Tükürük Bezi Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çene altında veya boğazın yan taraflarında şişkinlik oluşması durumunda yapılan tetkikler sonucunda kist olduğu tanısı konulduğu zaman tedaviyi aksatmamalısınız.

Tükürük Bezi Kisti

İnsan vücudunda büyük olan 6 tane ve gözle görülmeyecek kadar küçük olan yüzlerce tükürük bezi bulunmaktadır. Ağız bölgesinde, boğaz kısmında ve yutak organlara verilen isim olmaktadır. Kişilerin sindiriminde etkili olacak olan sindirimde etkili olacak salgının oluşmasını sağlayacaktır. Bu bezler ayrıca kişilerin ağız ya da burun gibi organlarının nemli kalmasını sağlayacak ve ayrıca enfeksiyon oluşumunu da aza indirecektir. Tükürük bezlerinde meydana gelen kistlerin oluşma nedeni hücrelerin anormal bir şekilde kontrol edilmeden büyümesi sonucunda oluşacaktır. İyi huylu olması ile bilinmektedir. Çok yavaş büyüyeceklerdir. Dokuya baskı yapmaması sonucunda herhangi bir belirti vermeyecek, yıllar içerisinde büyüyecektir. Bunlar büyümesi sonucunda sinirlere ya da dokulara ağrı yapması sonucunda belirtileri ortaya çıkacaktır. 

Tükürük Bezi Kisti Belirtileri

Tükürük bezinde kist oluşması durumunda eğer ki çok büyük boyutlarda olmaması ve kistin apse oluşmaması sonucunda belirtiler ortaya çıkacaktır. Kist tek bir tükürük bezinde olacağı gibi birden fazla kist üzerinde de oluşabilir. Çok büyük boyutlara ulaşması sonucunda tükürük bezlerinde kitlenin oluşması sonucunda yemek yemeyi de engelleyecek kadar büyük boyutlara ulaşması da görülecek belirtiler arasında olmaktadır. Bu belirtiler dışında da sıklıkla şunlar görülebilir:

  • Oluştuğu bölgede şişlik oluşması;
  • Ağza kötü bir tadı olan akıntı gelmesi;
  • Yüksek ateş;
  • Genel olarak halsizlik;
  • Baş ağrısı;
  • Kas ağrıları;
  • İştahsızlık.

Kişilerde meydana gelecek olan kist sonucunda kistin büyümesi neticesinde dokuya baskı uygulayacağı için şişlik oluşması da görülecektir. Kistin büyümesi sonucunda ağız tamamen açılmayacaktır. Kızarıklık olması ya da konuşmakta güçlük çekmesi gibi durumlarda olabilir. Bazı kişilerin dudaklarına kadar vuracak şişlik oluşması da görülebilir. Kistin büyümesi sonucunda kişilerde sıklıkla ağrı oluşur. Dokulara baskı uygulaması sonucunda kişiler ağzını açmakta da zorluk yaşayacak bir durum olacaktır.

Kızarıklık ve ağrıya neden olacak bir durumda ele gelen şişlik oluşması durumunda vakit kaybetmeden hastanın doktora görünmesi gerekmektedir. 

Tükürük Bezi Kisti Nedenleri

Tükürük bezlerinde meydana gelen kistlerin doğuştan olması da söz konusu olabilir. Ayrıca bebeklerin bazılarında kulak gelişimiyle ilgili sorunların olmasına neden olacak bri durum söz konusu oluşur. Bunun nedenleri arasında parotis adı verilen tükürük bezinde kist ile dünyaya gelmiş olmasıdır. Kist gelişimi eğer ki doğumsal olarak meydana gelmemesi sonucunda kistin oluşma nedeni tükürük bezlerinin aşırı çalışması, yaşanılan travma sorunlarının görülmesi, yaşanılan enfeksiyon gelişimi sonucunda da tükürük bezlerinde içerisi sıvı dolu olan ve dış duvarları oluşan kistlerin oluşması da görülmektedir. Tükürük bezlerinde kist oluşmasına neden olan durumlar arasında tükürük bezinde taş oluşması da söz konusu olacaktır. Organ üzerinde tümör oluşması sonucunda ya da hücrelerin aşırı bir şekilde birikmesi sonucunda kistin oluşması görülür. Bu kistler iyi huylu olacak ve kistlerin çoğunun tedavi edilmeden kendiliğinden geçecektir. Kist oluşmasının nedenleri arasında sigara da gösterilmektedir. Sigara ve kişilerin radyasyona maruz kalmaları da birçok kişinin kistinin oluşmasında etkili olacaktır.

Tükürük Bezi Kisti Tedavi Yöntemleri

Tükürük bezinde kist oluşması durumunda bu kistin belirlenmesi için semptomların oluşması ya da şişliğin dışarıya doğru oluşması sonucunda kişilerin kulak burun boğaz doktoruna görünmesi gerekmektedir. Bunun için doktor tarafından bir takım testler tanıyı koymak amacıyla istenecektir. Röntgen çekilmesi, MR ya da ultrason ve bilgisayarlı tomografi sonucunda kişilerin tükürük bezlerinde kist olup olmadığı da anlaşılacaktır. Kişilerde tükürük bezlerinde meydana gelen kist özellikle apse yapılması sonucunda ağrı gelişecektir. Doktor tarafından tedavisi gerçekleşmesi için ilk olarak ilaç tedavisi uygulanacaktır. Kistin tedavisinde kullanılacak olan ilaç tedavisi oldukça etkili olacaktır. Birçok hastanın kistinin ilaç tedavisi eşliğinde küçüldüğü de gözlemlenmektedir. İlaç tedavisi ile birlikte hasta gözlem altında kalacaktır. Bu sayede kistin büyüyüp küçülmediği de anlaşılacaktır. Eğer ki hastada ilaç tedavisi etkili olmaması sonucunda kişiye kulak burun boğaz doktorları tarafından cerrahi müdahale uygulanacaktır.

Kistin cerrahi yöntem uygulanarak çıkarılmamasından önce ince bir ipne aracılığı ile kistin aspirasyonu yani içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Bunun için ultrason eşliğinde yapılacak muayene de ince bir iğne ile kistin içerisinde ki sıvı dışa boşaltılır. Fakat bu yöntem sonucunda kişilerde meydana gelen tükürük bezlerinde oluşan kistin tekrar etme ihtimali bulunmaktadır. Kist aspirasyon yöntemi ile içerisinde ki sıvı boşaltılmasına rağmen tekrardan nüks eden kistlerin tedavisi için kişilere cerrahi yöntem uygulanarak kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir.

Tükürük Bezi Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 yemek kaşığı rezene;
  • 1.5 su bardağı su.

Kişilerin tüketecek oldukları rezene çayı, tükürük bezlerinde kist oluşan kişilere tavsiye edilmektedir. Rezene bitkisinin içerisinde bulunan flavonoid sayesinde birçok hastalığın tedavi edici özelliği olduğu da unutulmamalıdır. Bazı kişilerin hastalığın tedavisinde kullanılacak olan rezene çayını günde iki kez sabah ve akşam aç karnına içmelidir. Klorsuz olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar rezene atılarak 10 dakika kısık ateşte kaynatılmalı, ardından da 15 dakika boyunca demlenmeli ve hiçbir katkı maddesi katmadan içilmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle