Su kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Su kisti memede ya da yumurtalıklarda meydana gelen içerisi sıvı dolu olan ve adet düzensizliği ya da kadınların hamile kalamaması gibi sorunların olmasına neden olur.

Su Kisti


Yumurtalıkta Oluşan Kist Görüntüsü

Su kistinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunların başında hastanın İnklüzyon kisti adı verilen yumurtalıkların fonksiyonel olarak bozukluğunun olmasına neden olacak ve çoğunluğunun mikroskobik boyutları olması ve herhangi bir belirti vermeyen su kistleri olarak isimlendirilmektedirler. Follikül kist daha çok 20 ile 50 yaş arasında olan üreme çağında kadınlarda meydana gelecektir. Adet gecikmesi gibi belirtileri ortaya çıkacaktır. Over kistlerinin hücrelerinin çatlaması gerekmektedir. Eğer ki büyümesine rağmen follikül çatlamaması durumunda büyümeye devam edecek ve kist gelişeceği bir sonuç doğuracaktır. Herhangi bir komplikasyon yaratmayacağı gibi kistin küçülmesi için doğum kontrol hapları da reçete edilebilir. Rahimde meydana gelen kistlerden bazıları Korpus luteum olması sonucunda dokuya dönülmesi sonucunda rahimde hücrelerin birikmesi sonucunda ya da bayanlarda gebelik olması sonucunda ortaya çıkabilir. Bunun dışında komplikasyonlar gelişmeyecek olması nedeniyle kendiliğinden geçecektir. Adet gecikmesine neden olur. Rahimde kist oluşmasına neden olan durumların başında aşırı hormon salgılanması sonucunda da genellikle kısırlığa yol açacak olan bir kist türü olmaktadır. Tedavisi için hastanın dinlenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Memede görülme ihtimalide düşük olsa da vardır.

Su Kisti Belirtileri

Var olan yumurtalık kistleri genellikle ağrısız ve herhangi belirti vermeden gelişecektir. Küçük olan kistlerin herhangi bir belirti vermeden oluşması sonucunda büyümeye sinsi bir şekilde devam edecektir. Kistler büyümesi sonucunda ise sıklıkla şu belirtiler ortaya çıkar.

  • Sık sık idrara çıkma;
  • Kabızlık;
  • İştahsızlık;
  • Kilo kaybı;
  • Şişlik;
  • Hamile kalamama;
  • Adet gecikmesi;
  • Kasıklarda ağrı.

Özellikle kadınlarda meydana gelen kist sonucunda ortaya çıkacak olan belirtileri arasında kadınların cinsel ilişki sırasında ciddi bir ağrısının olması ve yanma hissinin de görülecek olduğu bilinmektedir. Kistin bu belirtileri arasında var olan kistin büyüklüğüne bağlı olarak ve yerine de bağlı olarak şikayetler artacaktır. Hazımsızlık olması durumunda birçok kadında mide bulantısı da olacaktır. İdrar yaparken tam olarak idrarını yapamama hissi meydana gelir. Ayrıca kadınların bele yakın olarak ağrının yayılması ortaya çıkacaktır. Cinsel ilişkisi esnasında birçok kişinin şiddetli olarak ağrısının olmasına neden olacaktır. Yumurtalık kisti oluşması durumunda bazı komplikasyonların oluşması da görülmektedir.

Bu komplikasyonlar arasında sıklıkla leğen kemiğinde çok keskin bir sancı olması, ateşinin yükselmesi, baş dönmesi ya da bayılma ve solunum sorunları da ortaya çıkabilir. 

Su Kisti Nedenleri

Kadınların su kisti olarak tanımlanan yumurtalık kistleri sıklıkla kendiliğinden kaybolan kistler olacaktır. Bu kistler adet dönemi içerisinde folikül kist olarak adlandırılmakta olan kist dokusu olarak görülecektir. Folikül dokusunun aşırı büyümesi sonucunda oluşacak kistler olarak adlandırılmaktadır. Birkaç adet görülmesi sonucunda kendiliğinden kaybolacaktır. Adet gecikmesine neden olacak türden kistler olmaktadır. Kadınlarda meydana gelecek olan kistlerin rahimde oluşması durumunda çikolata kisti olması da söz konusu olabilir. Bu kistlerin içerisi çikolata renginde olan bir sıvı ile dolu olmaktadır. Adet sorunlarının oluşması sonucunda hücrelerin aşırı bir şekilde ve kontrolsüz bir şekilde bölünmesi sonucunda ortaya çıkacak olan kist olarak tanımlanacaktır. Çikolata kisti oluşması durumunda Rahimde meydana gelecek olan kanamalarında sonucunda ortaya çıkan halk arasında çikolata kisti olarak tanımlanacaktır. Hormon sorunlarının olması ve iltihaplanma sonucunda da leğen kemiğinde meydana gelen bu iltihaplanma sonucunda birçok kadında yumurtalıklarında kist meydana gelecektir. 

Su Kisti Tedavi Yöntemleri

Doktor muayenesi sırasında birçok kist rutin muayene esnasında rastgele tespit edilmektedir. Bu kistlerin herhangi bir belirtisi olmayacağı için çoğunlukla kist belirti vermeyeceğinden şikayet edilmediği için doktor kontrolü sırasında fark edilecektir. Yumurtalık kistlerin de ilk olarak hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemi kistin kaybolması amacıyla birkaç aylığına doğum kontrol hapı verilmesi ve hastanın kontrol altında tutulması sonucunda kistin büyüklüğü tespit edilecektir. Kist şikayeti olan kadının yaşı çok önemli olacaktır. Ayrıca çocuk sahip olamamak da kadınların çoğunda şikayet arasında oluşan sorunlar arasında gebe kalamamak olacaktır. Bu durumda doktora gidilmesi sonucunda yumurtalıklarında su kisti olduğu ortaya çıkacaktır.

İlaç tedavisi uygulanmakta olan kist eğer ki boyutlarında küçülme olmaması durumunda ya da hastanın belirtilerinde azalma olmaması sonucunda hastalığın tedavisi için ameliyat gerekecektir. Çok büyük olmayan kistler kapalı yöntem uygulanarak kist büyük olması durumunda ameliyatın açık olarak yapılması gerekecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle