Kistik Fibrozis Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Süreci

Yenidoğanlarda sıklıkla görülebilen hastalıklardan bir tanesi de fibrozis olarak dikkat çekmektedir. Topuk kanı alındığında ortaya çıkan bu hastalığın tedavisi mevcuttur.

Kistik Fibrozis 


Kistik Fibroz Hastası

Kistik fibrozis, yeni doğan çocuklarda sıklıkla yaşanan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Genetik bir hastalık olan fibrozis, genler yolu ile alt soya taşınmakta, hormonal kaynaklı pek çok sorun ortaya çıkarabilmektedir. Yeni doğanın topuğundan alınan kanın incelenmesi ve analiz edilmesi durumunda, bu hastalığın mevcut olup olmadığı belirlenebilmektedir.

Vücutta pek çok hastalığa sebebiyet veren, kas sistemi dahil bütün organları etkileyen, en önemlisi de tamamen genetik niteliği olduğundan ötürü, alt soylara miras yolu ile geçen fibroz, mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır. Salgı bezlerinin düzgün çalışmasını engelleyen, büyüme hormonunun aşırı salgılanmasına sebebiyet veren ve bunun gibi birçok hormonal sıkıntıyı da beraberinde getiren hastalık, çoğunlukla bebeklerde görülebilmektedir. Nadir de olsa yetişkinlerde görülme ihtimali de vardır. Akraba evliliğin yapıldığı yörelerde bu hastalığın daha sık görüldüğünü de söylemek mümkündür.

Belirtiler

 • Karında sürekli olarak şişlik
 • Aşırı balgam problemi
 • Vücudun hiç salgı üretmemesi
 • Fistül problemleri
 • Boşaltım sisteminin çalışmaması
 • Vücut içinde aşırı gaz birikmesi
 • Yeni doğanın tuvaletini yapamaması
 • İshal
 • Kilo alamama
 • Aşırı kilo alma
 • Boyun uzamaması
 • Nefes Alamama
 • Akciğer İltihapları
 • Beyin İltihabı
 • Sarılık
 • Vücudun aşırı tuzlu bir tadı olması

Kistik fibroz, tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen hastalıklar arasında yer almaktadır. 20.yy’dan edinilen bilgiler incelendiğinde, geçen yüzyılda pek çok kişiin gelişim çağında hayatını kaybettiğini gözler önüne serilmiştir. Hastalık belirtileri fibroz ile ciddi benzerlikler göstermektedir. 

Hastalık, oldukça zararlı olduğundan ötürü yukarıdaki belirtilerden herhangi ikisi bir arada görüldüğünde, doğrudan doktora gitmeniz önerilmektedir.

Belirtileri itibari ile de oldukça korkutucu olan kistik fibrozis, hastanın büyümesi ve gelişmesi yönünde engelleyicidir. Hastanın vücudunda salgıların aşırı olmasına ya da hiç olmamasına neden olur. Ergenlik çağındaki çocuklarda boy uzaması yavaşlar, hastanın kilo alması durur. Bu hastalıktan müzdarip olan pek çok kişinin vücudunda tuzlu bir tadın hakim olduğunu, sık sık akciğer enfeksiyonu geçirdiklerini ve nefes alırken hırıltıları olduğunu söyleyebiliriz.

Hastalığın belirtileri arasında pankreas ya da midenin düzgün çalışmaması, hastanın yediklerini sindirememesi ve boşaltım sistemi ile ilgili pek çok durum da mevcuttur. Metabolizmayı yavaşlatan hastalık, hastanın tuvalete çıkmasını engeller. Bu durum, kendi gazını çıkaramayan bebeklerde yaşandığında, sonuç oldukça korkutucu olabilmektedir. Karında aşırı şişkinlik de bu hastalığın belirtileri arasında bulunabilmektedir. Hastalık oldukça nadir görülmekle beraber, 3000 çocuktan biri bu durumu yaşamaktadır.

Teşhis 

Hastalığın teşhisi, günümüzde yeni doğan bebeklerden alınan topuk kanı vasıtası ile anlaşılabilmektedir. Topuktan enjektör yardımı ile alınan kan laboratuvara gönderilmekte ve detaylı olarak inceleme sağlanmaktadır. Çocukta kistik fibrozis tespit edilmesi halinde, durum aileye bildirilmekte ve yeni doğanda tedaviye başlanmaktadır. 

Hastalığın teşhis edilmesi ile ilgili diğer bir uygulama da yeni doğana yapılan ter testidir. Ter testleri ile hastanın vücudundaki salgılar ve tuz oranı incelenmekte, hastalığa yakalanıp yakalanmadığı ile ilgili bilgi sahibi olunabilmektedir.

Tedavi

Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber, mevcut kistin vücuttaki diğer organlara zarar vermemesi için pek çok yöntem uygulanmaktadır. Hastalığın teşhisinden sonra, yeni doğana yapılacak tedavide her branştan doktor bir araya gelmeli ve durum ile ilgili tedavi yöntemi belirlenmektedir. Hastanın yaşam süresi ve yaşam standardı ciddi şekilde yükseltilebilmektedir. Solunum fizyoterapisi sıklıkla uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır. Zira bu hastalığa yakalanan hastalarda, solunum yolu hastalıkları belirgindir.

Bebeğin daha rahat nefes alabilmesinin sağlanması ile boğazı temizlenmektedir. İlaç tedavisi uygulaması yapılabilmekte, hastaya çeşitli enzim ve vitaminler ile destek sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, sonradan ortaya çıkacak hastalıkların belirlenmesi için fibroz problemi ile karşı karşıya kalan hasta düzenli olarak kontrol ve muayenelerden geçirilmelidir. Hastalıktan muzdarip olan kimselerin düzenli olarak tedavi olması, ileride yaşayacakları sorunları da engelleyebilir. Bu sebepten hastalık mutlaka ciddiye alınmalı ve düzenli olarak kontrol sağlanmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle