Tiroglossal Kist Nedir? Riskleri – Tedavi Yöntemleri ve Ameliyatı

Tiroglossal kanal, bebeğin fetal hayatında tiroid bezlerinin gelişimini sağlayan kanaldır. Burada meydana gelen kistler genellikle iyi huyludur.

Tiroglossal Kist

Tiroglossal ductus denilen yapı ceninin tiroid bezlerinin gelişiminden sorumlu kanaldır. Bu kanalda meydana gelen kistlere Tiroglossal kist adı verilmektedir. Bebeğin anne karnındayken bu kistin oluşmasına konjenital anomali denilmektedir. Konjenital boyun kistleri arasında sonuçlara göre en sık rastlanan kistler arasında yer almaktadır. 

Tiroglossal kanalı dilin kökünden başlayarak boyunda bulunan tiroid bezlerine kadar ulaşır. Bu kanal yardımıyla tiroid gelişmesi için gerekli olan hücreler nakledilir. Tiroid bezi gelişiminden sonra kanalın kendiliğinden yok olması beklenirken yok olmaz ve bezin gelişimini sağlayan hücreler kanalda kalırlar ve kist oluştururlar. 

Kist çoğunlukla çocuklarda ve ergenlikte görülür. Bazı kişilerde 20 yaş sonrasında da erkeklerde görülebilmektedir. Görülme sıklığı kadın ve erkeklerde çok bir değişiklik göstermemektedir. Çocuklarda kist bazen tiroid fonksiyonlarını etkiler ve dolayısıyla büyüme gelişme etkilenmiş olur. 

Tiroglossal Kist Belirtileri

Kistler genelde vücut üzerinde çok bir etkiye sahip değildir. Boyunda anormal şişlikler gözlemlenir. Bazı durumlarda kistin iltihap kapması ile kızarıklık, ateş, kistten akıntılar saptanabilmektedir. En sık belirtisi çok büyüdüğü zamanlarda yutkunurken boyunda kitlenin hareket ettiği hissi ve dil köküne yakınlığı nedeniyle dil hareketinde kitlenin hareket hissidir. 


Boyundaki Şişliklere Dikkat

Tiroglossal kist belirtilerini kendinde ya da çocuğunda gören kişilerin mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeleri, ayrıntılı muayene edilmeleri gerekmektedir. 

Tiroglossal Kist Tanısı Nasıl Koyulur?

Tanı çocuğun ve erişkin hastanın fizik muayenesi ve öyküsü ile koyulur. tiroglossal kanalın fetüsün anne karnındayken tiroid bezlerini beslemesi nedeniyle orada kist olduğu düşünülürse kanda tiroid fonksiyon testlerine bakılır. Bu bakılan testler T3, T4 ve TSH hormonlarıdır. Bu hormonlarda herhangi bir yükseklik ya da düşüklük olması kist şüphesini bir miktar doğrular. 

Kanda bakılan hormonlardan sonra ultrason yapılarak tiroglossal kanalın varlığı olup olmadığı saptanır. Bazı hastalarda kanal varlığını koyuyor olabilir. Tiroid bezlerinin yerleşim yerlerinin de kontrolü yapılan ultrason incelemesinde kanalın içinde bir kısım tiroid bezi olabilir ki ve hatta tiroid bezinin hepsi kanalda kalmış olabilir. Ultrason ile tanısı koyulan kist için tedavisi yapılmak üzere operasyonu planlanır. 

Tiroglossal Kist Tedavisi

Çocuk ve erişkin hastalar için ameliyat hazırlıkları yapılır. Özel yöntem ile operasyonu yapıldıktan sonra hastanın kistten kurtulması sağlanır. Boğaza uygulanacak operasyon sonrasında hastanın hastanede prosedürlere göre takibi yapılır ve evine taburcu edilir. 

Hastanın tiroid bezlerinin kist nedeniyle etkilenip etkilenmediğine göre operasyon sonrasında ilaç tedavisine başlanabilir. Tiroid bezinin vücut üzerindeki önemli fonksiyonları düşünüldüğünde kişi için tiroid hormonunun olmaması zararlı olacaktır. Diğer sistemler üzerinde özellikle de kalpte, büyüme gelişmede, metabolizmada önemli etkileri bulunan tiroid hormonları operasyon sonrasında yerine koyulmak için düzenli ilaç kullanması gerekmektedir. 

Çocuk hastalar için büyüme ve gelişmede etkili olan tiroid hormonları düzenli kullanılan ilaçlarla yerine koyulabilir. Çocuk hastalarda develik ya da cücelik gibi hastalıklara neden olabilen tiroid eksikliği, kist varlığı nedeniyle bu durumlar ortaya çıkmışsa da mutlaka kontrolü gerekir. 

Tiroglossal Kist Tekrar Eder Mi?

Doğumsal anomali olarak karşımıza çıkan kist, fetüsün tiroid bezlerinin oluşumundan sonra kaybolması beklenen bir kanal nedeniyle oluşmuş kisttir. Kistin varlığından haberdar olunması ve operasyonu sonrasında herhangi bir tekrar görülme olasılığı yoktur. 

Çocukta görülen tiroid fonksiyon bozukluğu belirtileri kist varlığını düşündürebilir. Kulak burun boğaz ya da çocuk doktorunun önerisiyle çekilen ultrason kistin tam teşhisinin koyulmasına yardımcı olur. Kistin varlığının tespitinden sonra hastanın ameliyatı için uygun yaşı beklenir. Boğazın dış yüzeyinde görülen şişlik zaman zaman büyüyüp küçülebilir. Bu kistin tekrar tekrar büyüyüp küçülme hali boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak görülebilir. 

Operasyon sonrasında tekrar etmeyen kist için tiroid bezleri fonksiyonlarındaki bozukluk nedeniyle hastanın tiroid hormonlarını yerine koymak ve vücuttaki dengesizliği gidermek için düzenli olarak hormon ilaçları kullanması gerekmektedir. Özellikle çocuklar için önemli olan tiroid hormonları, çocuk doktorları tarafından muayenede kan tahlili sırasında mutlaka bakılır ve değerlendirilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle