Tiroid Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid kisti iyot eksikliğinden ya da hücrelerin aşırı büyümesi sonucunda meydana gelir. Sinirlilik, kalp ritmi sorunları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Genellikle iyi huyludur.

Tiroid Kisti


Tiroid Kisti Ultrason Görüntüsü

Tiroid kisti boynun alt kısmında bulunan içerisi sıvı dolu olan keseciklerdir. Genellikle iyi huylu olması nedeniyle herhangi bir belirti olmayacaktır. Tiroid kistleri çoğunlukla doktorlar tarafından herhangi bir belirtisi olmayacağı için rutin kontroller sırasında ortaya çıkacaktır. Bazı kişilerde ise tiroid kisti oluşması sonucunda yutma zorluğu oluşması ve nefes almakta zorlanmanın oluşacağı durumlar gibi nedenlere sebep olabilir. Tiroid hücrelerinin aşırı bir şekilde büyümesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Tiroid üzerinde bulunan değişik hormonların kan dolaşımına salgılanması sonucunda tiroid bezleri üzerinde oluşacaktır. Tiroid endokrin sisteminin bir parçası olmaktadır. Sağ lob ve sol lob olarak iki tane olmaktadır. Tiroid hormonlarının üretilmesinde etkili olacaktır. Tiroid kisti gelişmesi sonucunda hastaların bir takım komplikasyonlar gelişmesine neden olacaktır. Bunlar yutma sorunları ve nefes almakta çok ciddi sorunların oluşmasına neden olacaktır.

Tiroid kisti oluşması durumunda kişilerde kanserli bir durum oluşma riski de nadiren olsa görülecek durumlar oluşacağından mutlaka inceleme yapılmalıdır.

Tiroid Kisti Belirtileri

Tiroid hücrelerinin çoğalması sonucunda meydana gelecek olan tiroid kistinin oluşması sonucunda herhangi bir belirtisi olmaması ile de bilinmektedir. Tiroid bezinde meydana gelen kistlerin oluşması sonucunda birden fazla kistin oluşması görülebilir. Nadiren de olsa kistin boyunda tiroid bezinde dokuya baskı yapabilir. Bu baskı olması sonucunda da bazı belirtilerin oluşması da görülebilir.

  • Yutma zorluğu;
  • Solunum sorunları;
  • Ses kısıklığı;
  • Ses değişikliği;
  • Boyun bölgesinde ağrı;
  • Tiroid bezinde belirginlik.

Tiroid nodüllerinin genişlemesi sonucunda hastalarda sinirli bir ruh hali görülecektir. Kas zayıflığının oluşması ve ellerde titreme görülebilir. Bayanlarda adet döneminde düzensizliklerin olması, kilo kaybının görülmesi, uyku düzensizliği de sıklıkla görülecektir. Hastalarda oluşacak sorunların içerisinde yorgunluk sıklıkla oluşacaktır. Hastaların ilerleyen kistin baskı yapması sonucunda unutkanlığın olması da görülecek ve boğuk bir ses olmasına neden olacaktır.

Hastalarda meydana gelecek olan hastanın iştahının yerinde olmasına rağmen aniden meydana gelen kilo kaybının olması, kalp çarpıntısının olması, uyku sorunları yaşaması, aşırı bir sinir hali olması ve kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesi gibi nedenler sonucunda hastanın tiroid bezinde sorun olmasına neden olacağı için tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Tiroid Kisti Nedenleri

Tiroid bezindeki aşırı bir büyüme oluşması sonucunda bir ya da daha fazla kist oluşmasına neden olacaktır. Bu kistlere nodül adı da verilmektedir. Tiroid kistinin tam olarak neden oluştuğu tam olarak bilinememektedir. Kanserli hücrelerin görülmesi çok nadir görülmektedir. Tiroid kistlerinin çok farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar şunlar olmaktadır:

Kolloid Kist: Bu kist türünün normal bir şekilde tiroid dokusunun birden fazla çoğalması sonucunda büyüme gelişecektir. Kanser hücresi olmamakta ve iyi huylu olmaktadır. Sadece tiroid bezinde görülmektedir.

İnflamatuar Kisti: Tiroid bezinde kronik olarak uzun süreli şişme sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu büyümenin şiddetli bir şekilde ağrı olmasına da neden olabilir.

Multinodüler Kisti: Genişlemiş tiroidn oluşması sonucunda iyi huylu şekilde oluşacaktır.

Hiperfonksiyonel Tiroid Kisti: Bu kistin oluşması durumunda hipertiroidzmin oluşmasına neden olacak tiroid hormonunun genişlemesi sonucunda oluşacaktır. Bu durumda kalp etkilenecektir. Yüksek tansiyon oluşmasına kalp atışında hızlanma olması gibi sorunların oluşmasına neden olacaktır.

Tiroid kistinin gelişmesi daha çoğunlukta ailesinde kist olması sonucunda kişilerde görülmesi de sıklıkla görülecektir. Yaşın ilerlemesi sonucunda hastalarda görüleceği gibi kadınlarda tiroid oluşması daha çoğunlukla görülecektir. Radyasyon mağduru olan kişilerin nodül gelişme riski de sıklıkla gelişecektir.

Tiroid Kisti Tedavisi

Hastalığın tanısının konulması için fiziksel olarak muayene yapacak olan hastanın boynunu kaldırması sonucunda hastanın yutması istenecektir. Bunun dışında kan örneği alınarak test yapılacaktır. Ayrıca ultrason görüntülemesi yapılacak ve doktor tarafından gerekli görülmesi sonucunda biyopsi yapılması sonucunda da hastanın teşhisinin konulması da mümkün olacaktır. İyi huylu olan kistin tedavisinin gerçekleşmesi için hastalara tiroid dokusunun büyümesi sonucunda hormon tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanabilir. Hastanın çok şiddetli belirtilerinin olması durumunda hastaya ameliyat yapılması gerekebilir. Ameliyat sıklıkla yemek borusunu daraltması ve nefes problemleri oluşması durumunda cerrahi yöntem uygulanarak kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekecektir. Kist çıkartıldıktan sonrasında kistin laboratuvarda incelenmesi gerekmektedir. 

Tiroid Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 21 tane ceviz;
  • 1 litre su.

Kişilerde meydana gelen tiroid kisti tedavisi için hastaların bitkisel kürlerden ceviz kürünü uygulamaları tavsiye edilmektedir. Bunun için 21 tane ceviz kırılmalı ve ceviz içinin 1 litre suyun içerisine konulması gerekiyor. Kullanacak olduğunuz suyun her zaman için klorsuz olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. 21 tane ceviz içi bir kavanozun içerisine konulur. Kavanozun ağzı bir alüminyum folyo ile kapatılmalıdır. Karanlık bir ortam içerisinde kalmalıdır. 10 gün boyunca karanlık ortam içerisinde kalan kür sadece aç karnına bir fincan içilmelidir. Bu kür toplam 7 gün boyunca içilmelidir. Ayrıca suyun içerisinde bulunan cevizin de çok iyi bir şekilde çiğnemelisiniz. Bu kür bittikten sonra tekrardan yapabilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle