Yanakta Kist Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Yanakta kist, yaş ya da cinsiyet grubu fark etmeksizin, farklı etkenlere bağlı olarak karşılaşabileceğimiz kistlerdir. İsminden de anlaşılabileceği üzere, yanakta görülmektedir. Tedavi edilebilirler.

Yanakta Kist


Yanakta Kist


Yanakta kist, pek çok kişide görebileceğimiz; sıklıkla karşılaşılan kist grupları içerisinde yer almaktadır. Çene ve ağız cerrahisinde kistik olarak en çok karşılaşılan yapılar yanakta yer almaktadır. Yanaklarınızın dışında, ya da ağız içi boşluğunda hissedilen şişlikler ve hissedilen bezeler, yanak kistinin işareti olabilmektedir. Genç ya da yaşlı demeden birçok kişinin yanak kistine yakalandığını görmek mümkündür. Sıklıkla karşılaşılan bir kist türü olmasının yanı sıra, halen neden meydana geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Çoğunlukla kendi kendine ortaya çıkan bu kist, zaman içerisinde kendisi kaybolabileceği gibi, selim de olabilmektedir. (kendi kendine büyüme durumu). Genellikle ağız içinde görülebilen bu kist elmacık kemiklerine yakınlığından dolayı yanak kisti adını almaktadır. 

Nedenleri 

Bölgede oluşan yapılar, genellikle kendiliğinden meydana gelmektedir. Oluşum nedeni bilinmemekle beraber, genetik faktörlerin bezenin oluşumunda etkileri olduğu düşünülmektedir. Ağız içi ya da dışında oluşan bezelerin, nadir de olsa ani çarpmaların etkisi ile oluşabileceği, burada bulunan sivilce ve yağ bezelerinin sıkılması ile de kiste dönüşebileceği düşüncesi, tıp dünyasında hakim görüştür. Ağız içi kistlerin oluşum nedenleri ile daha geniştir. Sigara alkol, ağız içi bakımının tam olarak yapılmaması ve bunun gibi benzer kötü alışkanlıklar beze oluşumuna sebebiyet vermektedir. Dişlerin aşırı keskin olması, yanlış beslenme ve dişlerin temiz tutulmamasının da etkisinin bulunabilmektedir.

Belirtileri

 • Yanak İçi Hassasiyet
 • Yemek Yiyememe
 • Çene Kasları Hareket Ettirildiğinde Duyulan Sancı
 • Ağız İçi ya da Dışında Sancı
 • Gözle Görülebilen Şişlikler
 • Bölgede Hareket Ediyormuş Hissi Veren Yapı Oluşması
 • Beyaz ya da Kırmızı Lekeler
 • Sesin Uzun Süreli Kısılması
 • İrin Akıntısı
 • Ağız Kokusu
 • Enfekte Olmuş Kırmızı Görüntü
 • Dil İle Hissedilen Kistin Yapısı
 • Bezelye Tanesi Büyüklüğünde Bir Yapı Hissedilmesi

Yukarıdaki problemlerden herhangi ikisinin aynı anda görülmesi, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu konuyu asla hafife almamalı ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

  Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri doğrudan yanakta görülen kistin belirtilerinden birisi olabilir. Kolay teşhis edilebilecek bir yapı olduğundan, hastanın kendi kendisini muayenesi (tesadüfi) şekilde anlaşılabilir. Yanağınızın içine doğru bir yapının hissedilmesi, beraberinde akan irin ve hatta kökü koku bu hastalığın belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Sesinizin kısılması, yüzünüze karşıdan bakıldığında doğrudan bir bezenin bulunduğunun görülmesi, bu yapıyı teşhis edebilmek için çoğunlukla yeterlidir. Doktor kontrolünde basit bir el müdahalesi ve kistin özelliğinin belirlenmesi için ilaçlı MR yardımına ihtiyaç duyulur. İşlem sırasında yüzünüzde ya da ağız içinde meydana gelen bu yapının iyi niyetli olup olmadığı belirlenebilir. Tıbbi sebeplerle ya da tamamen estetik sebeplerle bu hastalığın tedavisi yapılmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Bu kistin tedavisi için tercih edilebilecek belirli başlı yöntemler bulunmaktadır. Mevcut yapının niteliği belirlendikten sonra, doktor tavsiyesi ile yapının kendi kendine iyileşmesi beklenebilir. Bu birçok kişide sonuç veren bir yöntemdir. Hastada meydana gelen yapının kendi kendine iyileşemeyecek durumda olması durumunda, kistin akıtılması yöntemi kullanılmaktadır. Bir enjeksiyon yardımı ile yanağa girilerek burada bulunan sıvının akıtılması sağlanmaktadır. Genellikle sonuç verse de mevcut şişliğin yok olması kısmında bu yöntem biraz yetersiz kalabilmektedir.

İlaç tedavisi, yapı içerisinde enfeksiyon bulunuyorsa ve irin akıntısı gözlemleniyorsa, bunu gidermek ve kisti belirli ölçüde küçültebilmek için yararlı olabilir. Ancak bu yapıdan kesin olarak kurtulmak için cerrahi müdahale şarttır.

Yanak Kisti Ameliyatı ve Riskleri

 Operasyon oldukça basittir. Ortam sterilize edilip hasta mevcut işlem konusunda bilgilendirildikten sonra tedaviye başlanır. Yanak dışında ya da ağız içinde meydana gelen kitle içi açılarak temizlenir. Ortalama 15 ile 20 dakika arasında süren bu operasyon riskli kabul edilmez. Ancak işlem sırasında doku kaybının önlenmesi için dikkat edilmesi ve mutlaka uzman bir doktorla çalışılması gerekir.

Hasta işlem sonrasında, lokal anestezi etkisinden kurtulduktan sonra taburcu edilebilir. Bu süre zarfında çok soğuk ve sıcak içeceklerden kaçınılmalı, yaranın korunması için doktorun önerileri birebir dinlenmelidir. Baharatlı ya da acılı yenmemeli, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Hekiminizin önereceği ilaçlar ile yaranın hızlı bir şekilde kapanması mümkün olacaktır. İyileşme süresi ortalama 1-2 ay kadardır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle