Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar Mı? Kasık, Bel, Meme Ağrısı

Yumurtalıklarda oluşan kistler, vücuttaki hormon dengesinin bozulmasına sebep olduğu gibi, oluştuğu yerde ve hormonların etkilediği organlarda ağrı yapabilir.

Yumurtalık kistleri, her yüz kadından sekseninde karşılaşılan bir durumdur. Yumurtalıklarda genellikle iyi huylu kistler olarak karşımıza çıksa da vücuttaki etkileri kadınlar için sıkıntılı olabilmektedir. 

Yumurtalık Kistleri Ağrı Yapar Mı?

Yumurtalıklarda oluşan kistler, doktorların Polikistik Over teşhisi koydukları genellikle iyi huylu kistlerdir. Vücutta ağrılar yapabilmektedirler. Kistin yerleşim yerinde ve hormonların etkileri ile değişiklik gösteren hormonlar üzerinde ağrılar yapabilmektedir. Yerleşim yerine göre, kasık ağrısı, kasık dolgunluk hissi, büyümüş kistlerde kasık üzerinde dokunmakla kistle hissi olabilmektedir. Adet dönemlerinde, adetin olamamasından dolayı belde ağrı, göğüslerde şişme ve memede ağrılar yapmaktadır. 

Normal adet döngüsünde, adetin yaklaştığı bir kaç gün ve kanamanın başladığı zamanlarda oluşan kasık, bel ve bacak ağrıları, polikistik over sendromunda da adet görülmese de ağrılar olmaktadır. 

Memede Oluşan Ağrılar

Memede oluşan ağrıların sebepleri, polikistik over sendromunda yaşanan hormon bozukluğudur. Normal adet döngüsü içerisinde memede her ay gebelik oluşacakmış gibi hazırlık yapılmaktadır. Yapılan rutin aylık hazırlıklar polikistik over sendromunda, hormonun belli bir seviyede tutulup adet döngüsündeki gibi düşmelerin yaşanmamasından dolayı sürekli bir dolgunluk, şişkinlik oluşmaktadır. Yaşanan bu dolgunluk hissi memede ağırlaşmaya ve ağrılara neden olacaktır. Göğüslerin büyüdüğü dönemlerde ayrıca daha büyük boyutlara ulaşması ile kişilerde sırt ağrıları da oluşacaktır. 


Memede Yaygın Ağrı ve Büyümü

İyi huylu kistlerin vücutta oluşturduğu hormon bozukluklarına bağlı ortaya çıkan ağrılar için, ağrı olduğu zaman parasetamol türevi ağrı kesiciler almak, göğüslere duş alırken ılık su ile masaj yapmak memede rahatlama sağlayacaktır. 

Bacak ve Belde Oluşan Ağrılar

Adet döngüsünün kanama evresine yaklaştığı zamanlarda vücutta polikistik over sendromunda yaşanan değişikliklerin benzerleri yaşanmaktadır. Polikistik over sendromunda farklı olarak adet görememe sorunu oluşmaktadır. Kadınlar adet olamadıkları zaman adet olacakmış gibi bacak ve belde ağrılar oluşmaktadır. Kasıklardaki sancılanma çoğu zaman bele ve bacaklara vurur.

Vücutta oluşan ağrılara iyi gelecek şeylerden biri kişinin kendini bir dönem boyunca sıcak tutmasıdır. Kişinin ayağını sıcak tutması, bel ve karın bölgesinin sıcak kalması ağrıları hafifletecektir. Sıcak su torbalarının kasıklara uygulanması polikistik over sendromu olan kadınlara önerilmemektedir. Sıcak su torbası ile yapılan uygulama rahatlatsa da kistin büyüklüğü ve gerginliği bilinmediğinden gerginliği artarak patlamasına, iç kanamaya sebep olabilir. Sıcak su torbaları daha çok ayak altlarına ve bele uygulanması hem adet döneminde hemde polikistik over sendromunda daha iyi gelecektir. 

Mide Ağrıları – Mide Yanmaları

Yumurtalık kistlerinde çekilen kasık ağrılarından dolayı iştahın kesilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Adet öncesi dönemde kadınların daha çok tatlı yemek istemeleri ve kanama başladıktan sonra bu isteğin azalması ile mide içerisindeki asit salgısı artabilir. Karın gaz birikiminin de fazla olduğu bu dönemlerde, yumurtalık kistleri ile süreklilik durumu söz konusu olacaktır. 

Ağrı çeken herkesin iştahının kesildiği düşünülürse, kadınlarda meydana gelen bu durumda sürekli bir ağrı ve sancı söz konusu olduğundan iştahları yok denecek kadar azalabilir. Yaşanan durum karşısında midede ağrılar, mide yanmaları, karında şişkinlik görülebilmektedir. 

Mide ağrılar ve yanmaları için mide asidinin de pH derecesini yükseltmek adına hastaların ılık süt tüketmeleri yardımcı olacaktır. Ilık süt pH derecesi olarak baziktir ve asidik bir ortama girdiğinde pH’ı yükselterek rahatlama sağlayabilir. Laktoz intoleransı olan kişilerin ise laktozsuz süt tüketmeleri yararlı olacaktır. Süt içmek istemeyen kişiler ise ılık yoğurt ve ılık prebiyotikli yoğurtlardan tüketebilirler. Ilık prebiyotikli yoğurdu karın şişkinlikleri ve gaz olduğu zaman tercih edilmesi bağırsaklar üzerinde çalıştırıcı etkide yapacağından karında rahatlama sağlayacaktır. Şişkinliğin çok olduğu ve fazla rahatsızlık verdiği zaman içerisine 1 çay kaşığı keten tohumu koymakta faydalı olacaktır. 


Mide Yanması Ve Süt İlişkisi

Ağrılı, sancılı dönemlerde iyi gelmeyen şeylerin başında kafein gelir. Kafein alındığı zaman (kahve, siyah çay, kola vs.) sinir hücreleri uyarılarak ağrıyı daha çok hissetmenize neden olmaktadır. Midedeki asit salgısının da artmasına neden olan kafein mide ağrısını da arttıracaktır. 

Gerginlikler Ve Çayların Etkisi


Tarçınlı Çaylar

Kadınların adet olamadıkça gerginlik yaşadıkları, adet dönemlerinde gecikme olduğu zamanlarda bile hormonların etkisi ile gergin ruh halleri artmaktadır. Gerginliklerin geçmesi, sinirlerin yatıştırılması için gün içerisinde tüketilen 2-3 fincan papatya ve melisa çayları işe yarayacaktır. Adet döneminin de yaklaştığı zamanlarda çayların tüketilmeye başlanması dönemi bedensel ve ruhsal açıdan daha rahat geçirmeyi sağlayacak, ruhsal rahatlama ile de sancıların daha az hissedildiği anlaşılacaktır. 

Tarçın çayı ise dönemin yakınlarında tüketilmesi vücut şeker dengesini ayarlayacağı için daha az tatlı ihtiyacı hissedilecektir. Glisemik indeksi düşük olan tarçın, vücut üzerinde rahatlamaya ve tatlı krizlerinin giderilmesi için birebirdir. İçilen diğer bitkisel çayların içerisine de rahatlıkla kabuk tarçın ilave edilebilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle