Yumurtalık Kisti Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Kürler

Yumurtalık kisti problemi olan bayanların evlerinde kolaylıkla hazırlayacak oldukları bitkisel kürler sayesinde, kistin kısa süre içerisinde erimesi ve yok olması konusunda kürler yardımcı olabilir.

Yumurta Kisti İçin Bitkisel Tedavisi

 • 10 gram kurutulmuş papatya;
 • 20 gram yonca;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • Yarım litre su.

Kadınların yumurtalıklarında kist tanısı konulması korkutucu bir durum alabilir. Genellikle iyi huylu olan bu kistler, bir an önce eriten tedavi yöntemlerini bulmak için bayanlar arayışa girmektedir. Bu durumda ise papatya ve yonca karışımından elde edecek olduğunuz suyu günde iki defa sabah ve akşam aç karnına içmeniz, kısa süre içerisinde kistin yok olmasını sağlayacaktır. Birçok kişinin hayatı içerisinde bu sorunla karşılaşabilir. O zaman sizlerde yapacak olduğunuz yarım litre klorsuz veya dinlenmiş suyun içerisine 10 gram kurutulmuş papatya attıktan hemen sonra 20 gram yonca atarak 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Ilık bir hal alana kadar malzemeler suyun içerisinde kalsın. Ardından süzülür. İçerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edilir ve karıştırılır. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Özellikle de papatya nın sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Kırlangıç Otu Macunu

 • 1 su bardağı kırlangıç otu;
 • 1 çay bardağı organik bal.


Kırlangıç Otu

Karışımı elde etmek için ilk olarak kırlangıç otu kurusu ezilmeli ve küçük parçalara bölünmesi gerekmektedir. Un kıvamına gelene kadar havanda dövmeniz ya da elinizle toz haline getirmeniz gerekmektedir. Bir kabın içerisine 1 çay bardağı bal ilave edilir. Dikkat etmeniz gereken balın organik olmasıdır. Sahte balları kullanmanız hem kür açısından faydalı olmayacak hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Balın içerisinde toz haline getirdiğiniz kırlangıç otu konulur ve macun kıvamına gelene kadar büyün malzemeler birbirine karışana kadar karıştırılır. Günde 3 defa bu karışım tüketilmelidir. 1 yemek kaşığı yemeklerden yarım saat sonra yapmış olduğunuz macun alınmalıdır. Kürün kullanım süresi 30 günü aşmamalıdır. Her gün düzenli olarak yapmalısınız. 30 gün sonrasında 10 gün ara verilmeli ve tekrardan başlanmalıdır.

Soğan Kürü

 • 1 tane kuru soğan;
 • 1 bardak su.

Yumurtalık kisti için birçok doktor tarafından soğan kürü tavsiye edilmektedir. Tedavisi için kuru soğan tercihiniz beyaz soğandan yana olmalıdır. Diğer soğanlar asla kist tedavisinde fayda sağlamamaktadır. Bu nedenle alacağınız beyaz soğan dört parçaya bölünerek, klorsuz suyun içerisine atılır ve kaynayıncaya kadar kısık ateşte bekletilir. Kaynaması durumunda soğanlar bir süre daha su ılık bir hal alana kadar bekletilir. Su ılık olduğu zaman soğanlar çıkartılır ve bu karışım sabahları aç karnına, akşamları da aynı şekilde aç karnına içilmesi gerekmektedir. Kürün kullanım süresi 15 gün olmaktadır. 15 gün geçirmemeniz ve bir hafta ara verip ardından tekrar 15 gün boyunca devam etmeniz tavsiye edilmektedir. Soğan kürüne başlamak için adet dönemini beklemelisiniz. Adetin bittiği gün bu küre başlanır ve 15 gün sonra ara verilmelidir.

İçerisine bal da dahil olmak üzere herhangi bir katkı maddesi koymamanız gerekmektedir.

Bitkisel Çay

 • 1 yemek kaşığı civanperçemi;
 • 1 yemek kaşığı kuru papatya;
 • 1 yemek kaşığı pelin otu;
 • 1 yemek kaşığı andız otu;
 • Yarım litre su.

Yumurtalık kistinin tedavisinde kullanılan bitki çayları arasında karışımlarda bulunmaktadır. Bu karışımı yapmak için yarım litre suya ihtiyacınız olacaktır. Suyun içerisine civanperçemi otunu, kurutulmuş papatya, pelin otu ve andız otu eklenmelidir. Karışım 30 dakika boyunca kısık ateşte olmak suretiyle arada sırada karıştırılarak kaynatılmalıdır. Ardından 20 dakika boyunca süzme işlemi yapılmadan beklenir. Yumurtalık kistine iyi gelen bu karışımı içmeden önce süzmelisiniz. Tadının bir miktar acı olması nedeniyle içemeyen kişiler bir çay kaşığı bal ilave edebilirler. Tavsiye olan tüketim şekli ise sade bir şekilde içmek olacaktır. Kürün kullanım süresi 30 gün ile sınırlıdır. Arında1 hafta ara verdikten sonra tekrardan başlanır. Kür için bitkileri sabah demlemeli ve yarısını sabah aç karnına, geri kalan yarısını ise akşam aç karnına içmelisiniz. Yaptığınız kürü ikinci gün kullanmamalı ve her gün yeniden demlemelisiniz.

Dulavrat Otu Suyu

 • 100 gram dulavrat otu yeşil yaprakları;
 • 1 fincan su.


Dulavrat Otu

Dulavrat otunun yaprakları taze olmalıdır. Yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Temizlediğiniz yapraklar blenderdan geçirilmelidir. Suyu sıkılır ve posası atılır. Daha sonradan içerisine 1 fincan sıcak su ilave edilir. Karıştırılır ve günde 1 defa 1 su bardağı içilir. Bu kürü kadınların adet dönemi başladığı gün içmeye başlamaları ve adet dönemi bittikten 1 hafta sonra bırakmaları tavsiye edilmektedir. Mineraller bakımından zengin olduğu kadar aynı zamanda da uçucu yağlar ve amino asit içermektedir. Ayrıca kanda ki kolesterol seviyelerini düşürme konusunda da yardımcı olacaktır. Dulavrat otunun insan vücudunda terapötik etkisi tartışılmazdır. Bu nedenle de başta yumurtalık kisti olmak üzere birçok kistin tedavisi amacıyla kullanılacak, kistin erimesini ve yok olmasını sağlayacak özel bir şifalı bitki olmaktadır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle