Sinüzit Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit kistleri sık sık sinüsleri tıkanan kişilerde kist oluşmasına neden olacak bir durumdur. Ciddi baş ve göz ağrısının oluşmasına neden olacaktır. Endoskopi yöntemiyle tedavisi yapılır.

Sinüzit Kisti


Sinüzit Kisti Röntgen Filmi

Sinüzit kistinin oluşması içerisi sıvı dolu olan ve üst solunum yollarında bulunan kanalın tıkanması sonucunda içerisinde sıvı dolu olan kesenin meydana gelmesi sonucunda oluşacaktır. Sinüzit kistinin olması sonucunda sık sık tekrarlayan sinüzit hastalığının oluşması durumunda kistin oluşması durumuna neden olacaktır. Çoğunlukla bu kist oluşması durumunda hastalarda herhangi bir belirti vermeyecek olan ve büyümesi sonucunda baskı yaparsa hastalarda belirtiler vermeye başlayacak olan çoğunlukla kronik sinüzit hastalığının oluşması sonucunda hastalarda meydana gelecek olan ve kist gelişimi sonucunda hastalarda iyi huylu olan kistin meydana gelmesi ile de sonuçlanacaktır. Sinüzit bölgesinde meydana gelen kistlerin maksiller sinüs olarak adlandırılmaktadır. Sinüslerin 4 tane paranazal sinüsler olacaktır. Yanakların alt kısmında, diş bölgesinin üzerinde ve burnun yan taraflarında bulunan bu boşlukların tıkanması sonucunda kist meydana gelecektir.

Sinüzit Kisti Belirtileri

sinüzit bölgesinde kist oluşması neticesinde hastaların yaşayacak oldukları baş ağrısı ciddi boyutlarda olmasına neden olacaktır. Daha çok kistin basıncının artması sonucunda bir türlü geçmeyen baş ağrılarının olmasına neden olacaktır. Kistin küçük boyutlarda olması ve baskı uygulamaması sonucunda herhangi bir belirtisi olmayacaktır. Fakat kist oluşması ve dokuların baskı görmesi sonucunda da sıklıkla şu belirtilerin olduğu ortaya çıkacaktır.

  • Gözlerde ağrı;
  • Bağ ağrısı ve dönmesi;
  • Diş ağrısı;
  • Yüzde şişlik;
  • Çenede uyuşukluk.

Sinüzit kistinin belirtisi arasında yüzün oluştuğu bölgede şiddetli bir ağrının olması ve bu ağrı sıklıkla diş ağrısı olarak da adlandırılacaktır. Ayrıca hastanın gözlerine vuracak olan ağrının olması da söz konusu olur. Kistin meydana gelmesi neticesinde ortaya çıkacak olan belirtileri arasında oluşan hissizlik daha çoğunlukta nadir görülen bir durum olsa da bölgede oluşan kist sinirlere baskı yapması neticesinde ortaya çıkacaktır.

Sinüzit Kisti Nedenleri

İçerisi sıvı dolu olan keseciklerin sinüs bölgesinde oluşmasının nedenleri arasında sinüs bölgesinde sık sık tekrarlayan sinüzit ataklarının oluşması sonucunda meydana gelecektir. Bu bölgede meydana gelen kistlerin oluşma nedenleri arasında tıkanma oluşması sonucunda burada zaman içerisinde içerisi sıvı dolu olan keseciklerin meydana gelmesi ile kist oluşumu meydana gelir. Kistlerin neden olduğu durumlar retansiyon kistleri olarak bilinecektir. Yeterince kistin büyümesi sonucunda bu kist organlar içerisinde basınç oluşmasına neden olacak sıvının artması sonucunda baskı uyguladığında kistin olması sonucunda belirtilerin oluşması sonucunda kistlerin tanısını koyabilmek için hastanın bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmesi sonucunda kistlerin tanısı konulabilir.

Bu kistin oluşması durumunda belirtilerin ortaya çıkması sonucunda belirtiler olursa röntgen filmi çekiminde ya da MR çekimi ve bilgisayar tomografi sonucunda da kistin sinüs bölgesinde oluştuğu durumlarda tanısı da konulacaktır.

Sinüzit Kisti Tedavisi

Kişilere sinüzit kisti tanısı koyulması sonucunda hastanın belirtileri olmaması durumunda tehlikeli olmayacağı için tedavisinin yapılmaması ve hastanın takip altında kalması gerekecektir. Kistin belirtilerinin artması sonucunda hastanın endoskopi adı verilen tedavi yöntemi sayesinde kistin bulunduğu bölgeden çıkartılacaktır. Ağız ve yanak bölgesinden bir kesik yapılarak kulak burun boğaz doktorları tarafından sinüzit kistinin çıkartılması sonucunda hastalık tedavi edilecektir.

Sinüzit Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane kuru soğan;
  • 2 su bardağı su.

Kist tedavisi için bitkisel tedavi yöntemi için iyi gelecek olan kürlerin başında kistin boyutunun küçülmesi ve sonunda da yok olmasını sağlayacak olan bitkisel kür olarak iyi gelecek olan soğan kürü için beyaz soğan bölünerek 2 su bardağı suyun içerisine konulması sonucunda kaynatılır. Daha sonrasında kistin küçülmesinde iyi olacak ve etkili olması için suyun ılık olması beklenir. Su ılıması sonucunda sabah ve akşam bu kür içilmelidir. Kürün her zaman için yeniden yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Kür toplam 15 gün uygulanmalı ve sonrasında bir hafta ara verilmesi sonucunda tekrardan uygulanmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle