Thornwaldt Kisti Nedir? Belirtileri – Tedavisi Nasıldır?

Thornwaldt kisti, burnun arka bölümünde geniz etinin olduğu bölgede oluşum gösteren, içi sarı, cerahat dolu bir keseden oluşmaktadır. Kist hayati tehlike yaratabilir.

Thornwaldt kisti, kulak burun boğaz bölümünü ilgilendiren, anne karnındaki fetüs gelişiminden sonra, burunun arka kısmındaki boşlukta geniz etinin bulunduğu yerdeki gerilemeyen kısımda oluşan yapıdır. Kist çoğu zaman belirti vermez. 

Thornwaldt Kisti Belirtileri 

Kist çoğu zaman belirti vermez ya da hastalar belirtileri önemsemezler. Genel olarak belirtileri şöyledir:

  • Geniz akıntısı
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Burun tıkanıklığı
  • Ağız kokusu
  • Ağız kuruluğu


Thornwaldt kisti MR görüntüsü

Nazofarenks bölgesinde kisti olan kişiler, geceleri burun tıkanıklığı nedeniyle çoğu zaman ağız yoluyla nefes alırlar. Burun kanalıyla nefes alındığı zaman, havadaki mikroorganizmalar tutularak boğaz ve solunum yollarına girmeleri engellenir, hava nemlendirilerek akciğerlere gönderilir. Ağız yoluyla yapılan solunumda, nemlendirme ve mikroorganizmaların tutulumu söz konusu değil iken havadaki mikroorganizmalar direk olarak bademcik yapısıyla karşılaşır. Thornwaldt kisti olan hastaların sık sık boğaz enfeksiyonu yaşaması bu yüzdendir. 

Geniz akıntısı, kistin yabancı bir cisim olarak algılanıp vücudun algı üreterek vücuttan uzaklaştırma çabası ile meydana gelmektedir. Kistin oluştuğu yerde salgılar arttırılır fakat kist vücutla bir bütün olduğundan atılamaz ve sürekli bir akıntı hali başlar. Akıntının nazofarenks bölgesinden orofarenks bölgesine inmesi yani bademcikler ile birleşmesinde de enfeksiyonlar oluşabilmekte, faranjit hastalığını sık sık yaşamaktadırlar. 

Burun arka boşluğundaki kitle, burun kanalından kısmen ya da tamamen nefes almayı engelleyebilecek kapasiteye ulaşabilir. Hastalar burun kanalıyla nefes alamaz ve uykuda horlama, uyku apneleri görülebilir. 

Belirtilerin göz ardı edilmesi, muayenenin detaylı yapılmaması thornwaldt kistinin teşhisinde gecikmelere neden olabilir. Hastalar, şikayetler üzerine doktora başvurmaları üzerine, burun kanalından yapılan nazofarenks endoskopik inceleme sonrasında görüntüleme yapılır. Hastanın kist teşhisinden sonra tedavi belirlenir. 

Thornwaldt Kisti Tehlikeli Olabilir!

Kistin büyümesi solunum yolunun tamamen tıkanmasına sebep olabilmektedir. Nazofarenks kısmi ya da tamamen tıkanmasının yanı sıra orofarenksi de tıkayabilir ve hastanın nefes almasını tamamen engelleyebilir. 

Uyku apnesine (uykuda nefes alışverişinin durması) de neden olabilen kist, hasta için tehlikeli olabilir. Kişinin uykudayken nefes alış verişinin durması ile vücuttaki oksijen miktarı düşer ve karbondioksit miktarı artar. Bu hastalar uykularından dinlenmemiş olarak uyanırlar ve sürekli bir yorgunluk, uyku hali çekerler. Araç kullanan kişilerin yolculukta böyle bir durum yaşaması hayatı için tehlikeli bir durumdur. 

Sık sık yaşanan bademcik iltihabı ve faranjit ise, vücutta bazı sorunlara yol açabilmektedir. Kalp zarı iltihabı, eklem iltihabı gibi sorunlara yol açan boğaz enfeksiyonları, dikkatli tedavi gerektiren durumlar arasındadır. 

Thornwaldt Kisti Tedavisi

Doktor muayenesi sonucunda nazofarenks bölgesinde saptanan kist, daha ileri tetkiklerle yeri ve boyutu saptanır. Manyetik rezonans, nazofarenks endoskopik incelemeler ile belirlenen kistin daha fazla tehlikeli bir durum yaratmadan ameliyat ile alınması gerekir. Tedavi seçeneği tektir ve o da cerrahi müdahaledir. 

Kistin tedavisi amacıyla yapılan cerrahi müdahalede, burun kanalıyla nefes almayı engelleyen, burun kanallarını ikiye ayıran duvardaki eğrilikler ya da kemikte eğrilikler varsa da düzeltilme işlemi yapılabilinir. Doktor ve hasta iş birliği ile karar verilen bu ekstra işlemler sonucunda hastanın ameliyat hazırlıklarının yapılmaya başlanması gerekir. Kişinin yaşam kalitesini etkileyen ve tehlikeli bir durum olan thornwaldt kisti, nazofarenks bölgesinden alınması gerekmektedir. 

Thornwaldt Kisti Ameliyat Süreci

Kistin ameliyatı, hazırlık aşamaları ile başlamaktadır. Hazırlığında hastadan kan tahlilleri, hasta öyküsü, nazofarenksin endoskopik inceleme raporları, varsa MR görüntüsü, anestezi alacağı için akciğer grafisi, kalp grafiği gibi dokümanlar dosya oluşturularak hazırlanır. Hastanın bir gece önceden kliniğe yatırılarak yatış dosyası oluşturulur ve gece 12’den sonra hiç bir şey yedirilip içirilmez. 

Hastaya doktor istemiyle gerekli tedaviler uygulanır ve ameliyat saatine kadar beklenir. Ameliyat saati gelen hasta, dosyasıyla beraber ameliyathaneye gönderilir. 

Ameliyatta tamamen uyutulan hastanın cerrahi işlemine başlanır ve kısa süren operasyondan uyandırma odasına alınır. Hastanın operasyon sonrasında tamamen kendine gelmesiyle odasına alınır. Burun kanatlarında kanamayı engellemesi için tamponlar vardır. 

Hastanede yatış süresi toplamda 2 gündür. Üçüncü gün hasta tamponları çekilerek sadece iç kısımda silikon tamponla taburcu edilir. Yerleştirilen silikon tamponlar burun akıntısı ile 2-3 gün arasında kendiliğinden düşecektir. 

Hastaların rutin muayenelerinin sonucunda operasyon sonrasında kistin tekrarlamadığı, horlama şikayetlerinin bazı hastalarda devam ettiği, diğer şikayetlerin geçtiği görülmüştür. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle