Vajina Kisti (Bartholin) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Vajinanın yan taraflarında bulunan bartholin bezinin kanallarının tıkanması sonucunda kist meydana gelir. Şiddetli ağrının olmasına neden olan kist tedavi edilmelidir.

Vajina Kisti


Vajina Kisti

Bartholin bezi vajinanın her iki yanında bulunmakta olan salgı üreten bezlere verilen isimdir. Bartholin kadınların uyarılması sonucunda sıvı üretecektir. Bu sayede vajina da kayganlığı oluşturacaktır. Bartholin bezleri vajinanın sağında ve solunda olan bezler olmaktadır. Bu bezin kanalının tıkanması sonucunda içerisinde ki sıvının birikmesi sonucunda kist meydana gelecektir. Kistin oluşmaya başlaması sonucunda sağ ya da sol bazı durumlarda ise her iki bezde de tıkanma gerçekleşecektir. Bu durumda kist meydana geldiği zaman oluştuğu bez üzerinde şişkinlik oluşmasına neden olur. İçerisinde ki sıvının vajinanın içerisine boşalmaması sonucunda kaynaklanacaktır.

Kistin oluşması sonucunda ise bir süre sonrasında apse yapacak ve bu durum bayanlarda ciddi rahatsızlık oluşmasına neden olacaktır.

Vajina Kisti Belirtileri

Vajina da meydana gelen çok küçük boyutlarda olan kistin herhangi bir belirti vermemesi ile bilinecektir. Fakat bartholin içerisinde ki sıvının vajinaya akmaması sonucunda kistin içerisinde birikmesi sonucunda şişme meydana gelecektir. Genital bölgede bu kist oluşmaya başlaması durumunda gözle görülür ve ele gelir bir şişlik oluşacaktır. Bu şişkinlik ceviz büyüklüğünde olabilir.Ayrıca bartholin kisti oluşması neticesinde bayanlarda şu belirtilerde ortaya çıkacaktır:

  • Şiddetli ağrı;
  • Yürümede zorluk;
  • Cinsel ilişki esnasında artan ağrı;
  • Yüksek ateş;
  • Halsizlik;
  • Titreme;
  • Kusma.

Apse olması sonucunda artı daha da şiddetlenecektir. Bu kistin apse yapması sonucunda bayanlar pantolon giyemeyecek ve ayrıca bayanlarda oturma ya da ayağa kalkma sırasında da şiddetli bir ağrısının olmasına neden olacaktır. Bel soğukluğunun oluşmasının en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir. Daha çok üreme çağında olan bayanlarda görülmektedir. Fakat bazı durumlarda menopoz sonrasında da görülme ihtimali bulunmaktadır. Eğer menopoz sonrasında görülmesi sonucunda bu kistin kansere dönüşme riski de bulunmaktadır. 

Vajina Kisti Nedenleri

Vajinada kist oluşumunun nedeni tam olarak günümüzde bilinmemektedir. Hijyen sonucunda ya da çevresel etkenler neticesinde bartholin bezinin tıkanması sonucunda gelişecektir. Vajina da ıslanma meydana gelmeyecek ve vajina da meydana gelen mantar sonucunda da olacağı gibi yanşanılan vajina ameliyatları sonucunda da vajina kistlerinin görülmesi ile bilinmektedir. Cinsel ilişki sırasında ciddi bir ağrının olmasına neden olacak bir durum oluşacaktır. Vajina yaralanması gibi sorunlar oluşması durumunda ya da bölgenin bir darbe alması sonucunda çarpma ya da zedelenme sonucunda da meydana gelecek olan kist olarak bilinmektedir. Cinsel ilişki sırasında hastanın korunmadan cinselliği yaşaması gibi durumlar içerisinde oluşacağı gibi aynı zamanda tuvalet temizliğini arkadan öne doğru yapan bayanlarda da sıklıkla görülmektedir. Bu durumda akıntı ya da şişlik oluşması gibi sorunlar da bayanların karşısına çıkmaktadır. Vajina kisti bekar olan kadınlarda da sıklıkla görülmektedir.

Vajina Kisti Tedavisi

Vajinada kist meydana gelmesi sonucunda ağrının şiddetli olacağı için mutlaka kadın doğum doktoru tarafından tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Kistin hasta tarafından delinerek içerisinde ki sıvının boşaltılması durumu ya da kendiliğinden patlaması bir süre sonra kistin tekrarlama ihtimalini arttıracaktır. Antibiyotik tedavisi uygulanması sonucunda apse iyileşecek ve kistin küçülmesi beklenebilir. Fakat ağrının çok fazla olması sonucunda bayanların kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması gibi bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat bu yöntem uygulanması sonucunda kistin duvarları kalacağı için bir süre sonra nüks etme ihtimali fazla olmaktadır. Cerrahi yöntem uygulanarak kistin duvarları ile birlikte çıkartılması sonucunda nüks etme oranı daha düşük olmaktadır. Eğer ki cerrahi yöntem uygulanarak alınmasına rağmen kist tekrarlaması sonucunda bazı bayanlarda bartholin bezinin de alınması gerekecektir.

Bartholin kisti oluşması sonucunda hastalarda tehlikeli mi sorusu akıllara gelmektedir. Özellikle menopoza girmiş olan bayanlarda tehlike oluşmasına neden olacaktır.

Vajina Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 su bardağı kaynar su;
  • 6 gram karabaş otu;
  • 6 gram melisa.

1 su bardağı klorsuz olan ve kaynayan suyun içerisine 6 gram kadar yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı karabaş otu ve daha sonrasında da aynı ölçüde melisa atılarak 7 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılması gerekmektedir. Daha sonrasında süzülmeden ılıması beklenecek bu sayede de demlenir. Bu kürü içerken asla içerisine bir tatlandırıcı atmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Suyun ılık olması sonucunda akşam yemek yemeden 2 saat kadar öncesinde içilmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle