Yağ Kisti Tedavi Yöntemleri ve Ameliyat Aşamaları

Yağ kisti oluşması durumunda, sinirlere baskı yapmazsa estetik görüntü dışında herhangi bir belirtisi de olmayacaktır. Kalıcı tedavisi cerrahi müdahale ile çıkartılmak olacaktır.

Yağ Kisti Nedenleri


Yağ Kisti

Kistlerin içerisi sıvı dolu olan ve etrafının zar ile çevrili olan lezyon olmaktadır. Sebase kist olarak isimlendirilen ve halk arasında bu kistlerin yağ kisti olarak bilinen kistlerin etrafında bir zar bulunmaktadır. İçerisinde pis kokulu olan ve koyu yağlı bir kıvamı olan kistlerin içerisinde sıvı bulunmaktadır. Sebase kistleri insan hayatını tehdit eden kistler değillerdir. Çok yavaş büyümesi ile bilinmektedir. Yağ kistlerinin neden oluştuğu konusunda cilt yüzeyinde bulunan yağ bezlerinin tıkanması sonucunda meydana gelebilirler. Bu yağ bezlerinin tıkanması sonucunda cilt üzerinde yağ birikmesine neden olacaktır. sebum adı verilen yağ bezlerinden tıkanacaktır. Bunun sonucunda da beze meydana gelir. Ayrıca yağ kistinin oluşma nedenleri arasında vücutta oluşan sivilcelerin oluşması, kişinin ameliyat yarasının olması ve bir yere çarpma ya da çizme sonucunda meydana gelen travma neticesinde de oluşabilirler. Bu nedenler sonucunda tıkanan cilt bezlerinin aylar sonrasında bile çok yavaş bir şekilde büyümesi sonucunda oluşurlar. Bazı yağ kistlerinin nedenleri arasında ise doğuştan olacağı da bilinmektedir. Yağ kistleri kafada sıklıkla görülmektedir. Dokunulması durumunda yumuşak olurlar. Kafada oluşması durumunda çok yavaş bir şekilde büyüyeceklerdir.

Kafada oluşması durumunda ciltte kızarıklığın olmasına neden olacaktır. Tek bir yerde kafada görüleceği gibi vücudun başka bölümlerinde de kolda ya da memede de görülebilir. 

Yağ Kisti Tedavisi

Yağ bezeleri kafadaki bölge üzerinde oluşması sonucunda ciltte sinirlere baskı yapması sonucunda ağrı yapma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda doktora mutlaka gidilerek tedavisinin yapılması gerekmektedir. Yağ bezeleri oluşması durumunda yağ kistlerinin kendiliğinden geçme gibi bir durumları söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle de çok büyük olan yağ kistlerinin mutlaka tedavisi yapılmalı ve sinire yaptığı baskı sonucunda oluşan ağrı geçecektir. Yağ kistlerinin vücuttan çıkartılması için çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Bunların en yaygın olan ve en kesin çözümü ise kistlerin cerrahi müdahale altında alınması olacaktır. Bu müdahale daha çok lokal anestezi altında yapılacak ve kistin bulunduğu bölgeden bir kesik yapılarak kist duvarları ile birlikte çıkartılacaktır. Eğer kistin çok fazla olması durumunda kist çıkarma işlemi genel anestezi altında yapılacaktır. Cerrahi müdahale sonrasında hastanın antibiyotik kullanması bir süre gerekmektedir. Kistin çıkartıldığı bölgede yara oluşacağından enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Bunu önlemek amacıyla hastanın antibiyotik kullanması gerekmektedir. İyi huylu olan yağ kistlerinin tedavisi için mutlaka hastanın dermatolog tarafından ilk tedavisi gerçekleşmesi için hastanın muayene olması gerekmektedir. Kistin görünümü nasıl ki estetik açıdan kötü bir görüntü olmasına neden olurken kist çıkartılırken yapılacak olan kesik küçük olması gerekmektedir. Sonrasında yara izinin olmaması gerekmektedir.

Kist çıkartıldıktan sonrasında tekrardan aynı bölgede nüks etmesinin ihtimali çok az görülmektedir. 

Yağ kisti oluşması durumunda uygulanacak diğer tedavi yollarından bir tanesi de iğne ile kistin içini boşaltmak olacaktır. Fakat kistin içini boşaltmak kalıcı bir çözüm olmamasından tekrardan nüks etme ihtimali olması nedeniyle çok tercih edilmemektedir. Mini Eksizyon adı verilen yöntem sayesinde küçük bir kesi yapılarak lazer ile kistin içindeki sıvı boşaltılacaktır. Sonrasında ise kist duvarlarının küçük kesikten çıkartılması gerekmektedir.

Yağ Kisti Bitkisel Tedavisi

Lavanta Kürü

  • 5 gram lavanta otu;
  • 1 su bardağı su.

Yağ kisti olan kişilerin bitkisel kürleri ile tedavisi yapılması için ciltte meydana gelen ve özellikle de kafadaki yağ kisti için yapacak olduğunuz kürlerden bir tanesi de lavanta otu ile yapacağınız kür olmaktadır. Bitkisel tedavisi içerisinde lavanta otu ile yapacağınız kür kistin yok olmasını sağlayacaktır. Yağ bezesi için 5 gram kadar lavanta otunun bir su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine koymalı ve 5 dakika boyunca kaynatın. Daha sonrasında ise lavanta otu kürünün demlenmesi ve suyun içilir kıvamda olması için 10 dakika boyunca bekleyin. Kürü sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa aç karnına 21 gün boyunca içmelisiniz.

Elma Sirkesi

  • 1 fincan elma sirkesi.

Kafada ya da ciltte meydana gelen yağ kisti için yapacağınız bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesi de elma sirkesi olmaktadır. Bunun için 1 fincan oda sıcaklığında ki elma sirkesine hijyenik bir pamuk batırılmalı ve ıslatılmalıdır. Daha sonradan ciltte nerede yağ kisti varsa onun üzerine elma sirkesi ile ıslatılmış olan pamuk konulmalıdır. 5 dakika boyunca bekletilmeli ve ardından bölgenin yıkanmaması gerekmektedir. Elma sirkesi içerisinde var olan asetik asit sayesinde enfeksiyon oluşumunu da önleyecek ve kistin yok olmasını da sağlayacaktır. Kist iyileşene kadar bunu günde birkaç defa uygulamalısınız. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle