Yumurtalk Kisti Nasıl Anlaşılır? Evrelerine Göre Belirtileri

Bayanlarda her yaş grubunda görülebilen ancak ağırlıklı olarak ‘üreme çağı’ döneminde olanlarda görülen yumurtalık kistinin evre evre ortaya çıkardığı belirtileri ve bu belirtilerin vücuttaki etkileri.

Yumurtalık Kisti Belirtileri


Yumurtalık kisti

Kadın hastalıkları arasında en yaygın şekilde görülen problemlerden birisi olan yumurtalık kisti için tıp literatüründe over kisti tanımlaması da gerçekleştirilmektedir. Yumurtalık kisti her yaş grubunda görülebilen bir kist tipi olsa da ağırlıklı olarak üreme çağında olan kişilerde daha yoğun şekilde görülmektedir. Yumurtalık kistinin ortaya çıkmasında yumurtalığın mevcut fonksiyonları dahilinde kist oluşumuna sebep olabilmesi de en önemli nedenleri arasında görülür. Günümüzde vücutta meydana gelen kistlerin belirtilerine ilişkin olarak kapsamlı araştırmalar halen gerçekleştiriliyor. Ancak vücuttaki pek çok kist oluşumunun yaratabileceği semptomlar ve kistler ile ilgili olarak belirleyici bir veri elde edilebilmiş değildir.

Farklı bölgelerdeki konum özellikleri ve durumlarına göre değişik belirtilerin gözlemlenebilmesi mümkün olabiliyor. Bu tip kistlerden birisi de yumurtalık kistidir. Çünkü yumurtalık kisti belirtileri de önemli oranda kişinin yumurtalığında kist oluşumunun söz konusu olabileceğinin farkına varmasına ya da olasılık üzerine gerekli olan kontroller ile doğrudan tespit edebilmesine yardımcı olmaktadır. Diğer kist tiplerinde olduğu gibi ileri evrelerde yumurtalık kistininde belirleyici semptomlarını görebilmek mümkündür. Bu doğrultuda da ilerlemiş bir kist problemi ile karşı karşıya kalmamak adına kişilerin yumurtalık kisti belirtileri konusunda evre evre semptomları ile ilgili olarak bilgi sahibi olması gerekir. İleri evrede olan kistlerde tedavisi için cerrahi müdahale gerçekleştirilebiliyor.

Yumurtalık Kisti İlk Evre Belirtileri

Vücutta ortaya çıkan kistlerin farklı özellikleri, bulundukları konumları ve ortaya çıkış nedenlerine göre farklı belirtileri söz konusu olsa da tüm kistlerin ilk evrelerinde belirtileri bulunmaz. Yani kistik lezyonunun ister rahim içerisinde ister de vücudun farklı bir noktasında ortaya çıkması fark etmeksizin ilk evrelerinde kişi açısından rahatsız edici veya belirgin belirtiler ortaya koymaz. Bu neden ile de yumurtalıkta kist oluşumlarının ilk evresinde tespit edilebilmesi, bölgeye ilişkin olarak tıbbi standartlarda uzmanlar tarafından gerçekleştirilen farklı bir duruma/soruna dair testler sırasında şans eseri tespit edilmedikçe ilk evrelerinde tanısının koyulabilmesi mümkün olmaz.

Over kistleri genel olarak yumurtalık/rahim kanseri için hücre yapısı içermez. Öyle ki yapılan araştırmalara göre polikistik over kistlerinin 85% ile 90% arasında olan bir oranla iyi huylu olduğu belirlenmiştir. 

 Yumurtalık Kisti İleri Evre Belirtileri


Yumurtalık kisti evreleri

Vücutta oluşturduğu semptomları ile hastanın kişisel olarak anlayabilmesini mümkün kılmayan yumurtalık kisti belirtileri ileri evrelerde daha da belirgin bir hale gelir. Öyle ki hasta açısından son derece rahatsız edici ve gündelik yaşamı doğrudan etkileyici şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Kistik over belirtileri oldukça çeşitli olabildiği gibi tüm belirtilerin her hastada görülebilmesi söz konusu değildir. Ancak bu belirtiler yaygın olarak over kisti belirtileri olarak hastalarda gözlemlenmektedir. Buna göre yumurtalıkta iyi huylu ve polikistik kist oluşumlarının semptomları dahilinde;

  • Yumurtalıkta bulunan foliküllerin patlaması sonucunda her ay oluşan ve ‘adet dönemi’ olarak adlandırılan bu süreçte bayanların düzensizlik yaşaması veya sürecin olağan şekilde tamamlanamaması yani adet görülememesi sorunun yaşanması,
  • Vücudun çeşitli noktalarında leke izi oluşumlarının ortaya çıkması,
  • Kasık bölgesi genelinde süreklilik teşkil eden ve oldukça şiddetli ağrı şikayetlerinin oluşması,
  • Karın ve çevresinde sürekli şişkinlik hissiyatı ve yoğun baskı oluşumu,
  • Göğüslerde büyüme ve yoğun dolgunluk,
  • Bağırsaklarda ciddi rahatsızlıklar,
  • Vücutta tüy artışı,
  • Olağan dışı şekilde yüksek kilo artışı,
  • Cinsel birlikteliklerde acı ve ağrı hissi,

şeklindedir.

Yumurtalık Kisti ve Rahim Kanseri Belirtileri Arasında Farklar?

Bayanlarda yüksek oranda görülen over kisti önemli oranla iyi huylu olduğu gibi düşük olasılıkla rahim kanserine yol açabilecek kanserli hücre yapısına da sahip olabilir. Bu yüzden de bu süreç içerisinde mutlak suret ile rahim kanseri riski dolayısı ile gerekli olan testlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi bayanlar açısından çok önemlidir. Basit şekilde uygulanabilen testler ile yumurtalıktaki kistin iyi huylu bir yapılanma mı yoksa kanser hücresi içeren bir yapılanma mı olduğu basit olarak tespit edilebilmektedir.

Yumurtalık (Over) Kisti Nedenleri

Yumurtalık yani over kistlerinin ortaya çıkışı ve iyi huylu mu olduğu gibi soruların haricinde neden ortaya çıktığı da en çok merak edilen konuların arasında yer alır. Özellikle de bayanlar açısından çok ciddi bir risk teşkil eden ve modern yüzyılda yaygın olarak görülen rahim ve yumurtalık kanseri riski nedeni ile sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu kapsamda da yumurtalık kistleri genel olarak çatlamamış yumurta kisti belirtileri olarak ortaya çıkar. Yani yumurtalıkda çatlamamış olan ve büyümeye devam eden yumurta hücresinden kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

 Günümüzde iyi huylu polikistik yumurtalık kistlerinin tedavisi için hemen cerrahi müdahale uygulanmaz. Bayanlar arasında oldukça yüksek oranda görülebilen bu kist tipinin genellikle iyi huylu olmasının haricinde aynı zamanda da hasta açısından herhangi bir şikayet ya da semptom teşkil etmiyor olabildiğinden öncelikli olarak gerekli kontrolleri yapılarak, düzenli şekilde kontrollerle takibinin gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak polikistik yapının kansere dönüşme riskinin bulunuyor olması, hasta açısından ciddi semptomlara yol açıyor olması durumunda yumurtalık kisti tedavisi için cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Ancak cerrahi tedavisi için kistin hem boyut, hem de etkileri açısından uygun şartlara gelmiş olması gerekmektedir. Bu şekilde tedavisi için ‘Laparoskopi’ ve ‘Laparatomi’ şeklinde iki farklı cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Bu müdahaleler kistin bulunduğu nokta, etkisi ve durumu gibi faktörlere göre uzman hekim tarafından belirlenir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle