Yumurtalık Kisti Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Bayanlarda sıklıkla görülebilen kadın rahatsızlıklarından birisi olan yumurtalık kistinin hangi durumlarda ameliyat edileceği, hangi ameliyat tekniklerinin kullanıldığı ve müdahale sonrası döneme dair.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüz modern toplumunda bayanlar arasında en yaygın şekilde görülen kadın rahatsızlıklarından birisi olan yumurtalık kisti genel olarak iyi huylu ve semptom teşkil eden bir rahatsızlık olmamasından dolayı tedavi gerekliliği bulunmaz. Genel olarak düzenli kontroller ile kist yapısında yaşanan büyüme ve gelişim gözlemi gerçekleştirilir ve gereklilik teşkil etmediği müddetçe tedavi müdahalesinde bulunulmaz. Ancak kistin gelişmesi ve hastanın ciddi seviyede rahatsızlık duyacağı semptomlar ortaya koyması, sağlığını riske sokması ve tabii ki kanser yapısına sahip olması durumunda cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Bu gibi tedavi edilmesi gereken durumlarda modern yüzyıl tıp teknolojisi çerçevesinde kistin yapısına uygun olarak farklı cerrahi müdahale teknikleri kullanılmaktadır. Buna göre de günümüzde yumurtalık kisti alımı için yapılan cerrahi müdahale teknikleri;

  • Laparaskopi,
  • Laparatomi,

şeklindedir. Bu noktada hangi tekniğin uygulanacağı ise hastadaki kistin büyüklüğü ve hastadaki sağlık durumuna göre belirlenir. 

Günümüzde bazı vakaların çok ciddi seviyede risk teşkil ediyor olması durumunda yumurtalık kistinin tedavi edilmesi için kistin dışında yumurtalık ve rahminde alınması gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Yumurtalık kistleri gebelik dönemi içerisinde çok yaygın şekilde görülebilir. Ancak gebelik dönemi içerisinde görülen yumurtalık kistleri genel olarak foliküler yapıda olmaları sayesinde hamileliğin 14. haftası itibari ile kendiliğinden yok olur ve tedavi gerekliliği bulunmaz. Gebelik sürecinde 18.haftaya kadar yok olmayan ve devam eden kistlerin ameliyatı için risk daha minimal seviyeye düşer. Bu çerçevede de gebelik döneminde anne adayına ve fetüse zarar oluşturmadan yumurtalıktaki kistin alımı söz konusu olabilir.  Gebelik döneminde 18. haftadan sonra cerrahi müdahalede bulunulmaması konusuna dikkat edilmesi gerekir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı


Over kisti

Genel olarak görülen vakalarda çok ciddi risk teşkil etmemesi dolayısı ile laparoskopik müdahaleler gerçekleştirilir. Laparoskopik müdahaleler tıp dünyasında kapalı ameliyatlar olarak da biliniyor. Bu ameliyat müdahalelerinde hastanın iyileşme süreci çok daha kısa oluyor. Özellikle de açık ameliyatın oluşturabileceği ameliyat sonrası olumsuz semptomlar ve komplikasyonlar konusunda daha kısır olur ve böylelikle hastanın gündelik yaşamına çok daha kısa süre içerisinde dönüş yapabilmesi mümkün olur. Günümüzde over kistleri ile ilgili olarak uygulanan laparoskopik müdahaleler dahilinde hastanın karın bölgesinin alt kısmında ufak boyutlarda kesik/kesikler açılır ki buradan endoskopik yöntem ile kiste ulaşılarak, kistin tamamen alınması sağlanır. Bu işlem sonrasında dikiş ile bölge kapatılarak, ameliyat müdahalesi tamamlanır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Over kisti için uygulanan tedavi tekniği sürenin değişiklik göstermesine neden olur. Ancak laparoskopik over kisti ameliyatları genellikle ortalama 1 saat kadar sürebildiği gibi vakadaki duruma göre 30 dakika ile 3 saate kadar değişen sürelere de uzayabilir. Laparoskopik over kisti ameliyatı yerine vakadaki kistik yapının durumu dolayısı ile açık ameliyat uygulanması ise hastanın iyileşme sürecinin çok daha uzun olmasına neden olur. Çünkü laparoskopik over ameliyatlarında ufak kesiler ve aynı zamanda da lokal anestezi uygulamaları gerçekleştirilirken açık ameliyatlarda genel anestezi uygulanır ve daha kapsamlı bir müdahale gerçekleştirildiğinden iyileşme süreci çok daha uzun olabiliyor.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Adet Başlangıcı Ne Zaman Olur?

Dünyada kadınlar arasında çok yüksek yüzde ile görülen over kistlerinin gerekli olması durumunda tedavi edilmesi halinde adet döngüsü de fazlasıyla merak edilen konular arasında yer alır. Günümüzde yapılan araştırmalara göre genel olarak over kisti ameliyatının ardından adet döngüsünün (kanamasının) başlaması yaklaşık 1 ay sürebiliyor. Ancak hastaların laparoskopik ya da açık ameliyat gibi cerrahi müdahaleler öncesinde en son ne zaman adet gördüğü de bu süreç açısından önemli bir faktör olduğunu unutmaması gerekmektedir. Ayrıca cerrahi operasyonlar sonrasında bayanın regl döngüsünde dengesizlikler ve düzensizlikler görülebilmesi olağandır.

Hastanın ameliyat sonrası dönemde vajinal kanama meydana geldiği zaman regl olduğu düşüncesine kapılmaması ve farklı bir komplikasyon ihtimaline karşı mutlaka en kısa süre içerisinde jinekoloji uzmanına görünmesi önerilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Bayanların yumurtalık kisti için ameliyat olmasından sonra dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunur. Özellikle de sağlığına en hızlı şekilde kavuşabilmesi ve farklı komplikasyonların meydana gelmesinin önlenebilmesi amacı ile daha hassas şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Bu süreçte hamilelik, cinsel ilişki, adet döngüsü gibi faktörler söz konusu olur.

Yumurtalık Kisti Ameliyatından Sonra Cinsel İlişki

Yumurtalık kistine ilişkin olarak tedavi amaçlı cerrahi operasyon geçirilmesi durumunda hastanın ameliyatın getirmiş olduğu semptomlardan/şikayetlerden kurtulduğu ve kendisini fiziki olarak hazır hissettiği zaman cinsel birliktelikte bulunabilmesi mümkündür. Ancak cerrahi operasyonda gerekli olmasından dolayı rahminde kistle birlikte alınması durumunda 30 günden önce cinsel birliktelikte bulunulması uzman doktor tavsiyesi ile yasaklandığına dikkat edilmesi gerekir. Hatta bu sürece ilişkin olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta bu tarz durumlarda uzman jinekolog kontrolü ile onay verilmesi gerekliliği bulunur. Laparoskopik ve açık ameliyat arasında cinsel birlik açısından fark bulunmasa da laparoskopi daha hızlı iyileştiğinden süreç daha kısa olur.

Yumurtalık Kisti Sonrası Hamilelik

Yumurtalık kistinden kaynaklı olarak yapılan cerrahi müdahalelerde hastanın rahminin alınması hamile kalma imkanını ortadan kaldırır. Ancak rahim alımı söz konusu olmayan bayanların ameliyat sonrası iyileşme süreci sonunda düzene giren adet döngüsü ile birlikte hamile kalabilmesi mümkün olabilmektedir. Genel olarak ameliyat sonrasında hamile kalanlar 24 hafta ile 54 hafta arasındaki bir süreçte bu müjdeye kavuşabiliyor.

Yumurtalık kistiyle hamile kalan bayanların çocuk sahibi olabilmeleri için günümüz tıp dünyasında taşıyıcı annelik gibi çeşitli alternatif gebelik imkanları sunulmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle