Urakus Kisti Nedir? Urakus Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Urakus, hamileliğin ilk başlarında bulunan anne bebek arasındaki bir kanaldır. Bu kanalın 12. haftadan sonra kapanması beklenir. Kapanmayan kanal kistlere neden olmaktadır.

Urakus Nedir?

Urakus, gebeliğin başından itibaren gelişen, hamilelik başlarında açık olan bir tüptür. Gebeliğin ilerlemesi ve bebeğin gelişimi ile tüp 12. haftadan sonra tamamen tıkanır ve göbek deliğinden mesaneye uzanan bir kanal şeklini alır. Urakus kanalının kapanmaması, mesane ile göbek deliği arasındaki bağlantının açık olması anlamına gelmektedir. Kapanmayan urakus kanalı kistlere neden olmaktadır. 


Urakus Anomalileri

Urakus Anomalileri

Gebeliğin 3′ üncü ayından sonra kapanmayan urakus kanalları kistlere neden olmaktadır. Urakus kanalının kapanmaması demek, bir ucu mesaneye diğer uzu göbek deliğine bağlı olduğundan sürekli olarak mesanenin açıklığı anlamına gelmektedir. Açıklığın boyutu ve büyüklüğüne göre anomaliler değişmekle birlikte, açıklığı büyük olan hastalarda sürekli olarak mesanedeki idrarın göbek deliğinden sızmasına neden olmaktadır ve buna urakus patent adı verilmektedir. 

Urakusun göbek deliği ya da mesane tarafından kapatılması ile arada kalan kanalın içerisinde bulunan idrar orada zamanla kistlere neden olmaktadır. İdrar içerisindeki mineral ve maddelerin zamanla kanal içerisinde çökerek yoğun bir kal alması ve hatta bazı hastalarda taş oluşumuna bile neden olmaktadır. 

Urakal sinüs denilen olayda ise, göbek çevresinde bir müktar urakus kanalının açık kalması ile tanımlanmaktadır. Urakus sinüs durumunda, kanal içerine mikroorganizmalar yerleşerek enfeksiyonlara, göbek deliği akıntılarına neden olabilmektedir. 

Urakus divertikül olayında ise göbek deliği kısmında tamamen kapanma olup mesane tarafındaki açıklığı ifade etmektedir. Her şekilde anomalisi olan urakus kanalının zararları vardır. 

Urakus Kisti Belirtileri

Urakus sinüs ve divertikülde hafif belirtiler görülürken, urakus kistinde daha dikkatli belirtiler görülmektedir. Çocukluk döneminde karın ağrısı, göbek kısmında şişlik ve göbek deliği akıntıları yaygın görülen belirtilerdir. 

Bebeğin ilk doğduğunda kesilen göbek kordonu mandal yardımı ile tutturulur. Bu göbek mandalı, herhangi bir enfeksiyon ve benzeri durum olmaz ise 7-10 arasında düşerek göbek normal halini almaya başlar. Bazı bebeklerde 3 aya kadar göbekten bir miktar akıntı gelmesi normal kabul edilirken, bu akıntıların süresinin uzaması ve bebekte huzursuzluk baş göstermiş ise mutlaka bir doktor kontrolü gerekmektedir. 


Bebeklerdeki Huzursuzluğun Sebebi Kist Olabilir

Urakus kanalının kistik durumlarında, kanal genellikle mesane kısmından açık göbek deliği kısmından kapalı ya da her iki taraftan da kapanmış fakat içerisinde sıvı – idrar kalmıştır. İçerisinde kalan idrarın, normalde içerisinde bulunan mineral ve atıkların zamanla içerisinde enfeksiyona neden olması ya da taş gibi oluşumlara sebebiyet vermesi nedeniyle şiddetli karın ağrıları, karın hassasiyeti, göbekte şişlik görülebilir.

Urakus Kistinin Komplikasyonları

Kist, enfeksiyon ya da kanal içerisinde oluşmuş taşlar nedeniyle görülebilmektedir. Genellikle mesanenin kubbe bölümünde görülen kistler, zamanla büyüme göstererek (komşu dokulardan beslenmesi ile) kistin gerginleşmesi ve patlamasına kadar gidebilir. 

Urakus kisti, belirtilerin önemsenmeyip karın içerisinde patlaması durumunda, hastada şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş gibi peritonit denilen karın zarı iltihabına yol açabilir. Periton zarı, tüm iç organları kaplayan bir zardır. Karın içerisine patlayan kist, periton zarının iltihabı akabinde de diğer organların hasarına neden olabilir. 

Peritonit tablosunda görülen yüksek ateş, bulantı, kusma belirtileri önemsenmediği durumlarda hayati tehlike yaratabilmektedir. Urakus kistinin bu denli tehlikeli bir duruma yol açmadan belirtiler göz ardı edilmemeli ve muayenesi yaptırılmalıdır. 

Urakus Kisti ve Anomalilerinin Tedavisi

Kist ve anomalilerinin tedavisinde mutlaka saptandığında cerrahi yöntemle kanalın çıkartılması işlemi uygulanmaktadır. Üroloji doktorunun yaptığı bu işlem, enfeksiyon bulguları ile başvuru yapan kişilerde önce antibiyotik tedavisi ardından cerrahi tedavi planlanmaktadır. 

Bebek 6 aylıktan küçük ise ve yakınmaları yok ise 12-36 aya kadar takip edilmektedir. 12-36 aylık bebeğin halen kanalı kapanmamış ise cerrahi yöntemle kanal çıkartılması yapılır. 

Göbek deliğinden gelen akıntının önemsenmemesi ciddi idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. İdrar yolu, mesane ve böbrek iltihaplarının görüldüğü hastalarda gerekirse yatış yapılarak antibiyotik tedavisi alması ve ardından cerrahi planlaması yapılması gerekmektedir. 

Kistin operasyonunda ise, göbek deliği çevresinden girilerek kistin patlamamasına dikkat ederek kanalla beraber çıkartılması yapılır. Hastanın boşaltımında herhangi bir etkisi olmayan operasyonda, doktorun uygun gördüğü sürede hastanede gözetim altında kalarak eve gönderilebilir. 

Kistler genellikle göbek deliği çevresine yakın olduğunda göbek fıtığı ile karıştırılabilir. Kistin kesin tanısı, yapılan idrar tahlili, kan tahlili (özellikle kanda enfeksiyon kontrolü), ve ultrason ile koyulabilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle