Over Kisti Ameliyatı, Hazırlıkları, İyileşme Süresi ve Riskleri

Over kisti, yaşlı ya da genç fark etmeksizin pek çok genç kadında görebileceğimiz kistler arasında bulunmaktadır. Yoğun bir tedavi döneminden sonra, hastaya ameliyat uygulanabilir.

Yumurtalık Kisti 


Over Kisti Ameliyat

Yumurtalık (over) kisti,  kadınların vücutlarının birçok yerinde görülme ihtimali olan bir kist türüdür.  Tümoral  Kistler jinekolojik muayenelerde veya ultrason sırasında  fark edilebilen bir kist türü olduğundan dolayı hastaların herhangi bir şikayeti olmasa bile önlem amaçlı kontrol edilmesi gereken bir kist türüdür.

Hamile kadınlar Yumurtalık (over) Kisti tanısından oldukça endişe duyabilirler. Ama bu kistler kendi kendine vücutta kaybolabilecek türde de olabilmektedir. Uzman hekimler (jinekolog) tarafından bu kistlerin Tümoral veya Basit Kist olarak değerlendirmesi, kistin oluşumu ile alakalı olmaktadır. Basit (over) kisti genellikle 8 cm altında olup çok büyümez. Sıvı olarak tespit edilir, katı halde bulunmamaktadırlar. Tümoral veya Neoplastik diye adlandırılan ve yumurtalıkta bulunan bu kistler kendi kendilerine kaybolmaz, operasyonla alınmaları gerekmektedir. Neoplastik Kistler ikiye ayrılmaktadır. İyi huylu (selim) ve kötü huylu (habis) şeklinde adlandırılırlar. Böyle durumlarda, cerrahi bir operasyon ile kistin alınması gerekebilir. Kötü huylu bir tümör, acil müdahale gerektirirken, iyi huylu tümörler de varlıkları itibari ile zaman zaman gebeliğe engel olabildiği için, operasyon kesin çözüm olabilir. Ameliyat öncesinde bu kistleri yok etmek için belirli tedavi yöntemi uygulansa da hekimin gerek görmesi halinde operasyon gereklidir. Hatta kimi zaman bu durumun hastanın geleceğini ve hayat standartlarını yükseltmek için uygulanabilecek en doğru adım olduğunu söylemek mümkündür.

Ameliyat Aşamaları

Yumurtalık (over) Kisti ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi imkanı vardır. İki çeşit ameliyat şekli bulunmaktadır, Kapalı ve açık ameliyat, yumurtalık (over) kistinin boyutu, İlerleyiş şekline göre yumurtalıkta ki yayılımına bakılarak, over  kistinin yumurtalığa yapışma şekline bakılarak gerek görüldüğü taktirde yumurtalığında alınmasına karar verilir. Açık ameliyatlarda hastalar 3 gün’ e kadar hastanede kontrol altında kalabilir. Kapalı ameliyatlarda ise hasta ertesi gün taburcu edilmektedir. Hastalar genelde, Kistin durumu ve doktorun tavsiyesi üzerine kapalı ameliyat tercih etmektedirler. Sadece kist alınmış ise tekrarlama olasılığı mevcuttur.

Ameliyat olacağına karar verilen hasta için, mutlaka bilgilendirme yapılmalıdır. Hastanın operasyon risklerine karşı bilgisi olması oldukça önemlidir. Hasta bu konuda bilgilendirilip gerekli çalışmalar ve sterilizasyon işlemleri yapıldığında artık cerrahi işleme başlanabilir. Ameliyat sırasında birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler, acısız ve genelikle hastaya lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) uygulanan yöntemlerdir. Böylece hastanın acı çekmeden operasyondan geçmesi amaçlanmaktadır. Ameliyat sırasında başlıca ama. hastanın yumurtalıklarını saran kistleri, en kolay yoldan temizlemektir. Kistin niteliği ve sayısına göre uygun bir yöntem belirlenmektedir.

Laparoskopi: laparoskopi açık yapılan bir cerrahi işlemi değildir. Laparoskopi  önceden, jinekolog hekimler tarafından konulmuş tanı üzerine görüntüleme teknikleri ile göbek altı karın boşluğuna açılan, Küçük delikler ve küçük kesi olarak ta adlandırılan, Teleskopik cihaz yardımı ile genital bölgede ki organların gözlemlenerek yapılan cerrahi bir kapalı ameliyat işlemidir. Uzman hekimler adet dönemi sonrasında yapılmasını öngörüp, Bir günde yapılabildiğini ayrıca hastanın gebe olmadığına dair test  sonuçlarının, Negatif olması gerektiği belirtmektedir. Laparoskopi ameliyatları genel anestezi uygulandığından  çok ağrılı geçmez. Hasta uyandıktan sonra  ameliyat yerlerine ağrı olmaması için lokal anestezi uygulanır. Ameliyat sonrasında hasta ağır işler yapmamalıdır.kanama riski göz ardı edilemez.kullandığı ve kullanacağı ilaçları, bunun dışında günlük yapacağı egzersiz, yürüyüş, Tüketeceği yiyecek ve içecekleri, Ne sıklıkta duş alabileceğini doktor kontrol ve tavsiyelerine göre uyarak sağlamalıdır.

Ameliyat Riskleri ve Ameliyat Ücretleri

Ameliyat, doğru bir uzman ile çalışılmazsa, hasta açısından çok ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir. Her ameliyat gibi, over üzerinde yapılan müdahalelerde de risk bulunmaktadır. Kist yoğunluğunun fazla olması (polikistler) müdahale sırasında, hem doktor hem de hasta açısından risk yaratabilir. Basit bir operasyon olduğunu söyleyebileceğimiz yumurtalık over ameliyatı, doğru uzman ve doğru teşhisle, kısa sürede taburcu olabileceğiniz ameliyatlardandır.

Operasyonun riskli olduğu zamanlar genellikle çoklu kist ameliyatlarıdır. Hastanın yumurtalıklarında sayıca fazla kist olması, operasyon sırasında hekimin işini zorlaştırabilir. Çoğu zaman hastanın hayatını tehdit edecek durumlarda bu operasyon uygulanıyor olduğundan dolayı, riskli bir durum oluştuğunu söylemek mümkün olabilir. Kistlerin kötü huylu olması da operasyonu riskli kılan etmenler arasında yer almaktadır. Böyle durumlarda operasyonun yapılmaması hastanın hayatını riske atarken, diğer bir yandan da operasyon sonrasında gebe kalamama gibi sonuçlar oluşabilir. Ameliyatın yaratabileceği en ağır sonucun kadının üreme organlarına dönüşü olmayacak bir zarar olarak yorumlamak mümkündür. 

Ameliyat ücretleri, devlet hastanelerinin çoğunda gerekli görülmesi halinde devlet tarafından karşılanırken, özel hastaneler için bu ameliyata ücret biçmek doğru değildir. Her bir hekim kendisi için bir ücret taifesine sahiptir. Ortalama bir değer belirtmek gerekirse, özel kurumlarda ameliyatların 1500 ile 20.000 TL arasında olduğunu söylemek mümkündür.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle