Yumurtalık Kistleri Adette Gecikmeler Yapar Mı?

Yumurtalık kistleri, iyi huylu kistler olmasına karşın vücut üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Kistlerin olumsuz etkilerinden en önemlisi ise adet gecikmesidir.

Yumurtalık Kistlerinin Ve Adet Düzensizliği

Yumurtalık kistleri, kadın yumurtalıklarının üzerinde bulunan genellikle iyi huylu kistler olup toplumda &80 oranında karşılaşılan kistlerdir. Kistlerin kişiler üzerinde yarattığı etkiler değişkenlik gösterse de genellikle kendini adet düzensizliği ile göstermektedir. Adet düzensizliği yaşayan ve / veya adet gecikmesi yaşayan kişilerin doktor muayenesi sonrasında teşhisi koyulur. 


Dikkat! Kanamalarda Yaşanan Düzensizlikler Bir Şeyler Anlatıyor Olabilir.

Doktor muayenesinde yapılan ayrıntılı öykü alımı ve sonrasında yapılan ultrason ile polikistik over sendromu teşhisi koyulan kişiler, kistlerin yapısı, büyüklüğü ve sayısına göre medikal ya da cerrahi tedavi ile kistler yok edilmeye çalışılır ve adet döngüsü böylece düzenlenir. 

Yumurtalık Kistleri Adeti Geciktirebilir!

Kistlerin vücutta ilk başta yaptığı hormon dengesizliği nedeniyle adette gecikmeler ve adetin tamamen kesildiği hastalar olabilir. Kişiden kişiye belirtilerinde değişiklik göstermekle birlikte hastada polikistik over olmasına rağmen hasta adet görmeye devam edebilir. 

Polikistik over sendromu vücutlarında belirti vermeyen hastalar, rutin adet döngüsü içerisinde giderken kasık ağrılarının olması, cinsel ilişki sırasında ağrıların olması ve cinsel isteksizlik, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, göğüslerde gerginlik ile doktora başvurduklarında teşhis koyulabilir. Diğer yönden adet kanamasının gecikmesi veya kanamanın durması hastanın hamile olduğu düşüncesini de yaratabilir. Bebek isteyen çiftlerin kendilerinin yaptıkları aile planlaması sonrasında bir sonraki ayda adet kanamasının gecikmesi bu durumu düşündürebilir. 

Yumurtalık Kisti Adet Sancısı Yapar

Yumurtalık kistlerinde kişinin aylık kanamaları düzenli gelse bile şiddetli ağrılar yapabilmektedir. Kanama dönemlerinde kist olmasa bile çok ağrı çeken kişiler için medikal tedavi olarak düzenli şekilde doğum kontrol ilaçlarının kullanımı önerilebilir. Kisti olan kişilerinde medikal tedaviye başlamadan önceki adet dönemlerinde ağrıların artması ile karşılaşılır. 


Regly Dönemlerindeki Şiddetli Kasık Ağrıları

Sancı yaşanan dönemlerde Polikistik Over sendromu varsa kişiye kesinlikle kasıklara sıcak uygulama yapması önerilmez. Over kisti olmayan kadınların bile kasık bölgesine sıcak uygulama yapması sakıncalı olabilmektedir. Bunun yerine sıcak su torbalarına koyulan sıcağa yakın ılık sular ayak altlarına ve bel gölgesine koyulması rahatlama sağlayacaktır. 

Adet dönemlerini çok sancılı geçiren over kisti olan kişiler, dönemleri yaklaştığı zaman papatya ve melisa çayları tüketmeleri, bu çayların içerisine kabuk tarçın koyulması vücutta meydana gelen tatlı isteğini da bastıracaktır. Vücut için sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri olan papatya ve melisa çayları, günde 2-3 fincandan fazla tüketilmemelidir. 

Over Kisti Adet Olunca Geçmez

Over kistine sahip olan hastalar, adet olunca kistinin geçtiği inancına sahip olması yanlıştır. Over kistleri adeti geciktirebilir ya da kesebilir. Bu hormonal dengeyle alakalı olan bir durumdur. Hormonları vücut üzerindeki yaptığı dengesizlik nedeniyle meydana gelen düzensizlik ve kesilme durumlarında, doktorun başladığı medikal tedavi ile düzene girmesi ve adetin gelmesi sağlanabilir. 


Örnek Doğum Kontrol İlacı 

 

Aylık döngünün 28-35 gün arasında adet görmenin normal olduğu düşünüldüğünde, ağızdan alınan doğum kontrol ilaçları 28 günlük, günde bir kez alınabilecek şekilde tabletlerdir. Tablet kullanımının bittiği zaman 1 hasta içerisinde adetin gelmesi beklenir. 

Uzun süredir kanaması gelmemiş ve sıkıntısını yaşayan hastalar için regly söktürücü ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar, kanamanın başladığı dönemde vücutta salgılanan hormonların aynılarına sahiptir ve kısa süreli kullanılan ilacın bitiminden 1 hafta sonra kanamanın başlaması gerekmektedir. Kanamanın başlamadığı zaman tekrar doktora başvurmak gerekebilir. 

Sancılı Geçen Dönemlerde Yapılmaması Gerekenler

Sancılı geçen dönemler içerisinde kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kafein ve nikotin, sinir hücrelerini uyararak hissedilen ağrının daha fazlaymış gibi beyne iletilmesine neden olmaktadır. Siyah çay ve kahvenin daha az tüketilmesi, bunun yerine su, bitki çayları ve süt gibi gıdaların tüketilmesi daha faydalı olacaktır. 

Diğer bir açıdan bakıldığında çok fazla ağrı çekmenizin sebebi over kisti dışında vücutta eksik olan minerallerden de kaynaklanabilir. Magnezyum minerali eksikliğinde, yaşanan ağrı her zamankinden daha fazla hissedilmektedir. Kan serum düzeyinde de magnezyum mineralinin eksikliği saptanmış ise ağızdan magnezyum içeren ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Bitkisel olarak da magnezyum eksikliğinde badem, ceviz, tam tahıllı ekmekler, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi yararlı olacaktır. 


Magnezyum Minerali Eksikliği ve Kasık Ağrıları

 

Karın ve kasık bölgesine ağrıyı azaltmak için yapılan sıcak uygulama en büyük yanlışlardan biridir. Kist içerisinde bulunan sıvının o sıcak uygulama ile genleşmesi ve yüzey alanının gerginliğinin artması nedeniyle kistin patlamasına neden olabilmektedir. Sıcak uygulama daha çok ayak altlarına ve bel gölgesine yapılmalı, rahatlama bu bölgelerde sağlanmalıdır. 

 

 

 

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle