Testislerde Kist Belirtileri, Tehlikesi, Etkileri ve Tedavisi

Testis kistleri, erkeklerde ölü spermlerin birikmesi ile oluştuğu sanılan, kapsül içinde beyazımsı sarı renkte bir sıvı bulunan, genellikle ağrısız kistlerdir.

Testiste kist, erkek hayalarına sperm getiren epididim üzerinde çıkan, ölü spermlerden ya da epididim tıkanıklığı nedeniyle olduğu bilinmektedir. Çoğunlukla iyi huylu tümörler olsalarda çok az bir hastada kötü huylu kitlelere dönüşmüş veya testiste küçülmeye neden olmuştur. 

Erkek Testisinde Kist

Testis kistleri genellikle iyi huyludur ve kötü huylu tümörlere dönen vakalar %1-2 civarındadır. Kist belirti vermez iken hastada yarattığı belirtileri; ağrı, sağ veya sol yumurtalıkta rahatsızlık hissi ya da ağırlık hissi, testisin üzerinde ve / veya arkasında şişlik hissedebilir. 

Hastalarda genellikle belirtileri olmayan kist, kişinin tesadüfen farkına varması ve doktora gitmesi sonucunda teşhis koyulur. Hastanın cinsel yaşamında herhangi bir etkisi olmamasına karşın kendiliğinden zamanla küçülme eğilimi gösterecektir (%85-90).


Spermatosel : Testis Kisti

 

Testis Kisti Tehlikeli Mi?

Testiste oluşan kist, erkeklerde cinsel yaşamı çoğu zaman etkilemez. Kist testise sperm getiren epididim kanalında oluşmaktadır. Testis kistiyle hastaneye başvuran hastaların çoğunda sağ testiste kist olduğu görülmekle birlikte sol tarafta da oluşmaktadır. Kistler kendiliğinden tedavi gerekmeden küçülerek yok olurken bazı vakalarda büyüyerek 10 cm çapına kadar ulaştıkları görülmüştür. 

Hastaneye başvuran hastaların %85-90’ında herhangi bir sorun görülmemiş, tedavi gerekmeden kaybolduğu görülmüştür. Fakat bazı hastalarda kistin çapı büyümüş, testise baskı yapıp epididim kanalını tıkadığından testisin küçülmesine sebep olmuştur. 

Hastaneye başvuran hastaların %1-2 sinde kistlerin kötü huylu tümörlere yani kanser hücrelerine döndükleri saptanmıştır. Kistin kanser olduğunun saptanması ile doktorun yapacağı muayene ve incelemeler ile anlaşılmaktadır. 

Erkek Testiste Kist Tedavisi

Kist tedavi gerekmeden kendi kendine çoğu zaman geçmektedir. İlaç ile tedavi yapılmayan bir rahatsızlık olmasından dolayı kendiliğinden küçülerek kaybolması beklenir ve rutin aralıklarla kontrole çağrılır. Kontroller esnasında yapılan ultrasonografide kistin çpının büyüme meyili tespit edilirse en son çare olarak cerrahi müdahale uygulanır.


Testis Kistinin Oluşum Yeri

Kist çapına göre ameliyat olup olmayacağına karar verilen testiste kist hastaları, doktorun dediği talimatlara uymalı ve doktoruna güvenmelidir. Kistin sağ ya da sol tarafta olduğu, çapı, yerleşimi, sağ ve sol testisin çapı ve etkilenip etkilenmediği ultrason aracılığıyla saptanmaktadır. Sağ ve / veya sol testis kistten dolayı etkilenmiş, küçülme gibi bir durum söz konusuysa hasta cerrahi müdahale altında kisti aldırmak durumundadır. 

Kiste neden olan ölü spermler ya da epididim kanalı tıkanıklığı, zamanla vücut tarafından dokular aracılığı ile emilerek küçülüp kaybolur. Ameliyat için ısrarcı olan hastalara ise cerrahi müdahalenin gereksizliği ve müdahale sonucunda oluşabilecek durumlar doktor tarafından anlatılmalıdır. 

Testis Ameliyatı

Epididim üzerinde oluşan kist ameliyatı, hastanın ameliyat bölgesinin uyuşturulması ya da tamamen uyutularak yapıldığı bir operasyondur. Hastanın scrotum üzerine bir kesi açılarak oradan kistin çıkarılması ve kapatma işleminin yapılması ile sınırlı kısa süreli bir operasyondur. Ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek bir kaç durum söz konusudur. Onlar ise şöyledir:

  • Ameliyat esnasında epididim ve vas deferens zarar görebilir. Yani sperm kanalları işlevsiz hale gelebilir. 
  • Sperm kanallarının zarar görmesi sonucunda erkekte kısırlığa neden olabilir.  
  • Alınan kistin yerine bir süre sonra tekrar kistin oluşmasına neden olabilir. 

Mutlaka alınması gereken kistlerde, ameliyat hazırlıkları yapıldıktan sonra kısa bir operasyonla kist alınır ve biyopsiye gönderilir.  


Çıkartılmış Testis Kisti

Testis Kistinde Bitkisel Tedavi

Testis kistinde ameliyata gerek olmayan hastalar için kistin küçülmesine yardımcı olacak bitkisel kürler vardır. Kürlerin düzenli uygulanması, kistin küçülmesini hızlandırır. 

Karabaş – Melisa Çayı Kürü

Prof. Dr. Ender SARAÇOĞLU tarafından önerilen kür, epididim kistinde, varikosel tedavisinde kullanılmaktadır. 

Hazırlanışı: 1 çay kaşığı karabaşotu ve 1 çay kaşığı melisa otunu 1 subardağı sıcak su içerisinde 5 dakika ağzı kapalı şekilde demlendirilir. 

Uygulanışı: Sabah ve akşam birer su bardağı taze olarak hazırlanıp tüketilir. 2 hafta boyunca kür ara vermeden devam edilir. 

Soğan Kürü

Kadınlarda polikistik over kistinde de kullanılan Soğan kürü, erkeklerde testis kistinin bitkisel tedavisinde de uygulanmaktadır. 

Hazırlanışı: Normal boy soğanı kabuklarını soyduktan sonra birkaç parçaya bölerek 2 subardağı suya atılır ve 5-6 dakika kadar kaynatılır. 

Uygulanışı: İkiye bölünen su öğle ve akşam birşeyler yemeden hemen önce tüketilir. 

Not: Kürün tüketilmeye başlandıktan sonra erkelerde penisten akıntılar gelmesi normaldir. İçilmeye başlandıktan 3-4 gün sonra başlayan akıntılar korkutmamalıdır. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle