ana nedenleri arasında bu husus yer alır. 

2 santimden küçük olan ve aynı zamanda da ince septalı kist-lezyon yapısı dahilinde odacıklara bölünmüş olan kistlerde ultrason ve mamografi gibi görüntüleme uygulamalarıyla tam teşhis uygulanabilir.

Septalı Kist Tedavisi

Günümüz tıbbında tüm kist tipleri ile ilgili olarak en kesin ve en doğru tedavi uygulamalarının başında cerrahi müdahaleler gelmektedir. İnce septalı kist tedavisi ile ilgili olarak da uzmanlar cerrahi müdahaleler ile genel olarak meme ve yumurtalıkta görülebilen ince septalı kistin bölgeden alınmasını öneriyor. Bu doğrultuda da sol veye sağ memedeki kistin septalı olması ya da olmaması fark etmeksizin bulunduğu noktaya göre;

  • Klasik cerrahi müdahale,
  • Laparoskopik,

teknikler ile çıkartılır.

Bazı kist tedavisi için uzman hekim tarafından kistin içerisinin boşaltılması tercih edilebilir. Ancak bu yöntem septalı kistin bağ dokusu ile ince lezyon odacıklara bölünmüş olmasından dolayı ve tam olarak boşaltılamaması gibi nedenlere bağlı olarak tekrarlayabilir. Bu durumda bölgede ve noktada yeniden kist oluşumu yaşanabilir. Bu nedenle de hasta açısından bulunması risk teşkil eden septalı kistlerin alınması konusunda cerrahi müdahaleler ile komple bölgeden alınması önerilir.

Bölgeden alınan septalı kist, işlem sonrasında patolojik testlere tabi tutularak, iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu belirlenir. Böylelikle köyü huylu kistlerin hastada oluşturabileceği tümör hücrelerinin önceden testpi edilebilmesini sağlar.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle