Subkondral Kist Nedenleri ve Semptomları, Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Vücutta görülebilen en yaygın kist tiplerinden birisi olarak öne çıkan subkondral kistin neden oluştuğu, hangi belirtilere yol açtığı ve hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığına dair her şey.

Subkondral Kist


Subkondral Kist

Vücutta meydana gelen yaygın kist tiplerinden birisi olarak öne çıkan subkondral kist, vücutta bulunan subkondral kemik üzerinde meydana gelmektedir. Yoğun olarak bu kemik üzerinde meydana gelen bir tür kemik kisti olan subkondral kistler, içeriğinde genel olarak sıvı formda, nadir olarak solid yani katı formda maddeler bulunduran yapılardır. Ayrıca bu bölgede meydana gelen kistlerin yüksek oranda kanser yapısı içermeyen kistlerden birisi olduğu belirtilmektedir. Bu bölgede bulunan dokularda yaşanan tahribat ve iltihaplanma gibi rahatsızlıkların etkisi ile ortaya çıktığı yönünde bir görüş bulunur. Kemik üzerinde bulunan büyüme dokusu ile temas halinde olması ile birlikte belirtileri çok daha somut ve çok daha etkin şekilde görülür.

Subkondral Kist Nedenleri

Vücutta meydana gelen tüm kist tiplerinde olduğu gibi subkondral kistlerin de tam olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiklerine ilişkin şekilde somut veriler bulunmamaktadır. Ancak diğer kistlerde de olduğu gibi günümüzde bu tip standart kemik kistlerinden birisi olan subkondral kistik lezyonların nedenleri ile ilgili olarak belirli öngörüler tamamen bilimsel ve tıbbi temele dayalı olarak verilir. İşte tam bu noktada subkondral kist nedenleri arasında özellikle olağandan daha yüksek süratte büyüme kaydeden kemiğin, metafiz kısmı içerisinde tıkanıklığın meydana gelmesi sonucunda hücre aralarında sıvı formda birikimin meydana gelmesiyle ortaya çıkan basınç etkisiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Subkondral Kist Belirtileri

Günümüzde yapılan araştırmalara göre vücutte meydana gelen kistik lezyon oluşumlarının özellikle ilk aşamalarında olacak şekilde genel olarak belirtiler yani semptomlar ortaya koymadığı belirtilir. Kistlerin genel yapısı itibari ile kendiliğinden var olma ve büyümeden sonra küçülerek, kendiliğinden yok olma olasılığının bulunuyor olması kapsamında bu süreç içerisinde çoğu zaman hasta açısından rahatsızlıklar ortaya koymaz. Bunun yanı sıra subkondral kist belirtileri de benzer yapıda olur ve genel olarak ilk evrelerinde semptomlar ortaya koymaz ve ilerleyen evrelerinde de bulunduğu kemik yapısı üzerindeki bölgesel niteliklere göre değişkenlik gösterebilecek belirtiler ortaya koyabilir. Subkondral kistik lezyonlarda tüm kemik kistik lezyonlarında olduğu gibi bölgedeki kistik oluşumun çevresinde bulunan korteks yapı üzerinde zayıflayıcı etki oluşturması sonucunda olağan şekilde gerçekleştirilen ayakta durma, yürüme, koşma gibi fiziksel eylemlerde çok şiddetli ve sonrasında da süreklilik teşkil eden ağrı semptomları meydana gelir. Bunun dışında bulunduğu kemiği önemli oranda zayıflatmakta olduğundan bölgedeki kemiklerdeki kırılma riskinin çok daha yüksek seviyede olmasına neden olur.

Subkondral Kist Teşhisi Nasıl Koyulur?

Kemiklerde meydana gelen kistik oluşumlarının belirtileri üzerinden hareket edilmesi tanısı açısından kesin sonuçlar vermez. Bu çerçevede de uzmanlar tarafından tüm kemiklerdeki kistik lezyonlar gibi subkondral kemik üzerinde de meydana gelen kistik oluşumların tanısı için radyolojik tetkikler gerçekleştirilir. Bu konuda da günümüzde genel olarak MR ve bilgisayarlı tomografi ile birlikte kemik sintigrafisi gibi tetkik yöntemleri kullanılır.

Subkondral Kist Tedavisi ve Riskleri


Subkondral kist belirtileri

İnsan vücudundaki dejeneratif kemiklerde meydana gelen kistlerin önemli kısmının zararsız olması ve kendiliğinden geçme eğilimine sahip olması nedeni ile doğrudan tedavisi için ilaç ya da ameliyat müdahalesi tercih edilmez. Bu kapsamda da hastanın subkondral kemiğine yönelik olarak düzenli kontroller ve testlerin gerçekleştirileceği bir takip süreci başlatılır. Bu süreçte kistte büyüme ya da etki alanının genişlemesi gibi bir durum söz konusu olmaz ise kendiliğinden geçmesi beklenir. Ancak süreç içerisinde hasta açısından ciddi semptomlara neden olmaya başlaması, büyüme kaydetmesi gibi bir tablo ortaya çıkarsa ise tedavisi için gerekli olan ameliyat müdahalelerine hemen başvurulur.

Subkondral kist tedavisi için kemiğin olduğu bölgede lokal yani bölgesel anestezi uygulanır ve buradan özel iğne yardımı ile kiste ulaşılır ve içeriğinde yer alan sıvı formdaki maddeler çekilerek, kistin içi boşaltılır. Daha sonra tekrarlama riskinin yok edilmesi amacı ile yine iğne yardımı ile kistik yapının içerisine kemik iliği, streoid, dermineralize kemik matrisi uygulanır.

Bu müdahalalerde hastanın tekrarlayan kist oluşumlarıyla karşılaşma olasılığı bulunur.

Hastanın aspirisyon yöntemi ile kistten kurtulması sağlanamaz ise cerrahi müdahale uygulanır. Bunun içinde hasta genel anestezi altına alınır ve bölgede kesiler açılarak, özel cerrahi ekipmanlar ile kiste ulaşılır ve kist buradan çıkartılır. Çıkartılan kistin ardından bölge dikişle kapatılır. Bu müdahalelerde hastanın iyileşme süreci çok daha uzun olabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle