Sinüste Retansiyon Kisti Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Sinüste retansiyon kisti, kısaca mukoza kisti olarak da adlandırılmaktadır. Kafatasımız içerisinde yer alan sinüs dokularının içi sıvı dolu iltihaplar ile dolması, retansiyon kistinin varlığına işaret etmektedir.

Sinüste Mukus Retansiyon Kisti 


Röntgen Çekiminde Retansiyon Kisti


Sinüste mukus retansiyon kistleri, insan vücudunda solunum yollarında meydana gelmektedir. Üst solunum yollarında gerçekleşen hastalık, içi sıvı dolu hava kabarcıklarını ifade etmektedir. Sinüs tabanında gelişen bu kistler, burun içi, ses telleriniz gibi, hayati işlevi yüksek olan organlarımızda görülebilmektedir. Her yaş grubunda görülebilen bu kistler, orta yaşlı kişilerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarla, sinüs retansiyon kisti sorunundan muzdarip olan kişilerin, genelikle erkek hastalar olduğu gözlemlenmiştir. Aslında zararsız olan bu mukoza kistleri zaman içinde kendiliğinden kaybolma eylemi gösterse de, uzun süre bünyeye zarar verebilir. Bu da halk arasında paniğe neden olan durumların başında gelmektedir.Üst vücut boşluğumuzda gelişen bu yapılar, zaman içerisinde büyüme gösterebilir. İlk başta varlığı fark edilmeyen yapılar, daha sonra evrildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Korkulması anlamsız olan bu kistler, doktor desteği yardımı ile kolaylıkla tedavi edilebilirler. Çeşitli boyutlara ulaşabilen ve her bünyede farklı etkileri bulunan kistler, birçok belirti ile anlaşılabilmektedir. 

Belirtileri

  • Baş Ağrısı
  • Vücut İçi Basınç
  • Ateş Yükselmesi
  • Burun Akıntısı
  • Geniz akıntısı

Bu kistin vücut içerisinde çok sayıda belirti gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak, çeşitli hastalıklarla birçok benzer yönü bulunduğundan ötürü grafi çekilmeden hangi hastalıkla karşı karşıya kaldığınızı anlamanız oldukça zor olacaktır. Baş ağrılarınızın artması, kulaklarınızın sürekli uğuldaması, burnunuzun sürekli akması ve nefes alırken yaşanan güçlükler, vücudunuzda bir kistin varlığının habercisi olabilir. Nadir de olsa ses tellerine de bulaşan mukoza kisti, sesinizin kalınlaşması gibi etkilere de sebep olabilir. Başınızın içinde zaman zaman artan basınç ve buna bağlı olarak artan ateş, halsizlik ve nadir de olsa hissedilen kusma isteği, sinüs tabanında retansiyon kisti belirtisi olabilmektedir. Bu tarz belirtiler hissettiğinizde doktor yardımı almanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Teşhis

Belirtiler her ne kadar sorundan muzdarip olan kişiler için ciddi bir sorun yaratsa da, sinüs kistlerinin herhangi bir zararı yoktur. Hatta zaman içinde kendiliğinden kaybolma özelliklerine sahip oldukları da bilinen detaylar arasında yer almaktadır. 

Kistin varlığını anlayabilmek için sinüs grafisi çekilmesi gerekmektedir.

Sfenoid sinüs mukus retansiyon kisti tedavisi, birçok kiste kıyasla kolaydır. Bir kulak burun boğaz uzmanına görünerek yaşadığınız belirtileri anlattığınızda, sinüs grafisi ile bu kistlerin varlığını anlamak son derece basit olacaktır. Bu aşamadan sonra, hastaya uygulanacak tedavinin türüne doktor karar vermektedir. Mukoza kistleri, ciddi bir hastalık yaratmazlar. Bu sebepten ötürü ameliyat ilk tercih edilen yollar arasında olmayacaktır. Elde edilen mevcut grafiye göre, kistlerin nerede bulunduğu ve büyüklükleri konusunda gerekli bilgilerin elde edilmesi atılacak ilk adımların başında gelmektedir. 

Tedavisi


Sinüs Retansiyonu Kisti Ameliyat Sırasında Görünüşü


Sinüs retansiyon kistinin tedavisinde, endoskopi, doktorlar tarafından tercih edilen ilk işlemdir. Endoskopi, doğrudan oral yolla sinüs boşluğuna ulaşan ince hortumun, buradaki kistleri temizlemesi ve yolu açmasını ifade etmektedir. Endoskopi, yaş grubu farketmeksizin, ter hastaya kolaylıkla uygulanabilir.

İkinci tedavi yöntemi ise; ameliyattır. Hastanın, sinüs içinde bulunan kistleri ile beraber yaşamasının zorlaşması durumunda, damağın hemen üstündeki sinüs boşluğundan bir cerrahi operasyon gerçekleştirilir. Sinüs boşluğuna ulaşan doktor, burada bulunan kistleri tek tek boşaltma yoluna gider. 

Sinüs Retansiyon Kisti Ameliyatı 

Sinüs retansiyon kisti tedavisi sırasında tercih edilecek bir diğer yöntem ise ameliyattır. Cerrahi bir yöntem izlenerek hastanın sinüs boşlukları içerisinde yer alan içi genelikle mukus dolu olan bu kistlerin boşaltılması işlemi uygulanır. Son derece kolay olan bu işlem, deneyimli bir doktor aracılığı ile uygulandığında, ertesi gün işinize dönebileceğiniz kadar basit bir ameliyattır. Ameliyat ile boşaltılan mukus dolu yapılar, nadir olarak tekrarlayabilmektedir. Ancak daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, bu yöntem genellikle tercih edilmez. Endoskopi işlemi de kistlerin kendi kendine kaybolması için cerrahların hastalarına uyguladıkları işlemlerdendir. Ameliyata gerek duymaksızın, hastanın bıçak altına yatmasına gerek kalmadan; küçük bir hortum yardımı ile mukus dolu kistler temizlenir. Bu hastanın rahatlamasına ve kistlerin büyük ölçüde yok olmasına imkan sağlayan bir işlemdir. Mukus dolu kistlerin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Doğru tedavi ile kısa sürede kaybolmaktadırlar. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle