Tendon Kisti Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Riskleri

İnsan vücudunda tüm fonksiyonların yerine getirilebilmesini sağlayan eklem ve tendon kılıfı üzerinde meydana gelebilen tendon kistinin neden ortaya çıktığı, tedavi yöntemleri ve hasta açısından riskleri.

Tendon Kisti (Ganglion)

Vücut hareketlerinin yerine getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan eklem ve tendon kılıfları üzerinde ortaya çıkan kist oluşumları olan tendon kisti tıp dünyasında ‘ganglion’ olarak da isimlendirilir. Yapısal özellikleri nedeni ile tendon kistleri sürekli olarak büyüme kaydeden kist tipleri arasında yer alır. Genel olarak oval biçime sahip olan içeriğinde sıvı formda maddeler bulunduran kistlerdir. Kadınlarda erkeklere göre 70% oranında daha yüksek olması nedeni ile tendon kisti nedir sorusu çok sık bayanlar arasında gündeme geliyor. Ağırlıklı yüzde ile iyi huylu olmaları nedeni ile vücuttaki eklem ve tendon kılıfı bulunan her noktayı çok seven bir kist tipi olmasına karşın vücutta bir noktada ortaya çıktıktan sonra diğer bölgelere ‘sıçrama/yayılma’ gerçekleştirmez. Tendon kistlerinin en belirleyici özelliklerinin başında vücudun hareketlerine imkan veren eklem bölgelerinde ortaya çıkmaları dolayısı ile vücudun belirli seviyede hareketlerde kısıtlamalara neden açmasıdır. 

Ağırlıklı olarak bayanlarda görülebilen tendon kistinin daha düşük olasılıkta olsa da erkeklerde de görülme riski bulunur. Özellikle 20 ile 40 yaş aralığındaki kişiler bu kist rahatsızlığına vücut özellikleri dahilinde daha yatkındır. Günümüz teknolojisinin daha az hareketli yaşama yönlendirmesi ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte artık iş yerinde veya evde bozuk oturma pozisyonlarının kazanılması ile çok daha sık yüzde ile görülmeye başlanmıştır.

Tendon kistleri yüksek olasılıkla iyi huylu kistlerdir. Bu yüzden de yayılımı çok sık görülmez. Ancak tendon kisti belirtilerinin veya şikayetlerinin gözlemlenmesi durumunda en kısa süre içerisinde gerekli kontrollerin yaptırılması gerekir.

Tendon Kisti Nerelerde Olur?

Vücuttaki eklem bölgelerini fazlasıyla seven bir kist olması nedeni ile vücut genelinde ortaya çıkabilir. Parmakta özellikle de kök uçları yüksek yatkınlığa sahiptir. Bazı vakalarda parmakların uç kısımlarında da görülmüştür. Ancak tendon kisti ağırlıklı olarak parmakta, elde ve elin üst kısmında görülmektedir. Bunun dışında ayak ve bacak bölgelerinde de görülme olasılığı bulunur. 

Tendon Kisti Neden Olur?

Günümüzde vücutta meydana gelen problemlere ilişkin olarak, tedavisi için kapsamlı araştırmalar gerçekleştirilir. Bu doğrultuda da tendon kisti ile ilgili olarak bilimsel ve tıbbi nitelikte çok geniş araştırmalar gerçekleştirilmiş olsa da neden kaynaklı olarak ortaya çıktığına dair net ve somut bir veri ortaya koyulmamıştır. Bu durumda günümüzde tendon kisti nedenleri ile ilgili olarak ağırlıklı olarak ‘teori’ niteliğinde nedenler belirlenmesiyle kalınmasına neden olmuştur. Ancak günümüzde en yaygın şekilde kabul edilen teoriye göre eklem kapsülü içerisinde bulunan tendon kılıfında bozulmaların meydana gelmesinin etkisi ile ortaya çıktığıdır. Bunun dışında bölgeye alınan şiddetli darbe neticesinde eklem dokusunda ortaya çıkan bozuklukların ufak kist oluşumuna yol açtığı ve bu ufak halde bulunan kistlerin bir araya gelmeleri ile tıp dilinde de ‘ganglion’ olarak bilinen tendon kistinin oluşturması yönünde de bir teori bulunur. Parmakta tırnak çevresinde bulunan eklemlerde meydana gelen;

 • Kireçlenme,
 • Yıpranma,
 • Aşınma,

nedeni ile de bu bölgelerde tendon kistinin oluşması muhtemeldir.

Tendon Kisti Tedavileri

 Tendon kisti tedavisi için uzman hekim tarafından ön kontroller gerçekleştirilir ki bu kontroller hastadaki kistin durumuna ilişkin olarak izlenecek uygulamalar hakkında yönlendirici bilgiler verir. Buna göre de el ile baskı şeklinde uygulanan ön kontrol sayesinde kistin etkisi, boyutları ve aynı zamanda da içeriğinde yer alan maddelerin sıvı ya da katı formda olup, olmadığı belirlenebilir. Fiziki muayenelerin gerçekleştirilmesinin ardından hasta;

 • Ultrason,
 • Röntgen,
 • MR,

şeklindeki görüntüleme sistemlerinde kontrole alınır. Yapılan incelemeler sonucunda bölgede bulunan kitlenin artrit mi, tümör mü olduğu belirlenebilir. Bu uygulamaların haricinde gerekli görülmesi durumunda hastanın tendon kistinden örnek için aspirasyon uygulaması da gerçekleştirilebilir.

Uygulanan görüntüleme testleri sayesinde bölgede veya farklı noktalarda ‘gizli’ durumda bulunan kistler mevcut ise tespit edilmesi mümkün olur.

Bu tanı koyma teknikleri ardından niteliği, boyutları ve etki alanları tespit edilen tendon kisti/kistlerinin tedavisi için gerekli olan tedavi uygulamalarına başlanır. Tedavi işlemleri her tendon kisti için uygulanmaz. Çünkü günümüzde tendon kistlerinin önemli bir bölümü iyi huylu olduğu gibi hastanın yaşamı açısından risk ya da olumsuz etkenler oluşturmaz. Bu durumda kistin gelişimi ve durumu ile ilgili olarak düzenli kontroller ile takibi gerçekleştirilmesi tercih edilir. Ancak tendon kistinin hasta açısından;

 • Şiddetli ve sürekli ağrı,
 • Hareket kısıtlamaları,

gibi şikayetler yaratarak, gündelik yaşamı etkiliyor ise tedavisi için müdahaleler gerçekleştirilir. Tendon kisti tedavisi için kullanılan yöntemler;

 • Aspirasyon

Eklemde bulunan kistteki sıvının boşaltılması için özel bir iğne ile müdahale gerçekleştirilir. Bu müdahalede önce kist içerisine özel bir enzim enjektesi gerçekleştirilir ve kistteki maddelerin daha ‘akışkan’ ve ‘sıvı’ bir form kazanabilmesi ve böylelikle de iğne ile daha rahat şekilde tümüyle alınabilmesine hazırlık yapar. Bazı vakalarda müdahale sonrası tekrar riskine karşı kiste streoid enjektesi gerçekleştirir.

 • İmmobilizasyon

Bölgedeki hareketlerin kısıtlanması için bileklik veya atel kullanımı uygulanır. 

 • Ameliyat

Son evrede hasta açısından kistin durmasının risk teşkil etmesi halinde cerrahi operasyon ile bölgeden çıkartılır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle