Ses Teli Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ses teli kistleri boğaz reflüsü gibi hastalıklar sonucunda meydana gelecek olan, ses kısıklığı, boğazda takılma hissi gibi belirtilerin olacağı ve tedavisi için cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

Ses Teli Kisti


Ses Teli Kisti Endoskopi Görüntüsü

Ses teli kistinin oluşma yeri daha çok kıkırdakla birleşen kısımda meydana gelen ve içi sıvı dolu olan çok küçük kesecikler olmaktadır. Kistin oluşması iyi huylu olması nedeniyle hastada bazı komplikasyonların olmasına neden olsa bile kanser gibi bir sorun olmasına neden olmayacaktır. Hastalarda meydana gelen ses telleri üzerinde herhangi bir kapanma sorununun olması durumunda hastanın hiperfonksiyonel ses şeklinde bir konuşmaya başlaması ve bu konuda oluşmasına neden olacak durum gelişebilir. Hastaların ses tellerinde kist meydana gelmesi sonucunda en çok hastanın ses tonunu etkileyecek olması nedeniyle, ses tonunda bir değişiklik oluşmasına neden olacaktır. Sesin hastalarda çatallı bir şekilde çıkmasına neden olacak ve zaman içerisinde bu ses tonunun da kısıklık oluşmasına da neden olacak bir durum oluşacaktır.

Ses Teli Kisti Belirtileri

Kişilerde meydana gelen ses tellerinde kist oluşması sonucunda sıklıkla belirtileri arasında ses değişikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum kişilerin hayatı içerisinde sesin bir anda tonunda değişiklik oluşması ile adlandırılmaktadır.

  • Ses kısıklığı;
  • Sesin nefese karışması;
  • Çift ses oluşması;
  • Boğazda yumru hissi;
  • Ses kısıklığı.

Yaşanılan ses kistinin oluşması durumunda kişiler konuşuyorken sık sık öksürme hissi olacağından sanki boğazında bir şey takılmış gibi bir durum olacaktır. Bazı kişilerde seslerinde kırılma oluşumuna da neden olur. Ses kistinin büyümesi sonucunda ve ses tellerine baskı uygulaması neticesinde de sık sık hastanın boğazını temizleme ihtiyacı duyacaktır. Hastanın sıklıkla yutkunması sırasında boğazında bir şey varmış gibi his yaratacaktır. Bu durum sonucunda aniden öksürmeye başlayacak hastanın konuşması sırasında da ağrının oluşmasına neden olacak bir durum meydana gelebilir. Hastanın daha çok boğazında meydana gelen ağrının kulaklarına yansıyacak ve hastanın kulaklarında da bir sorun olduğu hissine kapılacaktır.

Bazı hastalarda kistin büyüklüğüne bağlı olarak yutkunma esnasında ağrı olacağı gibi bu ağrı ilerleyen zamanlarda konuşurken de ağrının oluşmasına neden olur.

Ses Teli Kisti Nedenleri

Ses tellerinde kişilerin kist oluşmasının nedenleri arasında sıklıkla meydana gelen boğaz reflüsünün oluşması durumu sonucunda görülebilir. Genel anestezi verilen kişilerde entübasyon yapımı sırasında ses tellerinin hasar görmesi neticesinde de ortaya çıkacaktır. Sık sık boğaz temizliği yapan ve kronik olarak öksürük hastalığı olan kişilerde de yaşanacak olan bir durumdur. Ses kisti bazı kişilerde doğumsal olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu kistlerin ilerleyen yaşlarda büyümesi sonucunda ortaya çıkacak olması nedeniyle ses tellerinde ciddi hasarın oluşmasına neden olacak bir durum oluşturabilir.

Ses Teli Kisti Tedavisi

Ses tellerinin çok ince olması nedeniyle çok kolay bir şekilde zedelenmesi ve daha sonrasında hastanın sesini kaybetmesine neden olacak durum gelişebilir. Bu kistlerin çıkartılmasına rağmen tekrardan oluşma durumları da sıklıkla görülmektedir. Cerrahi yöntem ile uygulanacak olan tedavinin kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca hastalarda boğaz reflüsü olması durumunda bunun da ameliyat sırasında giderilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında hastanın ses terapisi alarak eski sesine tekrardan kavuşmasının sağlanması ve ses kalitesini arttırması da gerekmektedir.

Ses Teli Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 10 gram kurutulmuş papatya;
  • 1.5 su bardağı su.

Ses tellerinde kist meydana gelmesi sonrasında hastanın ses kısıklığı gibi sorunlarının olmasına neden olacaktır. Sesini kaybetmesi gibi riskleri olacağından hastanın ses tellerinde ki kistin iyileşmesi için bitkisel tedavi yöntemi olarak hastaların kurutulmuş papatya çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Bu bitkisel çayı yapabilmek için kuru papatyanın her zaman küçük olan kır papatyası olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Suyun içerisine atacak olduğunuz kurutulmuş papatyaların yaklaşık olarak 15 dakika kaynaması daha sonrasında 15 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde bekletilmesi sonucunda içilmelidir. 1 ay boyunca düzenli olarak içmelisiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle