Yumurtalık Kisti Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

bayanlarda sağ ya da sol yumurtalıklarında meydana gelen birçok kist türü bulunmaktadır. Bu kistlerin kendiliğinden geçmemesi durumunda mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri


Over Kisti Ultrason Görüntüsü

Yumurtalık kistinin meydana gelmesinin en önemli nedenleri arasında hormonlarda oluşan düzensizlikler gösterilmektedir. Özellikle en sıklıkla meydana gelen folikül kist oluşması buna bağlıdır. Ayrıca kadınlarda meydana gelen yumurtalık kistlerinin oluşma nedenleri arasında radyasyona maruz kalmaları ya da çevresel etkenler ve bağışıklık sisteminin zayıf olması da gösterilmektedir. Birçok yumurtalıkta meydana gelen kist herhangi bir belirti vermez. Rutin muayene sırasında kistin ultrason görüntüsünde ortaya çıkar. Bazı kistler ise büyüklüğüne ve basınç yapması sonucunda adet düzensizliği, sık sık idrara çıkma ya da kabızlık ve en önemli de kısırlık gibi sorunların olmasına neden olur.

Folikül Kist

Dolikül kist zararsız olan kistler olsa da çok büyük boyutlara ulaşması durumunda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Folikül adı verilen kese her ay adet dönemi içerisinde çatlayarak yumurta salması ile bilinmektedir. Bazı bayanlarda yumurtlamanın tamamlamasına neden olacak bu çatlama meydana gelmemesi durumunda folikül kist büyüyecek ve kist oluşacaktır. Henüz ergenliğe girmemiş bayanlarda ya da menopoz dönemi içerisinde olan kadınlarda ise çok nadir görülen bu kistlerin çatlamaması sonucunda meydana gelecektir. Folikül kistler basit ve ufak kist olarak adlandırılmaktadır. Folikül kistin olması durumunda kistin dönmesi ya da burkulması durumlar oluşmayacaktır. Fakat kistlerin rüptür ya da patlaması gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Kistin patlaması durumunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Karın bölgesinde şişlik;
  • Kanama;
  • Bayılma;
  • Karın ağrısı;
  • Göz kararması;
  • Bayılma;
  • Yüksek ateş;
  • Titreme;
  • Şok.

Folikül kist oluşması sonucunda bayanlarda kısırlık gelişmesi de söz konusu olacaktır. Belirtileri ortaya çıkması durumunda kişilerin laparoskopi ile cerrahi yöntem uygulanarak çıkartılacak ve ardından da temizlenecektir. Tedavi sonucunda hastanın tekrardan doğurganlık özelliği oluşacaktır. Fakat ameliyat sonrasında 6 ay sonrasında gebelik oluşacaktır.

Korpus Luteum Kisti

Folikül kist yumurtalıklarda meydana gelmesi sonucunda folikül açığı oluşması durumunda meydana gelecek olan o yapıya denmektedir. Daha çok Korpus Luteum Kisti kendiliğinden kaybolacak olan kistler olmaktadır. Korpus luteumunun içerisinde kanla dolu olacak bir kesecik oluşmasına neden olacaktır. Kistin boyutları 4 santimden küçük olacaktır. Fakat anormal olarak gelişmesi sonucunda 11 ile 15 santim arasında da nadiren bile olsa görülmesi söz konusu olur. Yüzey kısmı düzgündür. Hastalık sıklıkla over de meydana gelmesi sonucunda yapılacak olan ultrason görüntüleme tekniği sayesinde ortaya çıkacaktır. Belirtileri arasında karnın alt kısmında ağrının şiddetli bir şekilde oluşmasına neden olacağı gibi daha çok cinsel ilişki sırasında da oluşacaktır.

Kistin tedavisi için doğum kontrol hapları eğer ki işe yaramaması sonucunda da laparoskopi yöntemiyle cerrahi müdahale ile iyileşme görülecektir.

Çikolata Kisti

Bayanların çoğunluğunda kisti yani çikolata kisti görülmektedir. Daha çok 35 yaşın üzerinde olan bayanlarda şiddetli ağrının olduğu bu over kistleri ağrının olması ve kısırlığın nedenleri arasındadır. Tanısı için hastanın ultrason görüntüleme sonucunda ortaya çıkacaktır. Oluşma nedenleri arasında hormon düzensizlikleri ve çevresel etkenler sebebiyle olacaktır. Karın bölgesinde aşırı ağrının olması ve adet düzensizliği yaşamakta olan kişilerin tedavisi için cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Yumurtalıklara zarar verecek olması sonucunda laparoskopi yöntemi uygulanarak hastalığın tedavisi söz konusu olacaktır. Özellikle de bağırsaklara yakın olarak meydana gelecek olan kistlerin bağırsaklarda ağrı olmasına, kabızlık gibi sorunların olmasına neden olur. Gebe kalamayan kadınlara bakıldığı zaman sıklıkla over çikolata kisti olduğu görülmektedir.

Dermoid Kistler

Bayanlarda yumurtalıklarında ektoderm tabakası sonucunda gelişecek olan hastalık oluşumuna neden olacaktır. Bu tabakanın kist oluşmasına neden olan çeşitli dokuların gelişmesi sonucunda germ hücrelerinden kaynaklı olarak dermoid kisti meydana gelecektir. Normalde kistin içerisinde sıvı bulunur. Fakat dermoid kisti içerisinde sıvıdan daha çok başka dokular bulunacaktır. Kistin içerisinde sıklıklar saç teli, diş gibi dokular gelişeceği gibi aynı zamanda tırnak gibi dokularda gelişebilir. Her yaşta görülme ihtimali bulunmaktadır. Fakat daha çoğunlukla üreme çağında olan kadınlarda etkili olacaktır. Kistin içerisinde yoğun olarak tiroid dokusunun olması ile bilinmektedir. Boyutu değişken olacaktır. 1 santimden 50 santime kadar büyüklükte olabilir. Kistin oluşması sonucunda çekilecek ultrason görüntüsü sayesinde tanı konulacaktır. Hastalığın çoğunda herhangi bir belirti olmayacak ve rutin muayene sırasında ortaya çıkacaktır. En yaygın olarak sırt ağrısı, karında şişlik ve kabızlık gibi sorunlar oluşabilir. Kistin patlaması gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bu durum çok tehlikeli olacağından organların birbirine yapışması ya da enfeksiyon gelişmesi gibi durumlar olabilir.

Kistadenom

Üreme dönemi içerisinde olan kadınlarda sıklıkla görülmekte olan ve herhangi bir tedavi yapılmadan kendiliğinden yok olan kistler olmaktadır. Her ne kadar iyi huylu olsalar da %30 civarında kansere dönme ihtimali de bulunmaktadır. Her iki yumurtalıkta meydana gelme ihtimali de bulunmaktadır. Karın bölgesinde şişlik olması, şiddetli ağrının olması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kistin çok büyük boyutlarda olması durumunda açık cerrahi yöntem uygulanarak kist çıkartılmalı ve daha sonrasında patoloji olarak incelenmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle