Sinüste Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüste kist şiddetli baş ağrılarının ve burun tıkanıklığının olmasına neden olacak bir rahatsızlıktır. Tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Papatya buharı ile de kişinin rahatlaması mümkündür.

Sinüs Kisti

Sinüs kistleri elastik olmaktadır. Daha çok küçük olmalarına rağmen kişileri olumsuz etkilemektedir. İçerisi sıvı dolu olan küçük keseciklerdir. Büyüklüğü ve konumu farklı olması sonucunda kişilerde bir takım belirtiler olabilir. Hastalığın çok sık görülmesi ile bilinmektedir. Fakat genellikle herhangi bir belirti vermemesi ve küçük olması nedeniyle tanı konulması rutin muayene sırasında gerçekleşecektir. Kafatasının orta bulunan sfenoid sinüs kistleri boyutları büyük olabilir. Kişilerde kafa tasında sfenoid kemiğinin içerisinde oluşan kistler olmaktadır. Burada oluşacak kistlerin asimetrik bir özelliği bulunmakta ve burnun arka kısımda görülürler. Daha çok ergenlik dönemi ya da daha küçük yaşta görülmesi ile bilinmektedir. 

Sinüs kistinden şüphelenilmesi durumunda Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Sinüste Kist Belirtileri

Sinüslerin oluşma nedeni birçok etkenden dolayı olabilir. Burun sinüsün mukoza zarında daha çok olan bu kistler geçirilen bir alerji sonucunda, sinüzit hastalığı, iltihaplanma sonucunda meydana gelebilirler. Sinüs kistlerinin daha çok oluşma nedenleri içerisinde salgı ya da sümüğün burundan akmaması sonucunda bulunduğu bölgede dışarı çıkmadığından birikmesi sonucunda zaman içerisinde içi sıvı dolu olan bir kesecik haline gelir. Bu durum sonucunda sinüsler tıkanacak ve salgıyı dışarıya hiçbir şekilde akmaması nedeniyle kişilerin bazılarında şikayetler başlayacaktır. Sinüs kistleri bazı kişilerde herhangi bir semptom olmamasına rağmen bazı kişilerde ise ciddi belirtiler göstermektedir.

 • Geçmeyen baş ağrısı;
 • Halsizlik;
 • Burun tıkanıklığı;
 • Baş dönmesi;
 • Nefes darlığı;
 • Solunum yolu enfeksiyonları;
 • Burun ya da yanak bölgesinde ağrı.

Sağlık sorunu olması sonucunda doktora başvuran kişilerin detaylı olarak inceleme yapılması sonucunda bilgisayarlı tomografi ya da çekilen röntgen filmi sonucunda tanısı konulacaktır. Kist oluşmaya başlaması sonucunda inflamasyon gelişmeye başlayacak ve bu nedenle de birçok kişi akut sinüzit olduğunu düşünecektir. Yukarıda ki belirtilerin birçok tek taraflı olacağı gibi hem sağ hem de sol tarafta da olabilir. 

Kist büyüyüp etrafında bulunan dokulara çok fazla baskı yapmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda da o dokularda bir takım belirtiler vermeye başlar. Kistin zararları içerisinde sinüsün büyüklüğü çok etki edecektir. Sinüs kistleri küçük ve bulunduğu alan ise büyük olması nedeniyle herhangi bir şikayetin olmaması söz konusu olabilir. Fakat tıkanma sonucunda birçok kişinin geçmek bilmeyen sinüzit hastalığının olması zararları arasında olmaktadır.

Sinüste Kist Tedavisi

Sinüs kisti olması durumunda teşhis KBB doktorları tarafından konulması sonucunda tedavi yapılarak belirtilerinin azaltılması ve kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi hedeflenmektedir. Şu tedavi yolları kullanılmaktadır:

 • Antibiyotik ilaçlar;
 • Burun steroidleri;
 • Endoskopik müdahale;
 • Cerrahi müdahale.

Sinüs kistleri çoğu zaman aşırı bir belirti vermemesi nedeniyle ve kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilememesi nedeniyle çoğu kişi de tedavisi ilk olarak ilaç ile yapılmaktadır. Eğer kist çok büyük ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesi durumunda ise bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir.

Daha çok günümüzde sinüs kistleri endoskopi yöntemi ile çıkartılmaktadır. Polipektomi adı verilen bir tıbbi cihaz yardımıyla özel aletler kullanılarak çıkartılmaktadır. Tedavi yöntemi olarak endoskopi tercih edilmesi durumunda daha çok genel ya da lokal anestezi altında yapılacaktır. Fakat endoskopi kisti tercih edilmesi durumunda bütün kistleri görmek mümkün olmayacaktır. Kistin hepsini temizlemek mümkün olmaması nedeniyle cerrahi yöntem daha çok tercih edilmektedir.

Fakat endoskopik yöntem kullanılması durumunda kist yerinde herhangi bir kesik olmayacak ve dikiş olmayacağı için hastanın herhangi bir komplikasyonlarının da olmaması söz konusu olur. 

Sinüs kistlerinin ameliyat ile alınması için ağzın içerisinden diş etinin bulunduğu bölgeden küçük bir kesi yapılarak sinüs içerisine girilmesi sonucunda kist bulunduğu bölgeden tamamen çıkartılarak temizlenecektir. Bu yöntem sonucunda kiste ulaşılmak için açılan kesik yeri dikiş ile kapatılmalıdır. Hastanın iki hafta boyunca dikiş bölgesi iyileşene kadar katı yemekler yememesi gerekmektedir.

Sinüs Kisti Bitkisel Tedavisi

 • 3 çorba kaşığı kuru papatya;
 • 500 gram su.

Sinüs kisti olması sonucunda sinüzit belirtileri oluştuğu zaman kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyecek geçmek bilmeyen bir baş ağrısı meydana gelecektir. Bunun için papatya buharı oldukça faydalı bir bitkisel tedavi yolu olmaktadır. 500 gram klorsuz ve dinlenmiş suyu kaynatılmalıdır. Daha sonradan içerisine 3 çorba kaşığı kuru papatya atılarak tencerenin ağzı kapatılır. Ardından kişi yüzüne bir havlu sarmalıdır. Buhar soluduğu zaman yüzü yanmaması için bunu mutlaka yapması gerekiyor. Tencerenin kapağı birkaç dakika sonra açılır ve oluşan buhar soluması gerekmektedir. Suyun soğuyup buhar vermeyinceye kadar bu işlem tekrar edilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle