Tiroglossal Duktus Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tiroglossal Duktus Kisti anne karnında bebeğin gelişimi sırasında meydana gelecek olan, doğum sonrasında boyunda şişlik, ağrı ve kötü kokulu akıntıya sebep olur. Tedavisi cerrahi müdahaledir.

Tiroglossal Duktus Kisti


Tiroglossal Duktus Kisti

Tiroglossal duktus kanal kisti olarak bilinen ve boyun kısmında meydana gelen daha çoğunlukta doğumsal olarak meydana gelecek olan boyunda iyi huylu olan kist türü olmaktadır. Bu kist hiyoid kemik olarak adlandırılmakta olan dil kemiği kısmında olmaktadır. Hiyoid kemik dilin vücuda sabitlenmesini sağlayacaktır. Tiroglossal duktus kistler daha çoğunlukta kemik çevresinde meydana gelecek ve Tiroglossal adı verilen kanal ortamında oluşacaktır. Kistler boynun orta bölgesi içerisinde yer alacaktır.

Bazı kişilerde gelişmesine bağlı olarak boynun sağ ya da sol kısmında da oluşacak derinde yerleşmiş olan kistlerdir. Dilin her hareket etmesi ile birlikte kist biraz yukarı ya da aşağı doğru hareket ettiği de görülecektir. Hem kızlarda hem de erkeklerde aynı oranda görülmektedir.

Daha çoğunlukta 2 ile 10 yaş arasında çocuklarda görülmektedir.

Tiroglossal Duktus Kisti Belirtileri

Kistin oluşması neticesinde çocuklarda eğer ki iltihaplanmaması sonucunda bir belirti vermeden yıllar boyunca bulunduğu bölgede kalacaktır. Kist eğer ki iltihaplanma gibi bir durum olursa ya da baskı kurması sonucunda kitlede belirgin bir ağrı oluşmasına neden olacaktır. Dilin her hareket etmesi sonucunda kistin yerinden hareket ettiği de gözlemlenecek bir durumdur. Bunlar dışında şu belirtiler ortaya çıkar:

  • İltihaplanma;
  • Bölgede kızarıklık;
  • Şiddetli ağrı;
  • Kistten akıntı gelmesi;
  • Kistin büyümesi.

Oluşan kistin belirtilerinin kistin zaman içerisinde iltihaplanması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bazı kişilerde yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler dışında da semptomlar gelişecektir. Bunlardan en çoğunlukla kistin çok büyümesi sonucunda yutkunma sorunu oluşmasına ve nefes borusuna baskı uygulayacak olduğundan solunum sorunlarının oluşması görülecektir.

Bu kistin oluşması ve doktor tarafından yapılan fiziksel muayene sırasında tanının konulması sırasında dilin her hareketi gözlemlenecek ve yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerde göz önüne alınarak kistin hareketi izlenecektir.

Tiroglossal Duktus Kisti Nedenleri

Kistin oluşma nedeni kanal içerisinde anne karnında iken bebeğin gelişimi sırasında bir sorun olması nedeniyle meydana gelecektir. Ceninin tiroid bezinde gelişmesini sağlayacak olan Tiroglossal duktus kanalının dil kök kısmından başlayacak ve tiroid bezlerinin oluştuğu böoyun bölgesine kadar uzanması ile bilinmektedir. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin kök hücrelerinde tiroid bezinin oluşmaya başladığı sırada kök hücrelerinin hızlı hareket etmesi sonucunda tiroid bezinin oluşumu tamamlanacaktır. Tirodi bezinin oluşması sonucunda da kanal ortadan kalkar.

Eğer ki bebek anne karnında gelişimi esnasında hücrelerden bazılarının o bölgede kalması sonucunda normal tiroid bezinin oluşumunun tamamlanmasına rağmen hücrelerin ortadan kaybolmaması sonucunda kanal içerisinde hücrelerin birikmesi neticesinde de Tiroglossal duktus kistinin oluşması görülmektedir.

Tiroglossal duktus kistinin oluşması sıklıkla çocuklarda görülse bile bazı erişkinlerde de ortaya çıkması sonucunda hastalığın doğumsal olarak meydana geleceği de unutulmamalıdır. Erişkinlerde oluşma nedenleri arasında anatomik olarak hücrelerin kalıntısı sonucunda çok küçük olan kistin zaman içerisinde enfekte olması sonucunda dış bölgede fistül şeklinde bir oluşum meydana gelecek ve bunun sonucunda da boyun bölgesinde şekil bozukluğunun olmasına neden olacaktır.

Tiroglossal Duktus Kisti Tedavisi

Tiroglossal duktus kisti hastalarda şiddetli ağrı ve diğer belirtilerinde görülmesi sonucunda tedavisi için ilk olarak tanının tam olarak konulması gerekmektedir. Hastalara tanı koyabilmek için ilk olarak ultrason görüntüleme tekniği kullanacaktır. Ayrıca şu teknikler kullanılarak da tanı konulabilir:

  • Ultrason;
  • Bilgisayarlı tomografi;
  • Kan testleri;
  • MR.

Tanısı konulan Tiroglossal duktus kistin tedavisinin gerçekleşmesi için kullanılacak herhangi bir kimyasal ilaç bulunmamaktadır. Bu kist türünde tedavi çocuk cerrahları tarafından gerçekleştirilecek olan cerrahi yöntem olacaktır. Bu işlem her zaman genel anestezi altında gerçekleştirilecek ve kistin boyun bölgesinden çıkartılması gerekmektedir. Boyun bölgesinden bir kesi yapılarak kistin duvarları ile birlikte ve hiyoid kemiğinin orta kısmından kist çıkartılmalıdır.

Tekrarlama ihtimalini aza indirmek amacıyla hiyoid kemiğin de orta kısmının cerrahi müdahale esnasında çıkartılması gerekmektedir.

Kistin cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılma süresi 90 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Günümüzde çocuk cerrahları tarafından başarılı bir şekilde işlem gerçekleşmekte, hastanın boynunda meydana gelen kötü kokuya sahip olan akıntı ve ağrı gibi belirtilerde bu operasyon sonrasında yok olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle