Sinovial Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde daha sıklıkla görülen kistin oluştuğu bölgede şişlik oluşmasına ve ağrıya neden olacaktır. Tanısı konulduktan sonra semptomları şiddetli olan hastalara tedavi uygulanmalıdır.

Sinovial Kist


Sinovial Kist Tomografi Görüntüsü

Sarkom hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalması sonucunda oluşan yumuşak dokularda görülmekte olan iyi huylu bir kist olarak bilinmektedir. Daha çok erkeklerde görülmekte olan bu kistin 15 ile 35 yaş arasında kişilerde sıklıkla rastlanmaktadır. Hücrelerin eklem çevresinde olması nedeniyle kişilerde oluşacak rahatsızlığın sıklıkla eklem oluşan bölgelerde görülecektir. Bu kist türünün tendon kılıfı ve bursae ile arasında bir bağlantı olacaktır. Eklemlerin iç kısmında oluşacaktır. Sinovial kistinin meydana geldiği yerler arasında daha çok kol ve kişilerin bacaklarında meydana gelecektir. Fakat bunun dışında görüldüğü yerlerde olacaktır. Gövde kısmında, el ve ayaklarda da nadiren olsa görülür. Bölgede oluşması sonucunda lenf noduna da ulaşması ile kişilerde sorun oluşacaktır.

Sinovial Kist Belirtileri

Sinovial kist meydana geldiği zaman unutulmamalıdır ki kistin oluşması neticesinde baskı kuracağı için bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Daha çoğunlukla erkeklerde görülen bu kist türünün oluşması neticesinde kişilerin kistin oluştuğu eklemde ciddi bir ağrının meydana gelmesi ile söz konusu olur. Hastaların eklemlerinde hareket kısıtlanmasına neden olacaktır. Bunun dışında spinal stenoz oluşması neticesinde şu belirtiler hastalarda ortaya çıkar:

 • Bacaklarda ağrı;
 • Uyuşma;
 • Oluştuğu bölgede karıncalanma;
 • Şişlik;
 • Hareket sırasında ağrının artması;

Hastalarda sinovial kistin meydana geldiği zamanlarda kas kısmında oluşacak bir hassaslık ve his kaybının oluşması ile de kendisini belli edecektir. Uyluk kısmını etkilemesi sonucunda hastanın hareketlerinde kısıtlanma olacaktır. Kistin basınç uygulaması hastanın hareket kabiliyetinde azalma oluşur. Bu durumda sinirlerin üzerine baskı uyguladığı zaman duyu kaybının gerçekleşmesi de görülecektir.

Kistin içinde bulunan sıvının artması ile birlikte belirtilerin her zaman daha da şiddetlenecek olduğu ve bunun sonucunda hastada ciddi sağlık sorunları da yaşanacaktır. 

Sinovial Kist Nedenleri

Eklem boşluklarında oluşması ile bilinmektedir. Bu kist sıklıkla sinovyal membran hücreleri tarafından oluşacaktır. Sinovyal eklemlerin her iki tabaka ile oluşmaktadır. Yüzey kısmında kalın bir fibröz kapsül ve içerisinde sinovyal membran oluşması ile meydana gelecektir. Eklem kapsülünün üzerinde bulunan hücrelerin bölge kısmında iç kısımda olması sonucunda bölgede meydana gelir. Kistin meydana gelmesinde neden olacak durumlar ayrıca şunlardır:

 • Kireçlenme;
 • Travma;
 • Yaralanma;
 • Eklem bozukluğu;
 • Çevresel faktörler.

Bu kistin genellikle daha çok iyi huylu olması ile bilinmektedir. Sinovial dokusunun içerisinde sıvı olması sayesinde eklemlerin daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Bu sıvının çoğalması sonucunda ve eklem kapsülü etrafında birikmesi sonucunda bir kistin meydana gelmesi görülmektedir. 

Kişilerin bazılarında omurga bölgesinde de gelişecek olan sinovial kistlere rastlanılmaktadır. Bu kistlerin omurga bölgesinde meydana gelmesinin nedenleri arasında kireçlenme ya da oturuş bozukluğu sonucunda da meydana gelir.

Sinovial Kist Tedavisi

Kistin meydana gelmesi sonucunda tedavisinin gerçekleşebilmesi adına ilk olarak hastalığın belirtilerinin kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesi neticesinde tanısının konulması gerekmektedir. Bunun için kistin tanısını ultrason görüntüsü kullanılarak ses dalgalarının kullanılması sonucunda hastalara çoğu durumlarda kistin tanısı konulacaktır. Fakat kist tanısını koymakta bazen sinire baskı yaparak belirtilerin ortaya çıkmasında ultrason ve röntgen yeterli olmayacaktır. Bu durumda ciddi semptomları olan hastanın MR görüntüleme tekniği kullanılarak ya da doktor tarafından tanı konulabilmesi için bilgisayarlı tomografi aracılığı ile kistin tanısı konulabilir. Kistin tedavisinde kullanılan yöntemler:

 • İlaç tedaivisi;
 • Endoskopik cerrahi;
 • İğne aspirasyonu;
 • Açık cerrahi.

Tanısı konulan kistin bazı kişilerde herhangi bir belirtisi olmayacak ve rutin bir muayene sırasında ortaya çıkacaktır. eğer ki semptomları oluşmaması durumunda hastanın gözlem altında tutulması ve ilaç ile kistin yok olması sağlanacaktır. Bu ilaçlar her zaman etkili olması için doktor tarafından belirli aralıklarla hastanın muayene edilmesi ve kistin boyutlarında küçülme olup olmadığının görülmesi gerekiyor.

İğne tedavisi günümüzde yapılan bir tedavi yöntemi olsa bile hastalarda aspirasyon yöntemi sonucunda kistin içinde var olan ve belirtilere neden olan sıvının dışa boşaltılması da bir tedavi yöntemidir.

 • Fakat aspirasyon yönteminin tercih edilmeme nedenleri arasında hastada bir süre sonra kistin nüks etme ihtimalinin olmasıdır.

Hastalarda doktorların reçete etmiş olduğu ilaçların etkili olmaması ya da belirtilerin şiddetli olması sonucunda kistin bulunduğu eklem içerisinden cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılması gerekiyor. Günümüzde bu kistin çıkartılması için endoskopik yöntem kullanılacak çıkartılmaktadır. Çok küçük bir delik aracılığı ile kistin bulunduğu bölgeden kamera yardımıyla girilerek duvarları ile birlikte alınması gerekiyor.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle