Tiroid Kistik Nodül Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kistik nodül rahatsızlığının oluşmasına neden olan ana faktörler ve bu faktörlerin tedavisi için kullanılan yöntemler. Tiroid kistik nodül ameliyatı şartları ve risklerine dair her şey.

Tiroid Kistik Nodül


Tiroid Kistik Nodül

Genel olarak kanser yapısına dönüşme olasılığı oldukça düşük seviyelerde olan tiroid kistik nodül rahatsızlığı çerçevesinde içeriğinde sıvı formda maddeler ya da kan bulunan farklı boyutlara sahip olan şişliktir. Temel olarak tiroid bezinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Diğer kist tiplerine oranla çok daha basit şekilde teşhisi koyulabilen tiroid kistik nodüller, vücudun boyun bölgesinde dışarıdan da bariz şekilde görülebilir. İçeriğinde yer alan sıvı maddelerin renk tonları genellikle kahverengi yelpazesinde bulunurken, söz konusu sıvıların oluşumu ise tiroid bezleri tarafından sağlanır. İçerisinde sıvı birikimi meydana gelen nodüller için kistik nodül tanımlaması gerçekleştirilir. 

Tiroid Kistik Nodüllerde Kanser Dönüşümü

Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre yaygın şekilde görülebilen tiroid kistik nodüllerin kanserli hücre yapısına dönüşme oranının 4% seviyesinde kaldığı belirlenmiştir. Türkiye genelinde her 100 kişiden 67 tanesinde tiroid nodülü tespit edilebiliyor. Ancak bu  vakaların sadece 4% oranındaki diliminde kanserli hücre yapısı ve buna bağlı olarak cerrahi müdahaleler ile tedavisinin yapılması gerekliliği söz konusu oluyor. Bunun dışında kalan kısımdaki vakalarda ise sadece düzenli kontrollerin temel alındığıu bir takip sürecinin gerçekleştirilmesi yeterlilik teşkil ediyor. 

Tiroid Kistik Nodül Belirtileri (Semptomları)

Diğer tüm kist yapılarında olduğu gibi trioid kistik nodül rahatsızlığında da çeşitli belirtiler söz konusudur. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında ilk sırada dışarıda net şekilde görülebilen şişlik belirtisi bulunur. Genelde çevredeki kişiler tarafından ya da aynaya bakıldığında fark edilebilen bu şişliklerin görülmesi durumunda en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Tiroid kistik nodül rahatsızlığının belirtileri arasında şişlik haricinde;

 • Olağan yutkunma esnasında takılma ve zorluk yaşanması,
 • Sesin çok daha kalın şekilde çıkması,
 • Nefes ve solunum güçlüğü,
 • Yoğun iştahın oluşmasına karşın, vücutta olağan dışı kilo kaybı,
 • Kalp atış hızının çok yüksek olması,
 • Kalpte çarpıntı,
 • Psikolojik olarak sürekli sinirlilik hali,
 • Vücutta su kaybının yüksek seviyesine ulaşacak şekilde terleme probleminin yaşanması,
 • Bayanlarda regl dönemi dengesizlikleri,
 • Vücut enerjisinin korunamaması ve kısa sürede halsizlik yaşanması,
 • Ellerin titremesi,
 • Uyku problemleri,

şeklindedir.

Tiroid Kistik Nodül Sebepleri

Vücutta meydana gelen kistlerin önemli kısmında olduğunun aksine tiroid kistik nodül oluşumlarının neden kaynaklı olarak meydana geliyor. Özellikle de bulunduğu noktaya göre farklı değişkenleri söz konusu olan kistlerden birisi olarak öne çıkan bu kist tipinde bulunduğu bölgedeki farklı etkenler nedenler dolayısı ile sebepleri biliniyor. Buna göre yeterli seviyede iyot içeriğine sahip olmayan bir beslenme alışkanlığının kazanılması sonucunda ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte;

 • Kalıtsal etkenler,
 • Çeşitli tedaviler ya da kazalar nedeni ile çocukluk yaşlarında boyun bölgesine ışın gelmiş olması,

gibi sebeplerde de tiroid kistik nodüller meydana geliyor.

Tiroid Kistik Nodül Tanısı

Tiroidde meydana gelen kistlerin tanısının koyulması ve etkisine ilişkin ayrıntılı olarak bilgi alınabilmesi için uzman doktor tarafından çeşitli test ve kontroller gerçekleştirilir. Buna göre uzman doktor tarafından;

 • Serbest T4, T3 ve TSH isimli hormon testleri gerçekleştirilir,
 • Tiroid antikorları ile bağışıklık sisteminin nasıl tepki gösterildiğinin kontrol edilmesi,
 • Hoshimato rahatsızlığına karşı testler,
 • Ultrason görüntülemesi gerçekleştirilir,
 • İğne biyopsisi,

test ve kontrolleri gerçekleştirilir. Uygulanan bu testler sonucunda kistin solid ya da sıvı formda olup, olmadığı tespit edilir. Solid formda olan kistlerin tedavisi için sıvı forma döndürülmesi gerekiyor. Solid formda olan kistin tedavisinde öncelikli olarak buna yönelik tedavi uygulamaları gerçekleştirilir.

Tiroid Kistik Nodül Tedavi Yöntemleri


Tiroid kistik nodül tedavisi

Nodülde yapılan patolojik incelemeler sonucunda kanserli hücre yapısına sahip olup, olmadığı belirlendikten sonra tiroid bezinde mevcut olan kistin tedavisi için gerekli müdahaleler gerçekleştirilir. Bu kapsamda da kanser yapısına sahip olmayan tiroid bezinde kistin içerisinin boşaltılması müdahalesi gerçekleştirilir ki bunun içinde özel iğne ile aspirasyon uygulanır. Bu işlemle kistin içerisinin tamamen boşaltılması sağlanır. Ayrıca bu işlem lokal yani bölgesel anestezi ile uygulanır. İçi boşaltılan kistte yeniden oluşum yaşanmaması içinde alkol müdahalesinde bulunarak, bölgedeki tahribat onarılır.

Eğer yapılan incelemelerde kistin kanser yapısı içerdiği belirlenir ise cerrahi müdahale ile komple kistin alınması müdahalesinde bulunulur. Bu kapsamda da tiroid bezinde kist oluşumuna ulaşmak üzere bölgede kistin büyüklüğüne uygun şekilde kesiler ile yarıklar oluşturulur. Daha sonra kist bölgeden tamamen çıkartılır ki bu süreçte hasta genel anestezi etkisi altında bulunur. Çıkartılan kistten sonra bölge dikiş ile kapatılır. Eğer uzman doktor tarafından gerekli görülmesi durumunda hastada kanser tedavileri olan ışın ve radyoterapi gibi işlemlerde gerçekleştirilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle