Tarlov Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kistin büyümesi neticesinde omurga sinirlerine baskı yapması sonucunda ağrı ve mesane problemleri görülmeye başladığı zaman Beyin Cerrahları tarafından mikrocerrahi yöntemle çıkarılır.

Tarlov Kist

Tarlov kistleri ayrıca Perinöral Kist olarak da adlandırılmaktadır. Omurganın sakrum bölgesi içerisinde bulunan posterior sinirinde görülen omurga kistleri arasında olmaktadır. Sakrum bölgesinde oluşurlar. İçi sıvı dolu olan keseciklerdir. Patlaması durumunda sıvının dağılması ciddi komplikasyonlara neden olur. Tarlov kistleri, vücutta oluşan diğer kistlerden çok farklı olmasının nedeni omurganın sinirleri içerisinde bulunur. Yapılan araştırmalarda kadınlarda daha fazla görüldüğü ortaya çıkmaktadır.

Kistin oluştuğu bölge gangliyon ve sinir kökünün oluştuğu bölgede oluşacaktır. Tarlov kistleri kanser değildir. İyi huylu olan kistlerin tedavisi için beyin cerrahları müdahalesi sonucunda iyileşmesi görülecektir.

Tarlov Kist Belirtileri

Tarlov kistleri gelişimi ile birlikte çoğu kişilerde belirti vermeyecektir. Belirti vermeden uzun yıllar boyunca omurganın s1 ya da s2 vertebra arasında bulunabilir. Kistin büyümesi ve sinirlere baskı yapması durumunda belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

  • İdrar tutamama;
  • Kabızlık;
  • Cinsel işlev bozuklukları;
  • Bacaklarda ağrı.

Tarlov Kisti büyümeye başlaması ile birlikte sırt kısmında ve kalça bölgesinde şiddetli ağrıların olması sonucunda kişi rahatsızlık hissetmeye başlar. Tarlov kisti sebebiyle sıklıkla kişinin kendisini halsiz ve yorgun hissetmeye başlar. Ayrıca bacaklarda güç kaybının olması da mümkündür. Hastanın yürüme eylemi içerisinde zorluk çekecektir. 

Kist bulunduğu bölge de içerisinde ki BOS sıvısının her zaman çoğalması sonucunda büyüyecektir. Bu durumda 2 santim boyuna ulaşan kistlerin mutlaka ameliyat ile BOS sıvısının boşaltılması gerekmektedir.

Tarlov Kist Nedenleri

Omurga bölgesinde gelişmekte olan kistlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Oluşmaya başladıktan sonra kistin belirtileri şiddetlenmeye başlayacaktır. Kişilerde herhangi bir kaza geçirmesi sonucunda, tarlov kistlerinin içi sıvı dolmaya başlayacaktır. Daha çok kişilerin ağır bir şekilde egzersiz yapmaları, düşmeleri ya da trafik kazası geçirip yaralanması sonucunda ortaya çıkması bilinmektedir.

Kistin büyümesi neticesinde, geçmek bilmeyen bir ağrı yürüme, oturma ya da eğilme durumunda daha da şiddetlenecektir. Bu durumda doktora gidildiği zaman başka hastalıklarla karıştırılması söz konusu olabilir. Bu nedenle de deneyimli bir Beyin Cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Hastanın geçmek bilmeyen ağrılarının olması sonucunda MR çekimi ya da bilgisayarlı tomografi taraması sonucunda tanı kolaylıkla konulabilir.

Tarlov Kist Tedavisi

Hastanın mesane problemlerinin gelişmesi durumunda BOS sıvısının patlamaması, herhangi bir komplikasyona neden olmaması ve hastanın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için BOS sıvısının drenaj yöntemiyle cerrahi olmayan tedavi şeklinde sıvının boşaltılması gerekmektedir. Ameliyatsız yöntem ile iğne aspirasyonu yöntemiyle kistin boşaltılması sonucunda tekrardan oluşmasını engellemek ve oluşan bölgede boşluk kalmaması için tıbbi yapıştırıcı olan fibrin ile kistin içerisine sıkılacaktır. Bu yöntem sonucunda kistin tekrar etme ihtimali her zaman olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyat Yöntemi

Tarlov kistinin ameliyatını Beyin ve Sinir Cerrahı yapmaktadır. Mikro cerrahi altında genelde yapılacak olan ameliyat türü olması nedeniyle deneyimli bir cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Kistin yeri tespit edildikten sonra kistin omurilik etrafında sinirlere zarar vermeden çıkartılma işleminin yapılması gerekmektedir. Kistin etrafında lamina bulunmaktadır. Bu kaldırılacak ve kist duvarlarının mikrocerrahi yöntemiyle mikroskop altında onarılma işleminin yapılması gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında bazı komplikasyonların gelişmesi görülmektedir. BOS sıvısının sızması en sıklıkla görülen komplikasyonlar arasındadır. Bu durum kendiliğinden iyileşme görülür. Kişinin hastane süreci ve taburcu edildikten sonra enfeksiyon riski olması nedeniyle temizliğine dikkat etmelidir. Bacaklarda ya da belde hastanın yatış süresi boyunca şişlik oluşacaktır. Bu şişliği engellemek amacıyla korse takılmalıdır. Ayrıca menenjit hastalığı ameliyat sonrasında görülmektedir. Ameliyat sonrasında kist tekrarlama ihtimali görülmez.

Tarlov Kist Bitkisel Tedavisi

  • 1 yemek kaşığı kekik;
  • 1 yemek kaşığı madımak otu;
  • 10 gram ceviz yaprağı;
  • 1 yemek kaşığı kuzu kulağı;
  • 1 yemek kaşığı ısırgan otu.
  • 500 gram su.

500 gram suyun kısık ateşte kaynaması gerekmektedir. Kullanacak olduğunuz su her zaman dinlenmiş ve klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Sırasıyla kekik, madımak otu, ceviz yaprakları, kuzu kulağı ve ısırgan otu kaynamakta olan suyun içerisine atılarak 30 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. 1 gece boyunca demlenmeye bırakılır. Demlenen kürü her zaman yemeklerden yarım saat önce 1 su bardağı tüketmeniz durumunda kistin belirtilerini hafifletecek ve iyileştirecektir.

Bu bitkisel tedaviyi hamile kadınların kullanması sakıncalı olacağı gibi, bitkisel kürün kan inceltici özelliği olması nedeniyle dikkatli kullanılması ve ayrıca böbrek rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle