Sol Yumurtalıkta Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sol yumurtalıkta kist oluşması durumunda kendiliğinden geçmesi söz konusu olabilir. Ayrıca bayanlarda kısırlık gibi nedenlere yol açması durumunda tedavisi yapılmalıdır.

Sol Yumurtalık Kisti


Sol Yumurtalıkta Kist Ultrason Görüntüsü

Kist vücudun bütün organlarında oluşabilir. Bayanlarda meydana gelen yumurtalık kistlerinin içerisi sıvı dolu olan ve dış duvarı bir zarla çevrili kesecikler olarak adlandırılmaktadır. Bayanların sol yumurtalıklarında oluşan kistler genellikle zararsız olan kistler olarak bilinmektedir. Fakat bazı durumlarda büyümesi sonucunda patlama gibi komplikasyonları olacağı gibi aynı zamanda da bayanların gebe kalması gibi bir sorunun da oluşmasına neden olacak durum gelişebilir. Kistlerin basınç sonucunda dokulara zarar vermesi ya da kistin yırtılması sonucunda içerisinde oluşan sıvının karın boşluğuna akması sonucunda hayati önem taşıyacak olan komplikasyonların gelişmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Ayrıca yumurtalıklarda meydana gelen kistler sol yumurtalığın işlevini kaybetmesine neden olacak durumlara da neden olabilir. Meydana gelecek olan yumurtalık kisti daha çok bayanların adet görmeye başladıktan sonra gelişecektir. Her yaşta bayanda görülebilir.

Normal olarak adet gören bir kadında oluşması sonucunda hormonların dalgalanması sonucunda ortaya çıkacaktır.

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalık kistleri yaygın olarak görülmektedir. Bu kistler her yaşta bayanda meydana gelecek olan çoğunlukla küçük olması durumunda herhangi bir belirti vermeyecek olan kadınların yumurtlama dönemi içerisinde olacak kistler olmaktadır. Hormonal dengesizlik sonucunda ortaya çıkan bu kistler iyi huylu olmasına rağmen kadınların hamile kalmasına engel olacak kistler olmaktadır. Bazı bayanlarda yumurta kistlerinin büyük olması sonucunda birçok belirti ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin kistin bulunduğu dokuya baskı yapması sonucunda ya da kistin büyümesi sonucunda ortaya çıkacak olan kistler olmaktadır. Birçok kist herhangi bir tedavi olmadan kendiliğinden kaybolacak olan kistler olmaktadır. Bazı kistler ise yumurtalık üzerinde kalmaya devam edecek olan ve kanser riski taşımasa bile şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı;
 • Pelvik bölgesinde ağrı;
 • Düzensiz adet kanamaları;
 • Basınç hissinin oluşması;
 • Sık sık idrara çıkmak;
 • Kabızlık;
 • Mide bulantısı;
 • Gebe kalamama;
 • Bulantı;
 • Kısırlık;
 • Karın bölgesinde şişkinlik;
 • Karın bölgesinde hassasiyetin artması.

Bazı kadınlarda adet kanamasında gecikme olacaktır. Bunun dışında hazımsızlıkta şiddetli bir şekilde oluşmasına neden olur. İdrar kontrolünde zorlanma olacaktır. Şiddetli bir şekilde ağrının olması özellikle de adet kanamasının oluşması durumlarında meydana gelecektir. Herhangi bir egzersiz yaparken ya da cinsel ilişkiye girerken yaşanacak olan ağrı şiddetli olabilir. Bağırsaklara baskı yapması sonucunda bayanlarda kabızlık sorunları da ortaya çıkacağı gibi mesaneye baskı yapması sonucunda sık sık idrara çıkma durumları da gelişecektir.

Sol yumurtada kist oluşması durumunda ve bu kist basınç sonucunda patlaması durumunda kistin duvarının yırtılması sonucunda içerisinde var olan sıvı karın içerisine akacaktır. Bu sıvının diğer organlara değmesi sonucunda organlarda yapışmaya neden olacağı gibi belirtileri arasında adet düzensizliği, aşırı bir kanamanın oluşması, yüksek ateş görülmesi gibi belirtileri ortaya çıkacaktır. Adet döngüsünde düzensizlikler oluşacaktır. Kişilerde patlama sonucunda yüksek ateşin görülmesi de mümkün olacaktır. Kist patlaması durumunda hastanın acil servise giderek muayene olması gerekmektedir.

Aksi takdir de ciddi oranda kanama meydana gelebilir. Böylesi bir durum hayati tehlike oluşumuna da neden olabilir.

Sol Yumurtalık Kisti Nedenleri

Yumurtalık kisti meydana gelmesi durumunda bu kistin oluşması daha çok foliküler kist olarak ultrason görüntüsünde karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni folikül yumurtlama dönemi içerisinde büyüyecek ve sonucunda çatlama meydana gelerek kist ovülasyon oluşmasına neden olacaktır. Bu kist oluşmasına neden olacak durumlar arasında folikül dokusunun çatlamaması sonucunda ortaya çıkar. Kistin oluşması durumunda ciddi bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bazı durumlarda herhangi bir belirti vermeyecektir. Bazı durumlarda kendiliğinden geçer. Fakat geçmemesi durumunda büyümeye başlayacaktır. Kadınlarda sol yumurtalıkta meydana gelen kistler arasında çikolata kisti sıklıkla meydana gelir. Yumurtalıkta çikolata kisti oluşmasına endometriyozis adı da verilmektedir. Çikolata kisti diye halk arasında adlandırılmaktadır. Kırmızı ya da kahverengi sıvının içerisine neden olur.

Sol Yumurtalık Kisti Tedavisi

Kistin oluşması durumunda birçok komplikasyon oluşmasına neden olur. Bu durum içerisinde kısırlık gibi sorunlar oluşmasına neden olacaktır. Bayanlarda meydana gelen kist ilk olarak doğum kontrol haplarının kullanılması gerekmektedir. Daha sonrasında kistin boyutlarında değişiklik oluşmaması durumunda laparoskopi yöntemi ya da küçük kist olması durumunda kapalı yöntem kullanılarak kist cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılacaktır. Kistin boyutlarının çok büyük olması durumunda ameliyat açık yöntemle uygulanacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle