Sol Over Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sol over kisti birçok bayanda meydana gelen ve bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeden yıllarca kalabilir. Belirtileri olması durumunda aksatılmadan tedavisi yapılmalıdır.

Sol Over Kisti


SolOver Kisti Ultrason Görüntüsü

Over yani kadınların yumurtalıkları üreme sisteminin bir parçası olmaktadır. Rahimde sağlı ve sollu olarak iki tane bulunur. Over kadınların karnın alt kısmında yerleşmiştir. Over kadınların östrojen ve progesteron adı verilen iki tane hormonu salgılaması ile bilinmektedir. Bu yumurtalıkların herhangi birinde sağ ya da sol yumurtalıklarda bazı durumlarda içerisinde sıvı dolu olan ve kadınların üreme sorununun olmasına neden olan keseciklerin gelişmesine neden olabilir. Bu durum birçok kadının yaşantısında oluşabilir. İçerisinde sıvı dolu olan keseciklerin oluşması kist gelişimi bazı kadınlarda ilerleyen dönem içerisinde kendiliğinden geçecektir. Fakat çoğu bayanda bu kistler kendiliğinden geçmez ve herhangi bir belirti vermeden de yıllar boyunca kalabilir. Kadınların yumurtalıklarında meydana gelen kistler çok farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Sol Over Kisti Belirtileri

Yumurtalıklarda kist meydana gelmesi sonucunda bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeden kişilerde yıllar boyunca sol over kisti olarak yerinde bulunacaktır. Bu kist oluşması durumunda ve herhangi bir belirti vermemesi sonucunda bayanların rutin olarak kontrolleri sırasında rastgele bulunacaktır. Belirti vermeyen kist kısırlık oluşmasına neden olmaması durumdan tedavisi de yapılmayacaktır. Fakat bazı kistlerin büyümesi sonucunda ve basınç yapması sonucunda da kistin gelişimi sonucunda şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Karında şişlik oluşması;
 • Bağırsak sorunları;
 • Adet düzensizlikleri;
 • Pelvik bölgesinde ağrı;
 • Cinsel ilişkinin ağrılı olması;
 • Uyluk bölgesinde ağrı;
 • Göğüslerde hassaslık;
 • Mide bulantısı;
 • Yüksek ateş;
 • Aşırı kanama;
 • Titreme.

Özellikle bu belirtiler sonucunda vücudun herhangi bir bölgesinde gelişecek olan kistin patlaması sol over kist üzerinde meydana gelen basit kistlerden dolayı da oluşabilir. Bu durum kişilerde şiddetli ağrının oluşmasına neden olacak sorun oluşmasına neden olur. Kistin patlaması sonucunda aşırı bir kanama olacaktır. Bunun da ciddi oranda komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Kistin patlaması sonucunda baygınlık, hızlı solunum alma, yüksek ateş gibi sorunların olması durumunda hastanın tedavisinin bir an önce vakit kaybetmeden hastanın uygulanması gerekmektedir.

Sol Over Kisti Nedenleri

Sıklıkla karşımıza kadınların yumurtalıklarında meydana gelen kistlerin başında folikül kist olarak adlandırılan kist oluşmaktadır. Bu kist her ay düzenli olarak adet kanaması sırasında folikül adı verilen kesenin büyüyüp çatlaması sonucunda yumurtlama döneminin olmasını sağlayacaktır. Bu folikül kist kesesi açılması sonucunda yumurtaları rahme bırakacaktır. Fakat bazı durumlarda folikül kist çatlamaması sonucunda içerisinde oluşan sıvının yumurtalıklara ulaşmaması sonucunda kist meydana gelir. Sol overde meydana gelecek olan kistlerden bazıları da dermoid adı verilen kistler görülebilir. Bu kistlerin içerisinde sıvı bulunmamaktadır. Yumurtalık içerisinde gelişecek olan dermoid kistlerin içerisinde saç, diş, tırnak gibi maddeler gelişecektir. Kese benzerinde görüntüsü olacak ve diğer dokuları içerisinde barındıracaktır. Halk arasında daha çok çikolata kisti olarak adlandırılan endometriomalar gelişmesi de görülebilir. Bu daha çok sol over içerisinde oluşacak ve içerisinde kırmızı ya da kahverengi bir rengi olan sıvının olmasına neden olacaktır. Bazı durumlarda ise polikistik over adı verilen kistlerin oluşması da görülebilir. Bu durumda yumurtalık üzerinde birden daha çok kistin olduğu anlamına gelecektir. Bu durumda yumurtalıkların büyümesine neden olabilir. Tedavisinin mutlaka yapılması gereken bir kist türü olmaktadır.

Sol Over Kisti Tedavisi

Yumurtalık kisti oluşması durumunda ve hastaların yukarıda yazmış olduğumuz komplikasyonlar gelişmesi durumunda hastanın kanama riski oluşabilir. Hastalarda meydana gelen iç kanama olması sonucunda bir an önce tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Hastalığın tanısını koyabilmek için ultrason görüntülenmesi sonucunda hastanın kistinin olması sonucunda ortaya çıkacağı gibi MR çekiminin sonucunda ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu kistler ilk olarak doğum kontrol haplarının uygulanması sonucunda tedaviye yanıt verebilmesi sonucunda kistin küçülmesi söz konusu olacaktır. Kistin doğum kontrol haplarına yanıt vererek küçülmemesi durumunda kistin cerrahi müdahale sonucunda alınması gerekmektedir. Kistin ameliyat ile alınması lezyon laparoskopi yöntemi uygulanarak çıkartılacağı gibi lojunda olması sonucunda ve kistin çok büyük boyutlarda olması durumunda ise kistin büyümesi neticesinde şiddetli baskı yapacağından ve belirtiler artacak olduğundan bunun sonucunda kişilere açık yöntem uygulanarak çok büyük kistlerin ameliyat ile çıkartılması gerekecektir. Yumurtalıklarda meydana gelen kist oluşması sonucunda hastanın rutin kontrollerini aksatmaması ve ayrıca bayanların belirtileri olmamasına rağmen her altı ayda bir rutin olarak kontrollerini yaptırması da çok önemli olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle