Subkortikal Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Subkortikal kist çoğunlukla büyüme döneminde olan 5 ile 15 yaş arasında, erkek çocuklarında daha çok görülen ve kemik incelmesine neden olacak bir kist türüdür.

Subkortikal Kist


Subkortikal Kist Röntgen Görüntüsü

Kişilerde oluşan dejeneratif kemik kistinin içerisinde şeffaf sıvı dolu olan ve kesesi bulunan kistlerdir. İyi huylu olan bu kistlerin humerus yani kol kemiğinin uç kısmında ya da femur kemiğinin üst kısmına da oluşması sonucunda meydana gelecektir. Basit kemik kist olarak adlandırılacaktır. Kistin zaman içerisinde büyümesi beklenir. Kemik plağından uzaklaşmasına neden olur. Basit kemik kisti oluştuğu zaman tek bir kemikte de meydana gelebilir. Sıklıkla büyüme çağında olan 5 ile 15 yaş arasında çocuklarda oluşması ile de görülmektedir. Erkek çocuklarında bu kist türü daha sıklıkla ortaya çıkar.

Subkortikal Kist Belirtileri

Oluşan kemik kistlerinin içerisinde ki sıvının artması sonucunda kemiğe basınç yapacaktır. Bunun neticesinde çocuklarda kemik üstünde ağrının meydana gelemesi görülür. Kistin var olması sonucunda çocukların bakıldığı zaman gözle görülecek bir yumru oluşacaktır. Bu yumru çok bastırıldığı zaman yumuşak olması ile fark edilir.

  • Kemik incelmesi;
  • Kemik kırılması;
  • Ağrı;
  • Şişlik;
  • İşlev kaybı.

Oluşan kemik kistinin yumru şeklinde bir görüntüsü olacak ve cilt üzerinde şişlik olarak hissedilecektir. Bu kistin oluşması sonucunda kemiğin en dış kabuğu olan korteks zayıflamasına neden olur. Bu da kabuğun incelerek en ufak bir darbe alınması sonucunda kemiğin kırılması ile sonuçlanacaktır. Çocuklarda oluşan kist sonucunda hastanın oluştuğu bölgede şiddetli bir ağrısının olmasına da neden olur. Özellikle de ayakta durma ya da kistin oluştuğu bölgeyi kullanmasına bağlı olarak kemikte daha yoğun ve şiddetli bir şekilde ağrının oluşması ile de bilinmektedir. Eğer ki büyüme döneminde olan çocukta kemik içerisinde sıvı dolu keseciğin oluşması durumunda hastanın mutlaka ortopedi doktoru tarafından muayenesi yapılarak ilk olarak fiziksel olarak muayene sonucunda daha sonradan görüntüleme tekniği yardımıyla kistin tanısı konulmalıdır.

Kist tanısı konulması için bilgisayarlı tomografi ve MR çekimi sonucunda kistin tanısının tam olarak konulması sonucunda uygun tedavi başlanarak bu oluşan belirtilerin yok olması da hedeflenecektir.

Subkortikal Kist Nedenleri

Kemik kistinin daha çok gelişme çağında olan çocuklarda görülmesi ile bilinmektedir. Neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor olsa bile kistin kemiklerin büyümesi sonucunda kol kemiğinde sıklıkla oluşması ile bilinmektedir. Büyme plağı üzerinde meydana gelecek olan kistin oluşma nedeni olarak iç kısımda oluşan venöz tıkanmanın neden olacağı ile de bilinmektedir. Bunun dışında çevresel faktörlerde tabii ki kistin oluşmasında etkili olmaktadır. Yaşanılan bir travma sonucunda kemiği bir yere çarpma ya da kistin kırık sonucunda da oluşma ihtimalleri nadiren de olsa meydana gelecek durumlar arasında olmaktadır.

Kemik üzerinde kist oluşma nedenleri arasında kemik üzerinde bulunan hücrelerin anormal olması durumunda ortaya çıkacaktır. Daha çok humerus kemiği üzerinde olsa da bazı çocukların bacak kemiğinde de meydana gelmesine ve kalça kemiğinde de oluşmasına neden olacak çoğunlukla iyi huylu olan kistler olarak bilinmektedir.

Subkortikal Kist Tedavisi

Çocuklarda kemiklerinde kist oluşunca tedavisinin gerçekleşmesi için kemikte oluşan lezyonun mutlaka boyutları göz önüne alınarak kistin tedavisinin yapılması gerekmektedir. İçerisinde sıvı dolu olan kesenin ve küçük kistlerin tedavisine gerek duyulmayacak ve kistin takip edilmesi gerekmektedir. Eğer ki kistin çok büyük boyutlarda olması neticesinde ve çocuklarda yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler oluşması durumunda basit kemik kistinin tedavisinin gerçekleşmesi için anestezi verilerek cerrahi yöntem uygulanarak yapılması uygun olacaktır. Bunun için daha sıklıkla aspirasyon yöntemi uygulanır. İğne yardımıyla içinde bulunan sıvının dışa boşaltılması sonucunda kist tedavisi gerçekleşecektir. Fakat aspirasyon yöntemi sonrasında bazı çocuklarda meydana gelen kistin tekrar etme durumu olacaktır. Bunun neticesinde de hastaya ortopedi hekimi tarafından cerrahi yöntem uygulanması ve kemiğin üzerinde oluşan kistin duvarları ile birlikte olduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir.

Subkortikal Kist Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane beyaz soğan;
  • 400 gram su.

Kemik kisti oluşması durumunda hastalarda meydana gelen bu kistin bitkisel olarak tedavisinin gerçekleşmesi ve kiste iyi gelecek tedavi için kuru soğan kürü tavsiye edilmektedir. Beyaz kuru soğan küçük parçalara bölünerek orta büyüklükte soğanın suyun içerisine konulmalıdır. Klorsuz olan 2 su bardağı kadar hazır suyun içerisine atılan küçük parçalara bölünmüş kuru soğan için beyaz olmasına dikkat etmeli ve kırmızı ya da mor soğanın tedavi de etkili olmayacağını unutmamalısınız. Humerus kemiğinde meydana gelen kist için 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Ilık olması için ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi beklenmelidir. Sonrasında elde etmiş olduğunuz kürün süzülmesi sonucunda yarısını sabah aç karnına geri kalan yarısını ise akşam yemeğinden iki saat öncesinde aç karnına içilmelidir. Kür toplam 15 gün boyunca kullanılmalı ve sonrasında 1 hafta ara verilerek tekrar edilmesi gerekiyor.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle