Sol Maksiller Sinüste Retansiyon Kist Tedavisi

Sol maksiller sinüste retansiyon kisti tehlikeli bir kist değildir. Fakat büyümesi sonucunda dokulara baskı yapması sonucunda bazı semptomlara neden olacak ve tedavisi cerrahi yöntemdir.

Sol Maksiller Sinüste Retansiyon Kisti

Üst solunum yollarını etkilemekte olan kistlerdir. Sinüs kanallarının tıkanması sonucunda oluşan içerisi sıvı dolu olan kesecikler olmaktadır. Daha çok kişilerin sinüs bölgesi içerisinde olacağı gibi bazı kişilerin tükürük bezlerinde de görülmektedir. Meydana gelen sol maksiller sinüs tabanında mukus retansiyon kistinin daha çok sürekli olarak meydana gelen sinüzit rahatsızlığının sonucunda maksiller sinüslerin olduğu bölge içerisinde kist oluşumuna neden olacaktır. 

Maskiler bölge içerisinde oluşan mukoza kistleri daha çok tanısının sinüzit filminin çekilmesi sonucunda teşhisinin konulması söz konusu olacaktır. Çoğu durumlarda herhangi bir belirti vermeyeceği için kişiler de anlaşılması erken dönemde olmayacaktır. Büyümesi sonucunda ise şu belirtileri verecektir. Daha çok kistin belirtileri kistin büyümesi sonucunda çevresinde olan dokulara baskı yapması sonucunda ortaya çıkacaktır. Maksiler adı verilen kemiğin içerisinde oluşan sol tarafı etkileyen içi sıvı dolu olan kesecik görünümünde ki kistlerin çoğu tedavi edilmeden yıllarca kalabilir. 

Sol Maksiller Sinüste Retansiyon Kist Belirtileri

Belirtileri ise sıklıkla baş ağrısı olmaktadır. Geçmeyen baş ağrılarının yanında kişilerde baş dönmesi de görüldüğü gibi yüzün sol tarafında ağrının oluşmasına da neden olacaktır. Kistin herhangi bir belirti vermemesi durumunda ve semptomları görülmediği zaman içerisinde tedavi edilmeyecektir. Fakat bu kistler eğer ki kişilerde meydana gelen sinüzit hastalığından kaynaklanması durumunda oluştuğunda ve belirtileri ciddi olması durumunda ise kistin yerinden çıkartılması ve bir daha oluşmaması için ameliyat ile kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekebilir.

  • Göz ağrısı;
  • Baş dönmesi;
  • Diş Ağrısı;
  • Çene Ağrısı;
  • Yüz bölgesinde şişlik.

Belirtiler olmaya başlaması ile birlikte kişilerde sıklıkla kronik sinüzit meydana gelecektir. Yüzün sol tarafında belirgin olarak dolgunluk hissinin oluşması ve diş ağrısı, göz ağrısı gibi belirtiler olmaya başladığı zaman doktora başvuran kişilerin radyolojik muayene edilmesi gerekmektedir. Çekilecek olan röntgen filmi ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda sol maksiller Sinüste retansiyon Kisti izlenmektedir tanısı konulabilir.

Sol Maksiller Sinüste Retansiyon Kist Tedavisi

Kişi de röntgen yapılan testler sonucunda sol maksiller sinüs tabanında mukus retansiyon tanısı konulması sonucunda bu kistin tedavisi ilaçlarla ya da bitkisel tedavi yöntemi ile gerçekleşmesi söz konusu değildir. Sadece ilaç ya da bitkisel tedavi yoluyla kişilerin belirtilerinin hafiflemesi söz konusu olacaktır. Ayrıca kistlerin oluşması durumunda enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Kistin tanısı konulması ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesi sonucunda kistin sol maksiller sinüs tabanından çıkartılması gerekmektedir.

Hastanın sol maksiller sinüste retansiyon Kisti mevcuttur tanısı konulması sonucunda belirtileri şiddetli olması sonucunda tek tedavi yöntemi ameliyat olmaktadır.

Kist tedavisinde uygulanacak olan cerrahi yöntemdir. Ayrıca kistin çıkartılması için endoskopi yöntemi de uygulanmaktadır. Tedavisinde uygulanan cerrahi yöntem daha çok klasik yöntem olan retansiyon kistin sinüsün sol bölgesinde kistin çıkartılması olacaktır. Bu yöntem yanağın iç kısımda damak bölgesinde bir kesik yapılarak gerçekleşecektir. Dışarıdan bakıldığı zaman insanların görebilecek oldukları bir kesik değildir. Damak içerisinde yapılan kesik ile sinüs bölgesine ulaşılmaktadır. Bu kesi diş etinin az yukarısından yapılacaktır. Sinüs kemiklerinin ön duvarı olan kısımdan uygulanacak bir yöntem olur. Sinüs bölgesine ulaşılması sonucunda görülen kist uygun bir şekilde patlatılmadan çıkartılmalıdır. Kistin çıkartılması sonucunda açılan kesik dikilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında yanak bölgesinde bir süre şişliğin olması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de sık sık buz uygulaması yapılması gerekmektedir. İlk birkaç gün içerisinde doktor tavsiyesi sonucunda buz konulması ve yumuşak gıdalar yenmesi, katı yemeklerden kaçınılması gerekmektedir. Bu şişlik bir hafta içerisinde inecektir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon riski olabilir. Bu nedenle de doktor tarafından ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilecektir.

Endoskopi Yöntemi

Endoskopik yöntem son zamanlarda yapılmakta olan bir yöntem olmaktadır. Burun içinden kamera yardımıyla özel tıbbi cihazlar yardımıyla yapılmaktadır. Sinüsün içine girilmesi sonucunda kistin görülmesi ve kistin dışa çıkarılma yöntemi ile gerçekleşecektir. Bu yöntem sonucunda kişilerin ağrısının daha az olması ve kesi yerinin olmaması nedeniyle şişlik meydana gelmeyecektir. Ameliyat sonrası oluşacak komplikasyonlarda söz konusu olmayacaktır. Bu yöntemin tercih edilmeme nedenleri kistin tam olarak çıkarılmaması ya da kistin birden fazla olması durumunda hepsine ulaşılmaması nedeniyle cerrahi yöntem ile tedavisi yapılmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 4 oy, ortalama: 4,25 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle