Trikilemmal Kist Neden Oluşur? Riskleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Trikilemmal kist, diğer adıyla bilinen pilar kist, gland tıkanması, kıl kökü enfeksiyonu ya da testesteron hormonu fazlalığından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Trichilemmal Kist

Kıl folüküllerinde toplumun %10’u kadar bir kısımda görülebilen nadir kist, tümörlerdir. Kıl köklerinde oluşan enfeksiyon (kuaför kaynaklı olabilir), erkeklik hormonunun fazlalığı (testesteron), salgı bezlerinin tıkanması ile ortaya çıkan kistlerdir. 


Saçlı Deride 3 Adet Trikilemmal Kist


 Genetik faktörün etkisi olsa da, çevresel etmenler de kistin oluşmasında rol oynamaktadır. 

Trikilemmal kistler baş, boyun ve yüz bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Prolifaratif ve basit kist olarak iki çeşidi olup, uzak noktalara sıçrama özelliği gösterebilmektedir. Prolifaratif kistler bazen kötü huylu tümörlere dönüşebilmektedirler. 

Cilt yüzeyinde kendini kabarıklık olarak göstermektedir. Kesiti yapıldığında solid kist özelliğini taşımakla beraber, kötü huylu tümörlerle karıştırılması büyük muhtemeldir. 


Saçlı deride olan kistin MR görüntüsü

(Kist Sağ Alt Kısımda)


Trichilemmal Kist Tedavisi 

Trichilemmal kistlerin tedavisi sadece cerrahi yöntemle yapılmaktadır. Kist oluşmuş bölgelerden hastanın tamamen uyutulması ile kistler kesi yapılarak çıkartılır ve patolojiye gönderilir. 


Kistin çıkartıldıktan sonra yandan kesitinin görünümü.

Kistler iyi huylu tümörler olabileceği gibi Prolifaratif türünün agresif davranışlar göstererek uzak bölgelerdeki sağlam dokularda da görülmesi ve kötü huylu kanser hücrelerine de dönüşebilmektedir. Oluşan kistlerin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını anlamak için cerrahi işlem sonrasında patoloji sonucu beklenir ve gerekli hallerde onkoloji iş birliği ile tedaviye başlanması gerekebilir. 

Trikilemmal kistin çıkarılması sonrasında hasta belli bir süre yakın takip altında tutulmalıdır. Çıkarılma işlemi yapılmadan önce  uzak bir organa sıçramış olabilir. Hasta vücudunda herhangi bir yerinde kist, kitle veya anormal şişlikler fark ederse doktora başvurmalı ve incelemeye alınmalıdır. 

Trichilemmal Kistin Riskleri Nelerdir?

Kistin kötü huylu tümörlere dönüşmesinin yanı sıra diğer organlara sıçrama ihtimalide vardır. Boyun ve baş bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Tükürük bezine bulaş sağlayabilen kist, ağız içerisindeki şişkinlik ile fark edilir. Tükürük salgısındaki değişimlerde belirtilere eşlik eder. 


Tükürük Bezine Metastaz Yapmış Trikilemmal Kist

Kist olgusu, 30 yaş üzeri kadınlarda, saçlı deri, ende, boyun, koltuk altı ve genital gölgede görülmektedir. Nadir olarak görülen trikelammal kist, erkeklerde scrotum derisinde de görüldüğü literatüre kaydedilmiştir. Karakteristik özellikleri incelendiğinde kenarları gri – sarı renklerde, ayrı ayrı kabarcıklar halinde görülebilir iken, adacık şeklinde birleşmiş formları da görülmüştür. Kitle basmakla ağrısız, mobil ya da inmobil yapıda ve giderek büyüme eğilimi gösterir. Sıçradığı organlar ve ya bezlerde yapısal – fonksiyonel bozukluklar oluşturabilir. 

Kistlerin çıkarılması sonrasında hasta yakın takip edilmeli, vücudundaki diğer kıl olan bölgelerde de incelemeler yapılması gerekmektedir. 

Trikilemmal Kistler İyi Huylu Mudur?

Kistlerin iyi huylu türü daha yaygın görülmektedir. Fakat prolifaratif türü, kötü huylu tümörlere dönmeye meyilli kistler olarak görülmüştür. Prolifaratif türlerinin ayrıca diğer uzak organlara da metastaz yaparak orada iyi ya da kötü huylu kistler de oluşturabilirler. 

Kıl köklerinin enfeksiyonu, testesteron fazlalığı ve salgı bezlerinin tıkanması ile ortaya çıkan bu kistler, görüldüğü yerden alakasız bir noktada kist oluşumu yapabilmektedir. Kistlerin fark edildiği anda gecikmeden Dermatoloji uzmanına başvurmak ve görüş almak önemlidir. 

Kistlerin görüldükleri noktada, görünüşleri ve bulundukları formlardan dolayı kötü huylu cilt kanseri ile karıştırılabilinmekte. Bu nedenle doktor muayenesinden sonra kistten alınacak biyopsi örneğinin sonucuna göre bir teşhis koymak hasta için daha iyi olacaktır. 

Kistlerin Oluşmasındaki Çevresel Faktörler

  • 30 yaş ve üzeri kadınlarda daha yaygın görülen bu kistlerde, kuaförlerde ve güzellik salonlarında yaptırılan epilasyonlarda sterilliğe dikkat edilmemesi, kıl köklerinin enfeksiyonlanması sonucunda oluşabilir. 
  • Evde yapılan epilasyonlarda, tıraş bıçağı ve / veya ağdanın kullanıldığı bölgelerde sterilliğe son derece dikkat edilmeli ve epilasyon sonrasında uygun temizleme solüsyonları kullanılmalıdır. 
  • Testesteron hormon tedavisi uygulanan kişilerde vücut için fazla gelmiş ise kistlere sebep olabilir. 
  • Testesteron hormonunun kontrolsüz kullanımı ve hormon tahlili yaptırılmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. 

Genetik faktörler ise Gardner’s sendromu ve bazal hücreli nevüs sendromu da trikilemmal kistlerin oluşumunda etkilidir. Gardner’s sendromu, bağırsaklarda görülen kalıtsal bir hastalıktır ve bu gen trikilemmal kistlerin oluşumunda etki göstermektedir. Bazal Hücreli Nevüs sendromu ise; otozomal gen üzerinde dominant olan bir rahatsızlık olup, çenede, iskelette gözlemlenen karsinomlardır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 3,50 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle